Rychlá záchranná služba. (Ilustrační snímek)

Rychlá záchranná služba. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Záchranáři vozili otrávenou ženu hodinu a půl, odmítlo ji sedm nemocnic

  • 244
Hned sedm pražských nemocnic odmítlo ve středu přijmout ženu, která se otrávila alkoholem a předávkovala léky. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí pražské záchranné služby. Ženu se podařilo umístit do zdravotnického zařízení až téměř hodinu a půl od přijetí tísňového volání.

Třiačtyřicetiletá pacientka, k níž byli záchranáři přivoláni ke stanici metra Palmovka, tak byla převezena nikoliv do nejbližší nemocnice Na Bulovce, ale až do vzdálenější nemocnice pod Petřínem, kterou provozuje řád boromejek.

"Na metabolickou jednotku byla umístěna až za 82 minut od přijetí tísňového volání, protože jen telefonické avízo, tedy získání volného lůžka, trvalo neuvěřitelných 39 minut," píše mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Podle ní pacientku odmítla nejen Bulovka, ale také dalších šest pražských nemocnic - vinohradská, všeobecná fakultní, ústřední vojenská, Thomayerova, v Motole a Na Františku.

Ministerstvo zdravotnictví hodlá případ prověřit. "Případ necháme prošetřit, víc se k tomu zatím nebudeme vyjadřovat," řekla MF DNES mluvčí resortu Štěpánka Čechová.

Mluvčí Bulovky Martin Šalek ČTK řekl, že tato nemocnice přijímá od pražské záchranné služby ročně dvacet tisíc pacientů a je v tomto ohledu už několik let "absolutně nejvytíženější" ze všech pražských nemocnic.

Uvedl, že o konkrétním případu, který mluvčí záchranné služby popsala, nic neví, ale pokud ženu na Bulovce přijmout odmítli, jistě pro to měli důvody. Nemocnice má podle mluvčího omezenou kapacitu a "není nafukovací".

Nemocnice: Pokud není místo, nemůžeme pacienta přijmout

"Pokud je metabolická jednotka plně obsazena, nemáme možnost přijmout dalšího pacienta," napsala poté MF DNES mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková.

Podobně vysvětlil odmítnutí zmiňované pacientky i mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Filip Brož. "Na naší metabolické jednotce je velmi omezený počet lůžek a všechna byla obsazená. Pokud by se jednalo o akutní případ, máme pro ně na oddělení resuscitace neustále připravená lůžka. To ostatně dokládá i fakt, že jsme v přibližně stejné době přijali dva akutní případy," uvedl Brož.

Ernestová také popsala ještě dva další aktuální případy. Na Bulovce podle ní odmítli před půlnocí přijmout jednaosmdesátiletou pacientku se srdečním selháním, ta musela být převezena z Proseku až do nemocnice na Karlově náměstí.

"Do stejné nemocnice musela být v časných ranních hodinách převezena ze Strašnic třiaosmdesátiletá pacientka s edémem plic," dodala mluvčí, která popsala postup při umísťování pacienta.

Záchranka: Komplikace řešíme každý den, chyba je v zákoně

S komplikacemi při předávání pacientů do zdravotnických zařízení se záchranka podle Ernesové potýká každý den a může se to týkat kteréhokoliv pacienta. "Je to od loňského dubna, kdy platí nový zákon. Jde o stovky případů za rok," uvedla mluvčí.

"Pokud pacient potřebuje intenzivní lůžko a jeho stav je vážný, tak dispečerky obvolávají nemocnice. Tak, aby bylo zajištěno, že až tam přijedeme, tak lůžko bude. Voláme na kontaktní místo nemocnice a tam vyjednáváme přijetí pacienta, abychom tam nejeli jen tak."

Pokud místo v nemocnici není, obvolávají dispečerky další nemocnice v seznamu. "Vždy začínají u té nejbližší, která má pro pacienta vše potřebné. A pak pokračují dál, až se dostanou naštěstí aspoň do jedné, která ho přijme," vysvětlila.  

Podle mluvčí záchranné služby je chyba v zákoně. "Když je pacient ve vážném stavu, tak je nemocnice povinna ho přijmout. To už v zákoně je. Ale je velmi obecně specifikováno kontaktní místo. Některé nemocnice si ho pořídily až se zpožděním, u některých je to tak, že je tam jen střední personál a ten hledá lékaře."  

Nikde podle mluvčí totiž není psáno, jak má dotyčné místo vypadat po personální stránce, a tak dochází ke zdržení: sestra hledá lékaře, který je kompetentní rozhodnout. A ten než rozhodne, dojde k dalšímu zdržení.

Pokud pak nemocnice odmítne pacienta z důvodu nedostatku volného místa, nemá záchranka možnost, jak se bránit. "Leda, že bychom ho tam někam složili, což je nesmysl," uzavřela mluvčí pražské záchranky.

,