Samuel Jón Samuelsson Big Band

Samuel Jón Samuelsson Big Band | foto: Palác Akropolis

V Akropoli zazní elektroswing z Francie, islandský funk a rumunské smyčce

  • 0
Rozlučte se se zimou v pražském Paláci Akropolis na dnešní klubové noci s Francouzem Nicolasem Repacem a islandským souborem Samuel Jón Samuelsson Big Band. Žižkovský klub rozezní rytmy elektroswingu i severská verze funku, jazzu a afterbeatu. O týden později můžete oslavit s legendárními Balanescu Quartet čtvrtstoletí jejich existence.

Moderní nahrávací postupy a hudební minulost nemusí být vždycky v rozporu. Důkazem jsou skladby, pod nimiž je podepsán francouzský producent a kytarista Nicolas Repac, pro kterého se hudební archív stává výchozím bodem báječných dobrodružství na poli acid jazzu. Jeho nahrávky jsou jako stroj času, který na jedno místo posbíral muzikanty z nejrůznějších časových epoch. A tak se v nich potkává blues z dvacátých let, swing z následné dekády, poválečný rock'n'roll i současná elektronická hudba.

Repac začal svoji kariéru jako jazzový kytarista, pak ale objevil sílu klubové hudby a několik let působil jako DJ. Ve třiceti letech se ke kytaře vrátil a začal ji zapojovat do svých zvukových koláží, v nichž hrají velkou roli samply ze zaprášených bluesových a jazzových desek.

Nicolas Repac

"Zjistil jsem, že nikdy nebudu virtuózem na kytaru a tak jsem prostě jen začal hrát hudbu s otevřou myslí a zkoušel, kam mě zavede fantazie." říká Repac o svém kreativním znovuzrození. Jeho albový debut Swing Swing z roku 2004 byl jednou z prvních vlaštovek electroswingové vlny, která vynesla k obrovské popularitě také třeba rakouského DJe Parov Stelar, s nímž je Repac často srovnáván.

Kromě bluesových a jazzových legend ale Repac vmíchal do svého kouzelného mixu třeba i prvky cikánské hudby. Na nejnovější desce - Black Box, která se do globální distribuce dostala na začátku letošního roku, jsou ke slyšení hudebníci ze Senegalu či Angoly, které Repac nahrál na svých cestách. Výsledkem je ale znovu volnomyšlenkářský acid jazz, který by za chytlavé groove klidně prodal vlastní babičku.

zdroj: www.youtube.com

Repacovým společníkem na březnových EuroConnections bude osmnáctičlenný islandský soubor Samuel Jón Samuelsson Big Band, který vznikl na konci tisíciletí v Rejkjavíku.

Klubová noc EuroConnections

20. března v Paláci Akropolis

  • Nicolas Repac
  • Samúel Jón Samúelsson Big Band

Po skončení koncertů bude program pokračovat  na Malé Scéně.

22:00 Daniel Best (De) + Swing Imperium

Afterparty: Mackie Messer feat. F.T.A.

V jeho čele stojí výrazná postava ostrovní hudební scény - trombonista a zpěvák Jón Samúelsson, který už patnáct let působí v oceňované funkové skupině Jagúar, je ale také stálým spolupracovníkem Sigur Rós a je ke slyšení na albech Marca Almonda či Gus Gus.

Novou éru započal Samuel Jón Samuelsson Big Band v roce 2007 s albem Fnykur nazvaným po staroislandském slově "smradlavý", jež svým zvukem i významem koresponuje s anglickým slovem funk.

Na desce představili vlastní autorské skladby, které ke šťavnatým funky rytmům i skvělým jazzovým instrumentacím přimíchávají i prvky afrobeatu. Od té doby se islandští věrozvěsti funku stali vyhledávanou koncertní senzací, což nepochybně potvrdí i jejich pražská premiéra 20. března.

Na rumunském večírku oslaví pětadvacet let Balanescu Quartet

Hostem rumunského večírku Planet Connection bude legendární smyčcové těleso Balanescu Quartet. V Paláci Akropolis připomene 27. března čtvrtstoletí své existence, během níž se pod vedením houslisty Alexandra Bălănescu pravidelně vydávají na dobrodružné výpravy za hranice moderní vážné hudby.

Proslavili se na začátku devadesátých let smyčcovými interpretacemi skladeb Kraftwerk, na dalších projekt propojili klasickou hudbu s balkánským folklorem či elektronikou. Balanescu Quartet za sebou ale mají také spolupráci mimo jiné třeba s Davidem Byrnem, Michaelem Nymanem či Spiritualized. Chybět nebude ani doprovodný program zachycující kulturu Rumunska včetně ochutnávky tradičních specialit.

V Paláci Akropolis vystoupí Balanescu Quartet v sestavě Alexander Balanescu (houle), James Shenton (housle), Katie Wilkinson (housle) a Nick Holland (cello) a představí průřez čtvrtstoletím své tvorby, která je ve znamení překračování zavedených pravidel a neúnavného hudebního hledačství.

zdroj: www.youtube.com

Koncertu bude předcházet cestovatelská beseda s Martinem Krajíčkem nazvaná Krajina hor a Dunajské delty. "Rumunsko je zemí, kde se stále dají najít hory bez záplavy turistů - stačí jen vědět kdy a kam se vydat. Ze svých jedenácti výprav vám představím místa nejkrásnější. Prolezeme jeskyně na Bihoru, zdoláme strmý hřeben Piarty Craiului. Zažijeme také putování po horách v zimě na sněžnicích, spaní ve stanu a záhrabu. Na závěr se vypravíme na týdenní dobrodružnou plavbu na nafukovací kanoi deltou Dunaje až do Černého moře," slibuje cestovatel.