Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Hrad přijede císař Karel IV. Zahájí výjimečnou letní sezonu

  8:45aktualizováno  8:45
Bohatým programem s tematikou života a doby císaře a krále Karla IV. a otevřením nejvýznamnějších návštěvnických objektů zdarma bude na Pražském hradě v neděli zahájena nejen turistická sezona, ale také oslavy 700. výročí císařova narození.

Na Hrad přijede Karel IV. s družinou. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pro návštěvníky bude připraven program na třech hradních nádvořích, ale i v Nejvyšším purkrabství. Zatímco první nádvoří bude patřit slavnostnímu zahájení s desítkami kostýmovaných účastníků, na druhém nádvoří získá každý šanci si vyzkoušet středověk na vlastní kůži. Pro zájemce bude připravena barrandovská fotokostymérna, kde si každý může vyzkoušet, jak by mu to slušelo třeba ve středověku.

Nedělní program

Zahájení letní turistické sezony.

  • I. nádvoří Pražského hradu - 10:00 Slavnostní zahájení - průvod historických osobností; Jan Lucemburský, Eliška Přemyslovna, Petr Parléř, Arnošt z­ Pardubic, Karel IV. a jeho manželky, bubeníci, zbrojnoši, zástupci řemesel, praporečníci.
  • II. nádvoří Pražského hradu - Focení v dobových kostýmech Barrandov studia
  • III. nádvoří Pražského hradu - 10:20 Vystoupení historických osobností + průvod; 12:30 Vystoupení historických osobností; 14:30 Vystoupení historických osobností + průvod; dále vystoupí Hudba Hradní stráže, skupina historických tanců, pěvecké sbory a další.
  • Nejvyšší purkrabství - 11:00 -16:00 Skupina Krleš, historický šerm, kejklíři.

„Zájemce zde oblékneme do filmových kostýmů a za malý poplatek je vyfotografujeme. Vytištěnou fotografii si rovnou odnesou na památku,“ řekla vedoucí barrandovského fundusu Věra Krátká.

Na III. nádvoří se bude střídat vystoupení historického průvodu s koncerty, skupinou historického šermu, tancem nebo vystoupením Hudby Hradní stráže.

Výjimečný nebude jen úvod letní návštěvnické sezony, ale sezona celá. Její význam zdůrazňuje i zcela výjimečné vystavení korunovačních klenotů od 15. do 29. května, které se jinak koná jen u příležitosti volby prezidenta.

Během letní sezony bude areál Pražského hradu otevřen každý den od 6 do 22 hodin a návštěvnické objekty od 9 do 17 hodin. Cena vstupného do expozic ani na žádný ze tří hradních okruhů se nemění.

Jako bonus pro návštěvníky budou v neděli od 10 hodin některé objekty Pražského hradu otevřeny zdarma. Bude to Starý královský palác s Vladislavským sálem, expozice Příběh Pražského hradu, bazilika svatého Jiří, Zlatoá ulička a katedrála svatého Víta.

Volný vstup se ale nevztahuje na jižní věž katedrály svatého Víta, expozici Svatovítský poklad, Obrazárnu Pražského hradu a stálou výstavu o Hradní stráži v Prašné věži - Mihulce.

Autor:Nejčtenější

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Sobotní požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do...Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

VIDEO: Řidiči ignorují pruhy pro autobusy. Vztyčí prostředník a neuhnou

Vrchlického ulice v Praze 5. Typické místo, kde řidiči aut jezdí ve špičkách i...

Jízdní pruhy pro autobusy mají zajistit, aby vůz MHD neuvázl v koloně aut a nenabíral zpoždění. V Praze je jich...

Další z rubriky

Najdete na iDNES.cz