Viniční altán byl opraven jako první.

Viniční altán byl opraven jako první. | foto: Robert Rambousek, MF DNES

Dolní část Grébovky se po opravě otevřela veřejnosti, horní je zavřena

  • 1
Dolní část Havlíčkových sadů neboli Grébovky je od středy opět otevřena pro návštěvníky. Radnice Prahy 2 nechala opravit hřiště i cestičky a nechala vybudovat nové toalety. Naopak horní část sadů je nyní kvůli opravám pro návštěvníky uzavřena.

Nové cesty, hřiště na pétanque, lépe vybavené dětské hřiště U Štiky a také nové veřejné toalety v Dolní Landhausce. To vše bylo za posledních devět měsíců vybudováno v dolní části Havlíčkových sadů.

"Spodní část parku bude poskytovat dokonalé a bezpečné relaxační zázemí v rušném centru města," řekla starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Nejnáročnější byla podle architektky Hedviky Hronové oprava opěrných zdí u Dolní Landhausky.  "Nedochovala se původní podoba zdí, tak jak to bylo za Gröbeho, měli jsme jen fotku někdy z roku 1930," popsala problém architektka. Po dohodě s památkáři se nakonec rozhodlo, že zdi budou opraveny právě tak, jak jsou zobrazeny na známých snímcích.

Grébovka

Vilu a přilehlý park nechal vystavět v 70. a 80. letech 19. století jako rodinné sídlo Hrabě Moritz Gröbe. Jeho pohodlí si užíval necelých dvacet let. V roce 1905 zemřel a dědicové celý areál prodali městu Královské Vinohrady.

Během druhé světové války dostala Gröbeho vila přímý zásah a požár zničil západní část. Po opravě vila sloužila jako dům dětí a mládeže, v přilehlém pavilonu byly dětské jesle.

Naopak uzavřena bude od středy horní část sadů. Tady se cesty, kanalizace a další vybavení začne teprve opravovat. Práce potrvají až do srpna 2013 a radnice za ně zaplatí přibližně 45 milionů korun.

Jako první opravili viniční altán

Havlíčkovy sady jsou pro veřejnost přístupné od roku 1906. Až do roku 1999 je měl ve správě magistrát. Pak je převedl na Prahu 2, která začala s obnovou parku. První na řadu přišel Viniční altán, následoval Pavilon, vinohrad a nakonec dětské hřiště. Celkový účet za všechny práce v Grébovce se vyšplhá asi na 112,7 milionu korun.

Radnici se během rekonstrukce přihodila i nemilá událost. Přišla totiž o vzácnou sochu Neptuna. Tu v roce 1999 odvezla do zahradnické firmy Ekolia v Praze 4, když ji však chtěla o sedm let později vrátit zpátky, socha se nenašla. Policie vypsala po soše pátrání a našla ji v areálu tvrze Třebotov. Její majitel neměl ani tušení, že je kradená. Na původní místo se vrátí už jenom replika.