Na Nymbursku vznikne první otevřená věznice, bude bez mříží i bachařů

  19:19aktualizováno  19:19
U nápravného zařízení v Jiřicích na Nymbursku vyroste příští rok unikátní věznice. Vězni v ní budou bez dozorců, pouze za přítomnosti vychovatelů nebo psychologa. Jejím smyslem bude připravovat trestance na život na svobodě.

Otevřená věznice bude sestávat z komunitního bydlení, které je výrazným zvýšením životní kvality v porovnání s ubytovacími možnostmi českého výkonu trestu. Vězni se zde budou aktivně učit svobodě, samostatnosti a pracovním návykům. | foto: Vizualizace: Vězeňská služba ČR

Takzvaná otevřená věznice vznikne v Jiřicích jako pilotní projekt. Pokud se osvědčí, rozšíří se i do dalších českých kriminálů. Areál bude určen vězňům, kterým se blíží propuštění.

Odsouzení nebudou bydlet na blocích v celách, jako je to v tuzemských nápravných zařízeních běžné, ale v několika domech bez mříží. Pobyt v této věznici se má maximálně blížit životním podmínkám na svobodě.

„Největší výhodou formátu otevřených věznic je pozitivní vliv na snižování recidivy. Zejména se jedná o minimalizaci rizik při přechodu odsouzeného z takzvané uzavřené věznice na svobodu. Takový přechod je pro vězně zpravidla velkým šokem, se kterým se těžko vypořádávají a na který nejsou připraveni,“ přibližuje smysl otevřené věznice Daniel Škvařil, mluvčí ministerstva spravedlnosti, které je investorem projektu.

Fotogalerie

„Formát otevřené věznice má potenciál taková rizika zmenšovat tím, že vytváří prostor pro postupný přechod odsouzeného z vězeňského prostředí zpět na svobodu,“ vysvětluje.

První etapa projektu, která spočívá ve výstavbě čtyř obytných domů pro 32 odsouzených a jedné provozní budovy, vyjde na 23 milionů korun. Investice se však podle ministerstva spravedlnosti vyplatí.

„Při hlubším pohledu zjistíme, že pro společnost je ekonomicky výhodný takový trest, který působí na odsouzeného tak, aby po návratu na svobodu nepáchal další trestnou činnost. Je důležité si uvědomit, že trestná činnost je velmi drahou záležitostí, která vytváří oběti, traumatizuje lidi, ničí rodiny, destabilizuje společnost a tím stojí hodně peněz,“ dodává Škvařil.

Tomu všemu mohou podle něj otevřené věznice předejít.

Život jako na vesnici

Areál otevřené věznice má mít vesnický charakter. Kromě budov ve stylu přízemních rodinných domků má v budoucnu vzniknout i náměstí a svépomocí vybudovaná okrasná zahrada. Součástí areálu navíc bude i chovatelská a pěstitelská zóna, o které budou pečovat sami vězni.

První etapa projektu počítá se čtyřmi obytnými domy. Každý z nich bude mít čtyři dvoulůžkové ložnice s vlastním sociálním zařízením a v každém domku bude k dispozici kuchyňský kout a společenská místnost.

Vybavení domů má působit přirozeně, nebudou tu katry ani žádné speciální nezničitelné prvky, které se v kriminálech běžně používají. Zároveň má prostředí otevřené věznice eliminovat vznik jakýchkoliv konfliktů a její areál bude od sousední uzavřené věznice oddělený.

Od svobody bude odsouzené dělit jen betonová zeď

Zpočátku by mělo v areálu působit celkem osm zaměstnanců - vedoucí, čtyři vychovatelé, speciální pedagog, sociální pracovník a psycholog. Žádný dozorce mezi nimi nebude. Od svobody bude odsouzené dělit pouze betonová zeď s ostnatým drátem a několik kamer monitorujících dění v areálu.

Věznice Jiřice

Do plného provozu byla uvedena v roce 2000.

Vznikla rekonstrukcí kasárenských objektů, které v minulosti sloužily jako hlavní velitelství sovětských vojenských jednotek v Československu.

Profilována je jako věznice s ostrahou, jejíž součástí je i oddělení pro výkon trestu v dozoru.

Normová kapacita věznice je 735 míst. Aktuálně je v ní však 820 odsouzených.

Samotná obec Jiřice225 obyvatel.

Otevřená věznice se od těch zavedených bude lišit nejen svým vzhledem, ale především kompletní změnou filozofie.

„Všechno bude směřovat k posilování prosociálních vzorců chování. Pobyt odsouzených by měl v této věznici ve větší míře posilovat jejich samostatnost a sociální kompetence nutné pro život v civilním prostředí. Prostředí věznice by nemělo působit represivně a izolačně a přístup ze strany odborných zaměstnanců k odsouzeným by měl být směřován spíše k doprovázení při řešení otázek souvisejících s výkonem trestu a přechodem do civilního života,“ popsala mluvčí věznice Hana Prokopová.

Sousedé se otevřené věznice nebojí

Záměr vybudovat otevřenou věznici u stávající káznice v Jiřicích byl místním obyvatelům veřejně prezentován už letos v létě a podle starostky obce s tím Jiřice nemají žádný problém.

„Někteří obyvatelé se nejprve báli, že věznice bude natolik otevřená, že se odsouzení budou potulovat po vesnici i všude kolem, to jim ale bylo na prezentaci zástupci ministerstva vnitra a Vězeňské služby vyvráceno. Teď tu proti tomu snad nikdo není. Ostatně přítomnost věznice není v obci ani příliš znát. Lidé ji pořádně nevnímají. Od letošního léta tu navíc máme téměř každý den někoho na veřejně prospěšné práce a zkušenosti jsou s nimi dobré,“ pochvaluje si spolupráci s věznicí starostka Jiřic Miroslava Mičková.

Právě práce, ať již ta veřejně prospěšná, nebo vykonávaná přímo ve věznici, má být podstatnou aktivitou trestanců z otevřené věznice.

Otevřená věznice pro 32 odsouzených má být hotová na konci příštího roku. Během několika let by se pak měl areál zhruba ztrojnásobit.

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Příbram - Sparta 1:1, hosté bez života, domácí v závěru trefili tyč

Martin Nový z Příbrami (vlevo) a Alexandru Chipciu ze Sparty v souboji o míč.

Sparťanští fotbalisté zase nevyhráli, už počtvrté za sebou. V závěrečném ligovém utkání podzimu se v Příbrami...

Vrah čerpadlářky měl netypický batoh, policie zveřejnila další stopu

Jeden z podezřelých v případu vraždy čerpadlářky na Mělnicku měl při činu...

Kriminalisté zveřejnili další informace z vyšetřování loupežné vraždy čerpadlářky u Nelahozevsi na Mělnicku. Podle...

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Lokvenc o Spartě: Pořád dokola, další zpackaný rok. Dočkala bych nebral

Vratislav Lokvenc (10. dubna 2012)

Dlouhodobý problém, který před rokem přiživily nákupy předražených cizinců. „Vůbec se mi nelíbí, co se momentálně ve...

Další z rubriky

Cizinci nelegálně nabízeli stovky filmů a seriálů, škoda je 7 milionů

Ilustrační snímek

Pražští kriminalisté dopadli trojici cizinců, která na internetu nabízela filmy a seriály bez souhlasu majitelů práv....

Vedení Kladna se nedomluvilo na opravě zimního stadionu, pohlídají ho čidla

kladenský hokejový stadion po rekonstrukci střechy

Vedení Kladna kritizuje své předchůdce, že střechu stadionu, která je v havarijním stavu, nezvládlo opravit. Podle...

Psy z množírny koupily od obviněných žen desítky lidí, policie hledá další

Podvedených majitelů psů přibylo

Pražské policii se ozvaly desítky lidí, kteří koupili psy od dvou žen obviněných z přeprodávání zvířat ve špatném stavu...

Najdete na iDNES.cz