Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klementinum otevře Astronomickou věž, ukáže přístroje i výhled na Prahu

  6:21aktualizováno  6:21
Návštěvníci Klementina se budou moci podívat na Prahu z Astronomické věže Klementina. Uvnitř uvidí expozici historických měřících přístrojů, seznámí se s historií věže a následně se mohou pokochat pohledem na město. Poprvé se věž veřejnosti otevře 1. června.

Na ochoz Astronomické věže musí návštěvníci vystoupat po 172 schodech. | foto: Národní knihovna ČR

Stavba Astronomické věže započala z iniciativy rektora Univerzity Karlovy Františka Retze.  Dvaapedesátimetrová věž, která dříve nesla jméno Matematická, byla dokončena v roce 1722.

Kdo ji vyprojektoval, není úplně jasné, autorství bývá připisováno Františku Maxmiliánu Kaňkovi, ale rovněž Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi. Na vrcholu věže je usazena téměř dva a půl metru vysoká a 600 kilogramů těžká olověná postava Atlanta, který nese nebeskou sféru.

Osobnosti spojené s věží

Ponejvíce se o vědeckou práci v těchto prostorách, ať už se jednalo o astronomii, meteorologii či matematiku, zasloužili Josef Stepling (1716–1778), Ladislaus Weinek (1848–1913) a Josef Jan Frič (1861–1945).

Na základě Steplingova popudu byla v roce 1751 či 1752 oficiálně ustavena Astronomická observatoř, tedy Matematická věž, jejímž prvním ředitelem byl sám jmenován.

Věnoval se také měření teplotních řad, atmosférického tlaku a dešťových srážek - ty měřil původně ve svém bytě, později pak ve věži.

"Na zdech věže byly několikery sluneční hodiny, dochovaly se však pouze jedny na východní straně. Na západní straně věže zůstal z celých slunečních hodin dnes už jen polos (ukazatel, pozn. red.)," uvedla mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková.

Po první světové válce byla věž do roku 1928 jedinou observatoří Státní československé hvězdárny v Čechách. "K desetiletému výročí vzniku Československa věnoval Josef Jan Frič, majitel továrny na optické přístroje, státu Ondřejovskou hvězdárnu, kterou na své náklady budoval 'na zelené louce' od roku 1898," uvedla mluvčí.

Vystaveny jsou historické přístroje

O Fričovi, ale i dalších osobnostech se lidé budou moci poučit prostřednictvím panelové prezentace ještě před samotným stoupáním na vyhlídku.

V druhém poschodí věže mohou obdivovat dva dochované zední kvadranty. Jeden je v jižním okně, druhý v severním otvoru. V téže místnosti je i malý otvor pro projekci Slunce, pomocí kterého se určovalo pravé poledne.

Fotogalerie

Do jižní zdi byla zasazena kovová destička s malým otvorem, jímž proniká dovnitř světlo. Tu bylo možné pomocí šroubků nastavit tak, aby byla co nejpřesněji v rovině meridiánu, tedy poledníku, společně se strunou, která je napjata na podlaze.

"Již zmíněné zajímavosti doplňuje také výstavka astronomických, geofyzikálních a meteorologických přístrojů z 19. století o poschodí výše. Po vystoupání všech 172 schodů budou návštěvníci nakonec odměněni krásným výhledem na historické centrum z ochozu," uvedla Maňáková.

Věž bude zpřístupněna v rámci prohlídkové trasy zahrnující ještě Zrcadlovou kapli a Barokní knihovní sál. Vstupné na prohlídku trasy je 220 korun pro dospělé a 140 korun pro studenty. Kratší okruh zahrnující pouze návštěvu Astronomické věže a Barokního knihovního sálu stojí 150 korun, pro děti a studenty 100 korun.

Autor:Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Další z rubriky

V Praze se v noci srazily tramvaje, řidič si pochroumal nohu a ruku

Po srážce dvou tramvají v Praze museli hasiči vyprostit řidiči (20. dubna 2018).

V pražských Dejvicích se v pátek v noci srazily tramvaje. Zaklíněného šestapadesátiletého řidiče museli vyprostit...

Pražské firmy mají spolupracovat v koncernu, holding se do voleb nestihne

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Plán na sloučení městských společností pod střechu velkého holdingu, který má zefektivnit fungování firem města,...

Z nádrže v pražských Stodůlkách policie vylovila utonulého muže

Kolemjdoucí našli v nádrži v pražských Stodůlkách mrtvého plavce

V retenční nádrži v Praze-Stodůlkách našli ráno kolemjdoucí tělo mrtvého muže. Policie vyloučila násilnou smrt. Muž si...

Najdete na iDNES.cz