Šedesátimetrové ruské kolo má vyrůst na Hořejším nábřeží na pražském Smíchově.

Šedesátimetrové ruské kolo má vyrůst na Hořejším nábřeží na pražském Smíchově. | foto: vizualizace Dutch Wheels a Timsbury Capital

Památkáři čekají na žádost o umístění kola, předem ale souhlas zamítli

  • 1
Osud projektu ruského kola na Hořejším nábřeží bude záviset na rozhodnutí památkářů. Ti zatím oficiální žádost neobdrželi, ale s umístěním předem nesouhlasí. Investorská firma má čas do konce roku, jinak smlouva s radnicí Prahy 5 zanikne.

Velkou pozornost veřejnosti přitáhl loni v létě plán vybudovat u Vltavy na Smíchově obří vyhlídkové kolo. Proti vzniku šedesátimetrového kolosu na okraji památkové rezervace se tehdy postavila řada odborníků i místních obyvatel. Vzrušené diskuse ale po čase utichly a mohlo by se zdát, že z projektu nadobro sešlo. Avšak společnost Timsbury Capital, která se záměrem přišla, potvrdila, že stále pracuje na získávání všech potřebných povolení pro stavbu. „Aktuálně vedeme o projektu řadu jednání s příslušnými orgány,“ sdělil majitel společnosti Jiří Havrda.

Mezi jinými potřebuje získat i souhlas pražských památkářů, ti ale od začátku tvrdí, že projekt takových rozměrů v centru města je pro ně nepřijatelný. Navíc investorovi příliš času nezbývá. Podle nájemní smlouvy, kterou loni v srpnu podepsal společně s radnicí Prahy 5, totiž musí získat všechna potřebná povolení do konce letošního roku, jinak smlouva zanikne.

A společnost Timsbury Capital se na památkáře zatím neobrátila. „Nemáme k dnešnímu dni oficiální žádost o stanovisko k umístění vyhlídkového kola,“ prozradil ředitel odboru památkové péče na magistrátu Jiří Skalický. Podle něj vyřízení obvykle trvá dva měsíce, složitější případy o měsíc déle.

Jiří Havrda si je však jistý, že se vše potřebné stihne v termínu. „Žádost pražským památkářům jsme zatím nepodali, protože dokončujeme kompletní dokumentaci. Předpokládám, že tak v dohledné době učiníme,“ říká majitel a dodává, že v tuto chvíli nechce předjímat stanovisko památkářů.

Ve smlouvě se také investor zavázal, že kromě investice ve výši 200 milionů korun bude radnici platit za pronájem pozemků 56 500 korun měsíčně až do konce roku 2026 s možností prodloužení nájmu o dalších deset let. Začít měl už od letošního ledna, jenže zatím se tak nestalo. „Platba nájemného je vázána na reálnost projektu, tedy na povolení státní správy k možné realizaci projektu,“ vysvětluje mluvčí Prahy 5 Helena Šmídová. To tedy znamená, že dokud investor nezíská potřebné náležitosti, platit nemusí.

Timsbury Capital se však alespoň podle vyjádření svého majitele placení nájmu zřejmě ani teď nebránil. „Dle smlouvy budeme hradit nájem za pozemek na základě faktury od Prahy 5. Tu jsme zatím neobdrželi,“ tvrdí Havrda.

Magistrát preferuje přesun

Mezi hlasité kritiky projektu dlouhodobě patří vedení magistrátu. Podle radního pro kulturu a památkovou péči Jana Wolfa (Trojkoalice/KDU-ČSL) ruské kolo na Hořejší nábřeží nepatří. Myslí si, že takové atrakce patří jinam. „Zábavní park je umístěn na Výstavišti v Holešovicích. Jsme pro to, aby tam byly dlouhodobě umístěny kvalitní a moderní atrakce, protože chápeme, že to patří k vyžití Pražanů,“ říká radní. A právě pro šedesátimetrové ruské kolo by tam podle něj bylo místo.

To by odpovídalo i koncepci z roku 2013, kterou v rámci chystané obnovy Výstaviště vypracoval Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR). Návrh počítá s rozdělením celého areálu do pěti zón, z nichž jedna by i po revitalizaci celoročně sloužila jako zábavní park. Během matějské poutě by se pak atrakce rozšířily na sousední travnatou plochu v severní části Výstaviště.

Pro budování kola na Smíchově může být zásadní překážkou současná podoba územního plánu. Ta sice právě na tomto pozemku výjimečně připouští rozhlednu či podobný typ stavby, jenže v celé lokalitě jsou výškové stavby zakázány. To znamená, že by kolo nesmělo být vyšší než okolní šestipatrové domy měřící zhruba osmnáct metrů. Jenže turistická atrakce má mít výšku 60 metrů. A se změnou v tomto ohledu nepočítá ani chystaný Metropolitní plán. Nic na věci nemění skutečnost, že se má jednat pouze o dočasnou stavbu.

Praha 5 v minulosti projekt hájila tím, že chce oživit dosud strádající smíchovskou náplavku. Proto také loni pozemky nabídla k pronájmu a vypsala výběrové řízení na jeho využití. Z něj pak vzešel jako vítězný plán Timsbury Capital. Naopak opozice na radnici poukazovala mimo jiné na to, že v případě stavby by muselo být přemístěno zařízení zdejšího dětského hřiště i sousední skatepark. Proti záměru vznikla i petice, kterou podepsaly stovky lidí.

19. července 2016