Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klementinum otevře Astronomickou věž, ukáže přístroje i výhled na Prahu

  6:21aktualizováno  6:21
Návštěvníci Klementina se budou moci podívat na Prahu z Astronomické věže Klementina. Uvnitř uvidí expozici historických měřících přístrojů, seznámí se s historií věže a následně se mohou pokochat pohledem na město. Poprvé se věž veřejnosti otevře 1. června.

Na ochoz Astronomické věže musí návštěvníci vystoupat po 172 schodech. | foto: Národní knihovna ČR

Stavba Astronomické věže započala z iniciativy rektora Univerzity Karlovy Františka Retze.  Dvaapedesátimetrová věž, která dříve nesla jméno Matematická, byla dokončena v roce 1722.

Kdo ji vyprojektoval, není úplně jasné, autorství bývá připisováno Františku Maxmiliánu Kaňkovi, ale rovněž Kiliánu Ignáci Dientzenhoferovi. Na vrcholu věže je usazena téměř dva a půl metru vysoká a 600 kilogramů těžká olověná postava Atlanta, který nese nebeskou sféru.

Osobnosti spojené s věží

Ponejvíce se o vědeckou práci v těchto prostorách, ať už se jednalo o astronomii, meteorologii či matematiku, zasloužili Josef Stepling (1716–1778), Ladislaus Weinek (1848–1913) a Josef Jan Frič (1861–1945).

Na základě Steplingova popudu byla v roce 1751 či 1752 oficiálně ustavena Astronomická observatoř, tedy Matematická věž, jejímž prvním ředitelem byl sám jmenován.

Věnoval se také měření teplotních řad, atmosférického tlaku a dešťových srážek - ty měřil původně ve svém bytě, později pak ve věži.

"Na zdech věže byly několikery sluneční hodiny, dochovaly se však pouze jedny na východní straně. Na západní straně věže zůstal z celých slunečních hodin dnes už jen polos (ukazatel, pozn. red.)," uvedla mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková.

Po první světové válce byla věž do roku 1928 jedinou observatoří Státní československé hvězdárny v Čechách. "K desetiletému výročí vzniku Československa věnoval Josef Jan Frič, majitel továrny na optické přístroje, státu Ondřejovskou hvězdárnu, kterou na své náklady budoval 'na zelené louce' od roku 1898," uvedla mluvčí.

Vystaveny jsou historické přístroje

O Fričovi, ale i dalších osobnostech se lidé budou moci poučit prostřednictvím panelové prezentace ještě před samotným stoupáním na vyhlídku.

V druhém poschodí věže mohou obdivovat dva dochované zední kvadranty. Jeden je v jižním okně, druhý v severním otvoru. V téže místnosti je i malý otvor pro projekci Slunce, pomocí kterého se určovalo pravé poledne.

Fotogalerie

Do jižní zdi byla zasazena kovová destička s malým otvorem, jímž proniká dovnitř světlo. Tu bylo možné pomocí šroubků nastavit tak, aby byla co nejpřesněji v rovině meridiánu, tedy poledníku, společně se strunou, která je napjata na podlaze.

"Již zmíněné zajímavosti doplňuje také výstavka astronomických, geofyzikálních a meteorologických přístrojů z 19. století o poschodí výše. Po vystoupání všech 172 schodů budou návštěvníci nakonec odměněni krásným výhledem na historické centrum z ochozu," uvedla Maňáková.

Věž bude zpřístupněna v rámci prohlídkové trasy zahrnující ještě Zrcadlovou kapli a Barokní knihovní sál. Vstupné na prohlídku trasy je 220 korun pro dospělé a 140 korun pro studenty. Kratší okruh zahrnující pouze návštěvu Astronomické věže a Barokního knihovního sálu stojí 150 korun, pro děti a studenty 100 korun.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

V noci zasáhl Prahu silný vítr, hasiči vyjeli k padesáti případům

Silný vítr v noci zasáhl Prahu, hasiči vyjeli k padesáti případům. (21. 9. 2018)

V pátek od půl osmé večer zasáhl západní a severní část Prahy silný vítr, který vyvracel převážně stromy. Do pražských...

Motorkář zemřel po smyku na mokré vozovce, jel bez helmy

Nehoda motorkáře v Masojedech na Kolínsku (22. 9. 2018).

Devětatřicetiletý motorkář zemřel v sobotu odpoledne v Masojedech na Kolínsku. Na mokré vozovce dostal smyk a spadl s...

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz