Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dolní část Grébovky se po opravě otevřela veřejnosti, horní je zavřena

  9:17aktualizováno  9:17
Dolní část Havlíčkových sadů neboli Grébovky je od středy opět otevřena pro návštěvníky. Radnice Prahy 2 nechala opravit hřiště i cestičky a nechala vybudovat nové toalety. Naopak horní část sadů je nyní kvůli opravám pro návštěvníky uzavřena.

Viniční altán byl opraven jako první. | foto: Robert RambousekMF DNES

Nové cesty, hřiště na pétanque, lépe vybavené dětské hřiště U Štiky a také nové veřejné toalety v Dolní Landhausce. To vše bylo za posledních devět měsíců vybudováno v dolní části Havlíčkových sadů.

"Spodní část parku bude poskytovat dokonalé a bezpečné relaxační zázemí v rušném centru města," řekla starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Nejnáročnější byla podle architektky Hedviky Hronové oprava opěrných zdí u Dolní Landhausky.  "Nedochovala se původní podoba zdí, tak jak to bylo za Gröbeho, měli jsme jen fotku někdy z roku 1930," popsala problém architektka. Po dohodě s památkáři se nakonec rozhodlo, že zdi budou opraveny právě tak, jak jsou zobrazeny na známých snímcích.

Grébovka

Vilu a přilehlý park nechal vystavět v 70. a 80. letech 19. století jako rodinné sídlo Hrabě Moritz Gröbe. Jeho pohodlí si užíval necelých dvacet let. V roce 1905 zemřel a dědicové celý areál prodali městu Královské Vinohrady.

Během druhé světové války dostala Gröbeho vila přímý zásah a požár zničil západní část. Po opravě vila sloužila jako dům dětí a mládeže, v přilehlém pavilonu byly dětské jesle.

Naopak uzavřena bude od středy horní část sadů. Tady se cesty, kanalizace a další vybavení začne teprve opravovat. Práce potrvají až do srpna 2013 a radnice za ně zaplatí přibližně 45 milionů korun.

Jako první opravili viniční altán

Havlíčkovy sady jsou pro veřejnost přístupné od roku 1906. Až do roku 1999 je měl ve správě magistrát. Pak je převedl na Prahu 2, která začala s obnovou parku. První na řadu přišel Viniční altán, následoval Pavilon, vinohrad a nakonec dětské hřiště. Celkový účet za všechny práce v Grébovce se vyšplhá asi na 112,7 milionu korun.

Radnici se během rekonstrukce přihodila i nemilá událost. Přišla totiž o vzácnou sochu Neptuna. Tu v roce 1999 odvezla do zahradnické firmy Ekolia v Praze 4, když ji však chtěla o sedm let později vrátit zpátky, socha se nenašla. Policie vypsala po soše pátrání a našla ji v areálu tvrze Třebotov. Její majitel neměl ani tušení, že je kradená. Na původní místo se vrátí už jenom replika.
Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Další z rubriky

VIDEO: „Režnou“ vilu na Petřinách už demolují těžké stroje

Funkcionalistická vila na Petřinách, kterou má nahradit nová stavba se třinácti...

Vleklý spor mezi majitelem vily Na Petřinách a sousedy z přilehlého okolí domu uzavírá demolice této stavby. Magistrát...

Zachránili jsme je, hájí se aktivistky viněné z krádeže farmářových psů

Západosibiřská lajka

U Okresního soudu v Benešově začalo hlavní líčení v kauze ukradených psů ze statku v Jankově. Obžalovaní jsou...

O pražském metropolitním plánu v Rozstřelu promluví architekt Koucký

Architekt Roman Koucký

Nový metropolitní plán vypracovaný pražským Institutem plánování a rozvoje má platit od roku 2023. Nově třeba stanoví...

Najdete na iDNES.cz