Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ochrání fronty u Hradu „party stany“? Vzhled určí Zemanovi památkáři

  19:00aktualizováno  19:00
Klub za Starou Prahu neskrývá rozpaky nad plány Hradu instalovat přístřešky, které by chránily před nečasem turisty ve frontě na bezpečnostní kontrolu. U památkářů záměr zřejmě nenarazí - Hrad má totiž své vlastní. Prezidentův mluvčí ujišťuje, že nepůjde o žádné budky, ale lehkou konstrukci.

Až dvousetmetrové fronty trápí v posledních dnech turisty, kteří musí absolvovat policejní kontrolu u každého vstupu na Pražský hrad. Brána z Hradčanského náměstí. (11. 8. 2016) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Během turistické špičky, tedy například v době poledního střídání Hradní stráže, fronty měří i několik desítek metrů a návštěvníci musí čekat třeba i několik desítek minut. Hrad proto plánuje, že u vstupů vybuduje přístřešky, které ochrání turisty před deštěm a jinými rozmary počasí (psali jsme zde).

Nedopustil bych to, kritizuje Klaus fronty na Hradě

Sloužit mají jen přechodně. „Počítáme s tím pro období podzimních měsíců. Budou to jednoduché přístřešky při vchodech do Pražského hradu, tak aby byl zajištěn alespoň minimální komfort,“ řekl iDNES.cz mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček.

Záměr tento týden dostali k projednání pracovníci hradního Odboru památkové péče. Podřízení šéfa prezidentské kanceláře dohlížejí na veškeré zásahy v areálu národní kulturní památky. Momentálně se se záměrem seznamují. „Zatím se nic neprojednávalo,“ řekl hradní památkář Petr Měchura.

Fotogalerie

Protože nepůjde o stálou konstrukci, která by se stala trvalou součástí vstupních prostor do areálu, podle všeho nebude nutné absolvovat zdlouhavé územní a stavební řízení.

„Nejde o to, že bychom stavěli nové budovy masivnějšího charakteru. Dokážu si přestavit, že bude natolik přenosné, že po skončení návštěvní doby budou posunuty či odklizeny. Snažíme se, abychom při vědomí bezpečnosti nenarušovali ráz Pražského hradu, nechceme vytvářet na Hradčanském náměstí frontu bílých budek,“ doplnil Ovčáček.

Podle informací iDNES.cz by přístřešky mohly mít přibližně tvar party stanu - podle všeho se uvažuje o kovové konstrukci s průhlednou stříškou. Kolik by jich mohlo prostory před vchody do areálu zaplnit, není jasné.

„Pokud to není něco, co by tam mělo zůstat trvale, tak se s tím asi musíme smířit, ale žádné nadšení to ve mně ani další členech klubu rozhodně nevyvolává,“ uvedl jednatel Klubu za Starou Prahu Jakub Bachtík.

U vstupů na Hrad stojí stometrové fronty, policie kontroluje batohy

„Podle mého názoru to ale rozhodně není příliš vhodné, každá taková věc historické prostředí narušuje. Je důležité se ptát, jestli to celé má nějaký smysl. Myslím, že ta bezpečnostní opatření jsou spíš humbuk, mělo by se uvažovat pomaleji a s větším ohledem na historický komplex,“ doplnil.

Mluvčí Hradu už dříve sdělil, že mnohými kritizovaná bezpečností opatření, která navíc někteří experti považují za neúčinná, ne-li kontraproduktivní, mají svůj důvod. Nevyloučil také, že se koncem roku u vstupů na Hrad objeví také přenosné bezpečnostní rámy, které by zajistily kontrolu lidí v zimním oblečení.

„Musíme dbát i na určité estetické hledisko a budeme to s památkáři řešit. Víme, že jsou na tyto věci citliví, ale bezpečí má absolutní přednost. Nepůjde o soubor opatření, která by jim zcela konvenovala, v předsíni katedrály sv. Víta bude bezpečnostní rám. Sice jde o předsíň, ale sakrální prostředí to naruší, bezpečnostní rám v novogotickém stylu bohužel neseženete,“ dodal mluvčí.

Vyzkoušeli jsme vstupní kontroly, pronesli jsme nůž i pistoli:

Autor:Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Policie má svědky tragédie u Horoměřic, autobus před srážkou troubil

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic

Středočeským policistům se již přihlásili svědci tragické páteční nehody autobusu nedaleko Horoměřic u Prahy. Doufají,...Autobus u Horoměřic boural na zrádné rovince, která svádí k rychlosti

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tragická nehoda autobusu se třemi mrtvými se stala na rovném úseku, který podle Horoměřických svádí k rychlosti a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Zlatý podraz: Welsch je hvězdou v italské reprezentaci a čeká ho prohra

Momentka z natáčení filmu Zlatý podraz v Průmyslovém paláci: Jiří Welsch v roli...

V bohaté basketbalové kariéře Jiří Welsch ještě nekončí. Své pole působnosti naopak rozšířil napříč zeměmi i věky. K...

Další z rubriky

Rodině po řidiči autobusu u Horoměřic chtějí pomoci kolegové. Vypsali sbírku

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Pro rodinu řidiče autobusu, který zahynul při tragické nehodě na okraji Prahy u Horoměřic, vznikla mezi jeho kolegy z...

VIDEO: Zaparkované auto sjelo do potoka v Průhonicích, nikdo u něj nebyl

Auto sjelo do potoka v Průhonicích, nikdo v něm nejel (16.1.2018)

Středočeská policie vyšetřuje nehodu auta, které dopoledne sjelo z kopce do potoka v Průhonicích. Řidiče v okolí...

VIDEO: Z orloje na Staroměstské radnici zmizely sochy i čtyřiadvacetník

Čtyří dřevěné sochy už nezdobí Staroměstský orloj

Staroměstský orloj prochází kompletní rekonstrukcí. Firma, která se o orloj stará, dopoledne sundala čtyři venkovní...

Jobs Contact
Interní inženýr logistiky (50.000 - 70.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Středočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz