Panda velká (ilustrační foto).

Panda velká (ilustrační foto). | foto: Wikimedia Commons, Specie8470, Metro.cz

Radní odsouhlasili stamiliony na rozvoj zoo, pandy budou mít i vodopád

  • 13
Pražští radní v úterý schválili plán rozvoje pro zoo v Troji ve výši 840 milionů korun. Jeho součástí je nový pavilon pro gorily, lední medvědy a areál pro australská zvířata. V plánu je i investice na expozici pand velkých, od kterých si Praha slibuje zvýšenou návštěvnost i desetimilionové příjmy.

Už když Praha Číně podepisovala politickou deklamaci, jež v podstatě odmítá snahy Tibetu o osvobození, bylo jasné, že tento ústupek nebude jediná cena zaplacená za výpůjčku vzácných pand velkých do pražské zoo. Jen pavilon, kde budou tito savci žít, vyjde na 200 milionů. Propočty však na druhé straně předpovídají slušné navýšení příjmů – třeba jen podle „pesimistické“ varianty by párek medvědů mohl přilákat tolik lidí, že po odečtení nákladů zoo vydělá 11,6 milionu korun ročně.

V úterý rada schválila plán rozvoje zoo i s připravovaným areálem pro pandy. Navíc přijala i drobnou rozpočtovou změnu, která zahradě umožní čerpat peníze na přípravu tohoto areálu. Tím vlastně dostala primátorka Adriana Krnáčová (ANO) signál, že může začít naostro vyjednávat s Čínou o výpůjčce páru pand velkých.

Jednání s Čínou mohou být relativně rychlá, ale aby Praha vůbec mohla začít reálně uvažovat o převozu pand do Česka, musí nejprve přestěhovat lední medvědy do nynějšího komplexu severských zvířat a vybudovat pro ně pavilon Arktida. Expozice pand pak vznikne v místě, kam se lidé chodí dívat právě na lední medvědy. „Pavilony pro lední medvědy i pro pandy chceme dělat najednou, a to co nejdříve. Doufejme, že bychom mohli v roce 2017 vyřídit všechny papíry,“ uvedl náměstek Petr Dolínek (ČSSD).

Odpočinek v luxusu

Zamýšlené vybavení pavilonu pand se v mnohém podobá luxusnímu hotelu. V horku se medvědi zchladí pod soukromým vodopádem nebo na speciálních chladicích kamenech. Nudu zaženou na šplhadlech. Atmosféru bambusového háje navodí mlžící trysky. Většinu času budou pandy trávit venku, jen pro nejteplejší dny je zoo přesune do klimatizovaných vnitřních prostor. Samostatné chovné zázemí bude mít oddělitelné části určené pro samici a část pro samce.

Koncepce rozvoje zoo

  • Rada města včera schválila koncepci rozvoje zoologické zahrady na roky 2017 až 2022. Investice do několika pavilonů celkem vyjdou na bezmála 840 milionů korun.
  • Projekty jsou rozdělené do několika velkých kapitol. Zásadní bude výstavba pavilonu goril, který zoo potřebuje kvůli hrozbě povodní. Řádově 150 milionů má stát pavilon Arktidy, kam chce zahrada přestěhovat lední medvědy. Ty mimochodem chová již od roku 1932.
  • Vedení chce postavit také pavilon exotických ptáků, expozici pand velkých za zhruba 200 milionů a rovněž sekci australských zvířat. Poslední jmenovaná investice by měla nejen propojit zvířata pocházející z této části světa, ale navíc bude vytvořen výběh pro budoucí možný přírůstek unikátního ďábla medvědovitého alias tasmánského čerta.

„Zatímco ve vnitřní části pavilonu budou návštěvníci od pand odděleni sklem, venkovní expozice a vyhlídky nabízejí i jiná řešení, která umožní přímý, bezbariérový pohled na zvířata,“ stojí v dokumentu pro radu. Reprezentativní by měla být i místa určená pro návštěvníky. Jejich součástí je dle plánu prodejna suvenýrů, z nichž zoo předpokládá vysoké zisky, a restaurace. Prohlídku chce zoo propojit s dvoj- a trojrozměrnou sekcí, kde se lidé dozvědí o pandách veškeré podrobnosti.

Ředitel zoo Miroslav Bobek odhadl náklady na výstavbu obou pavilonů na 200 milionů (pandy) a asi 150 milionů (lední medvědi). Naproti tomu zoo radním podle zmiňovaného materiálu nastiňuje, že pandy obvykle dramaticky zvýší návštěvnost evropských zahrad.

V případě královské Edinburgh ZOO to bylo v prvním roce o 51 procent, v druhém roce o 30 procent, a když se třetí rok medvědům narodilo mládě, byla návštěvnost vyšší o 40 procent ve srovnání s dobou před pobytem pand v zoo.

Tisíce turistů navíc. Kde ale zaparkují?

Konkrétně v Praze pesimistický odhad věští, že by s pandami mohla návštěvnost stoupnout o 270 tisíc lidí, což se rovná navýšení výnosů na úrovni 44 milionů. Optimisté pak počítají s tím, že ročně v zoo přibude 530 tisíc turistů – takové množství na vstupném a dalších službách vynese o 83 milionů více. Vzhledem k tomu, že roční náklady na umístění a péči o pandu zoo spočítala na zhruba 32,5 milionu korun, mohly by se příjmy zahrady ročně zvýšit v rozpětí mezi jedenácti a padesáti miliony. Prodej televizních práv nebo i ochranná známka vynese peníze navíc.

Takové plány však mohou fungovat jen tehdy, když město vyřeší zásadní problém s nedostatkem parkovacích míst pro návštěvníky zoo. „Připravujeme proto soubor několika opatření. Jedním z jejich příkladů je zpřístupnění zoo z více stran – třeba od Císařského ostrova,“ uvedl Bobek.

Ten také počítá s navýšením míst na jižním parkovišti a nakonec už letos na podzim Bobek a Dolínek plánují otevřít záchytné parkoviště u výjezdu z tunelového komplexu Blanka.