Bronzová socha komunistického státníka Klementa Gottwalda stála naproti sídlu

Bronzová socha komunistického státníka Klementa Gottwalda stála naproti sídlu SNB na Boleslavské třídě v Nymburce. Nyní odpočívá mezi trpaslíky v depozitáři v Drahelicích. | foto: Archiv města Nymburk

Památky socialismu odpočívají v depozitářích. Gottwalda hlídají trpaslíci

  • 1
Minulý režim zanechal po roce 1989 po celé republice řadu vzpomínek na socialistické zřízení. Sochy komunistických politiků, nejrůznější proletářské symboly a hesla. Většina z nich brzy po revoluci zmizela. Skončila v útrobách depozitářů či v muzejních vitrínách. MF DNES se pokusila zjistit, kam se poděly ty středočeské.

"Za hlavu ho nevěšte, není to etické!" Tak prý zněl jediný požadavek od nového vedení města, když se v Nymburce 6. ledna roku 1990 odstraňovala socha bývalého prezidenta Klementa Gottwalda. Na Boleslavské třídě naproti tehdejšímu sídlu Sboru národní bezpečnosti zdobila uměle vytvořené náměstí.

"Byl jsem nadšený, že u takovéto historické události můžu být, a že ji mám dokonce na starosti. Něco takového se jen tak někomu nepoštěstí," vzpomíná s úsměvem nymburský vedoucí odboru školství, kultury a památkové péče Jiří Černý.

Bronzová socha komunistického státníka Klementa Gottwalda stála naproti sídlu

"Než jsme sochu na určitou dobu poskytli skanzenu komunismu ve Zbožíčku, byla uložena ve školní kapli svatého Jana Nepomuckého. Soudruh Gottwald se musel obracet v hrobě," vzpomíná Černý.

Bronzové dílo představující bývalého komunistického prezidenta mohlo totiž posloužit jako materiál pro zhotovení památníku dětských obětí druhé světové války v Lidicích. Nakonec však přibližně čtyřmetrový a zhruba osm tun vážící Gottwald odpočívá mezi odloženými trpaslíky v depozitáři v Drahelicích.

Socialistické sochy lákají recesisty

Sochy tehdejších "vzorů", památníky či jiná díla, jež nesou budovatelská hesla nebo jiným způsobem dobu bývalého režimu připomínají, z veřejných prostranství většinou zmizely. Anebo se stávají terčem recesistických vtípků.

Soše Antonína Zápotockého v jeho rodných Zákolanech na Kladensku natřeli mladí

Například loni v listopadu získal další komunistický státník Antonín Zápotocký v rodných Zákolanech na Kladensku nový kabátek. Čtveřice výtvarníků obarvila jeho bronzové sako na červeno a boty na bílo (více čtěte zde).

Kdysi na Silvestra zase mohli lidé v Mladé Boleslavi vidět Vladimíra Iljiče Lenina s batohem na zádech. "Vypadalo to, jako by mu patřil, tak dobře mu seděl. Stalo se to ještě za minulého režimu, ale naštěstí za to nikdo nenesl následky," vzpomíná Jiří Černý z Nymburka.