Do Melantrichovy ulice nainstalovali hned tři odpadkového koše se solárně...

Do Melantrichovy ulice nainstalovali hned tři odpadkového koše se solárně poháněným lisem na smetí. | foto: MČ Praha 1

Radnice vyměnila koše v centru Prahy, památkáři hrozí pokutou 2 miliony

  • 56
Historické jádro metropole hyzdí koše přetékající odpadem. Radnice Prahy 1 proto v červnu instalovala do ulic osm „chytrých“ odpadkových košů, které smetí i samy lisují a nemusejí se tak často vyvážet. Od památkářů jí za to ale nyní hrozí až dvoumilionová pokuta.

„Chytrá“ popelnice je vybavená solárně poháněným lisem na smetí a sama také přivolá obsluhu, když je plná. Cena jedné se blíží ke 100 tisícům korun.

Radnice jich nechala na zkoušku v pěti lokalitách historického památkově chráněného centra nainstalovat dohromady osm, a sice v ulicích Charvátova, U Sovových mlýnů, Říční, Melantrichova a Vodičkova.

Památkářům z pražského magistrátu se však nelíbí, že radnice koše rozestavěla a zabetonovala do chodníků, aniž by měla v ruce jejich souhlas. Před nedávnem proto vedení radnice vyzvala, aby koše odstranila.

„Předmětné solární koše byly umístěny na území Pražské památkové rezervace bez předem vydaného závazného stanoviska Odboru památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy, čímž byl porušen památkový zákon,“ vysvětlil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Když radnice v úřadem stanovené lhůtě popelnice neodvezla, památkáři s ní kvůli porušení zákona zahájili sankční správní řízení.

„Magistrát nevede s radnicí řízení o odstranění košů a ani nebylo vydáno žádné rozhodnutí o jejich odstranění. Odbor památkové péče k odstranění košů vyzval za účelem smírného řešení věci ještě před zahájením řízení. Za nesplnění povinnosti vyžádat si k umístění solárních košů předem závazné stanovisko, může uložit pokutu do výše až dvou milionů korun,“ vyčíslil Hofman.

Památkářům vadí i vzhled, míní místostarosta

Radnice svůj záměr předem řešila s magistrátem i Technickou správou komunikací. „U stavebního úřadu Prahy 1 jsme si ověřili i to, že instalace košů do zkušebního provozu nevyžaduje žádné rozhodnutí či souhlas,“ hájí postup městské části místostarosta Prahy 1 Richard Bureš.

Podle něj je problém především v tom, že městská část a památkáři mají o vzhledu popelnic odlišné představy. Problém s výměnou malých a nevzhledných košů se radnice rozhodla vzít do vlastních rukou poté, co magistrát údajně rok marně čekal na vyjádření svých památkářů k obdobnému projektu v ulicích Na Příkopě a náměstí Republiky.

Solární koše

Solární koše BigBelly mají vlastní napájení formou solárního panelu a je v nich zabudován lis spolu s komunikační jednotkou. Ta prostřednictvím SIM karty přenáší online informace o zaplněnosti košů a o situaci ve svozu odpadu. Jsou vhodné zejména do zatížených oblastí, jako jsou pěší a turistické zóny, vlaková a autobusová nádraží či parky. Redukce odpadu je poměrně výrazná, tam kde se normální koš musel vysypávat i dvakrát denně, stačí ten „chytrý“ vyprázdnit třeba jen jednou za deset dní.

„V dané otázce jde o střet dvou pohledů na funkčnost města. Podle nás mají být nádoby velké, přiměřeně nápadné, uzavřené, připevněné k podkladu a měly by využívat možností současné technologie. Památkáři říkají, že koše mají být malé, téměř neviditelné, otevřené a volně postavené,“ konstatoval.

Podle magistrátu však nejde o první případ, kdy radnice nedodržuje administrativní postupy. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký už letos zaplatil 150 tisíc korun pokutu za to, že radnice pozdě požádala o povolení na stavbu památníku českých letců na Klárově (psali jsme o tom zde).

„Celá záležitost s umísťováním mobiliáře v památkově chráněných územích města také není z hlediska samosprávy plně v souladu s Manuálem tvorby veřejných prostranství přijatým radou hlavního města,“ doplnil Hofman.

Radnice chtěla po zkušební době provést analýzu, která by funkčnost futuristických odpadkových košů zhodnotila. „I před jejím zpracováním už ale víme, že se významně snížila četnost svozu odpadků a viditelně zvýšila čistota ulic, kde jsou koše umístěny,“ pochválil vynález Bureš.

„Je zajímavé, že v centru naleznete množství extrémů, které jsou evidentně pro památkovou rezervaci nevhodné - obchody s čepicemi na Královské cestě, svítící rikši jako reklama na masážní salony, směnárny či obchody nasvícené jak atrakce na pouti. Asi je ale jednodušší bojovat proti věci, která zkvalitňuje veřejný prostor,“ zkritizoval.

Chytré popelnice s nádobou v podzemí vyvinuté americkou společností už našly uplatnění i v jiných českých městech. Třeba v Brně je instalovali v novém parku u Janáčkova divadla, mají je i v Karlových Varech a rádi by je nakoupili například i v Českých Budějovicích (více zde).

V Brně chytrou popelnici nainstalovali v novém parku u Janáčkova divadla:

5. srpna 2015