Oslavy výročí Československa potrvají měsíc, budou festivalem v ulicích

  13:45aktualizováno  13:45
Národní oslavy sta let Československa začnou 28. září znovuspuštěním staroměstského orloje a vyvrcholí 27. a 28. října oslavou v ulicích Prahy. Uskuteční se tematicky zaměřené výstavy, koncerty, divadelní představení, happeningy nebo dny otevřených dveří, představili dnes organizátoři.

Oslavy jsou koncipovány jako měsíční festival v ulicích. Propagaci akcí zahrnutých do projektu Společné století má na starosti Czech Tourism.

„Rádi bychom pocit národní hrdosti a sounáležitosti vzbudili pomocí osobností z oblasti kultury, sportu či vědy, jejichž profesní či osobní život je neodmyslitelně spjat s Českou či Slovenskou republikou,“ uvedl marketingový vedoucí projektu Společné století Lukáš Bajer. Na tiskové konferenci si stejně jako aktéři videí ozdobil tvář českou vlajkou a vyzval k tomu či k jinému veřejnému vyvěšení vlajky i občany.

Ve spotech vystupují třeba lékař Jan Pirk, generálmajor Emil Boček, herci Táňa Pauhofová, Viktor Preis nebo fotbalista Antonín Panenka. Spoty s jejich protagonisty, kteří svá krátká vystoupení zakončují větou Neměnil bych, je možné na internetu vidět už mnoho měsíců.

Měsíční oslavy začnou 28. září otevřením Staroměstské radnice po rekonstrukci. Po opravě se částečně otevře také Národní muzeum, první návštěvníci se do něj mohou přijít podívat na státní svátek 28. října. Den předtím, 27. října, se na muzeum bude promítat tematický videomapping a na třech pódiích na Václavském náměstí, Staroměstském náměstí a na náměstí Republiky se budou konat různé koncerty, uvádějí pořadatelé.

Uskuteční se pochod za republiku, kterého se zúčastní studenti, Sokolové, legionáři a zástupci dalších organizací. Mluvčí magistrátu Vít Hofman uvedl, že se plánuje také projekt Zažijte historii na vlastní kůži.

„Zatím ještě nemá realizační tým,“ řekl. Pomocí kulis a herců se bude po Praze na různých místech připomínat dobová atmosféra první republiky včetně vystoupení prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Hofman zmínil také mobilní aplikaci, která je určena především pro mladší zájemce, jimž by měla sloužit jako netradiční průvodce Prahou například s ukázkami dobových fotografií vždy daného místa.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

Studie proveditelnosti k blobu bude, rada ji schválila po návrhu Krnáčové

Vizualizace blobu - Návrh budovy Národní knihovny od architekta Jana Kaplického

Pražský magistrát nechá vytvořit studii proveditelnosti výstavby blobu na Letné podle projektu Jana Kaplického. Studie...

Strážníci z Říčan odvolali pátrání po klokanovi, majitelka ho odchytila

Plzeňská zoo má první mládě s genetickou vadou - albinismem. Jedná se o klokana...

Uprchlý bílý klokan už je v bezpečí doma. Majitelka si ho podle velitele říčanských strážníků sama odchytila.

VIDEO: Jak se rozsvěcí Praha. Spínač z Obecné školy byl jen fikcí

Praha se dnes nerozsvěcí tak jako ve filmu Obecná škola.

Ve filmu Obecná škola se Zdeněk Svěrák podívá na hodinky, otočí vypínačem a v tu chvíli postupně rozsvítí lampy v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz