Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha se o pět let vrací v čase. Na MHD stačí oprášit starou legitku

  6:30aktualizováno  6:30
Cestující, kteří už dál nechtějí jezdit v pražské MHD s Opencard, mohou přestoupit na papírové průkazky. Město lidem dokonce umožnilo jezdit na původní tramvajenky. Ty přestaly platit na podzim 2010. Kdo se tehdy rozhodl, že „lítačku“ z nějakého důvodu nevyhodí, ten ji dnes může oprášit.

Takto bude vypadat nový roční papírový kupon pro cestování pražskou MHD. Až při prodeji se na něj vytiskne doba platnosti | foto: DPMP

„Lidé, kteří mají doma ještě svou starou průkazku, si s ní vystačí. Musí si k ní ale samozřejmě koupit platný kupon,“ vysvětluje mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Podmínkou je, aby tramvajenka neměla prošlé datum platnosti, které je na ní uvedeno.

Podívejte se, jak vypadaly kupony MHD v minulosti

Firma eMoneyServices (EMS), která vlastní práva k Opencard, se znovuzavedení papírových kuponů neobává. Neznamená to prý automaticky konec Opencard.

Provoz problémové karty už metropoli stál 1,4 miliardy korun.

„My papírové kupony nebereme jako ohrožení. Bereme to jako něco, co zbytečně zatíží městský rozpočet. Magistrát totiž bude muset udržovat a financovat paralelně dva různé systémy,“ uvedl mluvčí EMS Martin Opatrný s tím, že tak i tak bude město muset problémy Opencard řešit.

Kartu Opencard v současnosti vlastní zhruba 1,2 milionu lidí. Už minulé vedení města v čele s tehdejším primátorem Tomášem Hudečkem (dříve TOP 09) přemýšlelo, že se k papírovým kuponům vrátí.

Má Opencard budoucnost?

Vedení metropole jedná se společností EMS o budoucnosti Opencard. Firma od magistrátu požaduje proplacení zhruba 170 milionů korun. Ty údajně Praha dluží za služby spojené se zajišťováním provozu karty. Podle vedení metropole je částka přemrštěná.

Město povolalo právníky, kteří zjišťují, jakým způsobem je možné se se společností vypořádat. Současně hledá způsob, jak s EMS uzavřít smlouvy na další podporu, díky které by nehrozilo, že systém elektronických karet zkolabuje. Praha si mimo to nechala zpracovat audit za 1,9 milionu korun. Z něj mají vyplynout další možnosti fungování a financování projektu Opencard.

Pokud se město rozhodne s projektem skončit, neznamená to, že zůstane u papírových kuponů. Vytvoří nový systém. Jednou z variant je nahrazení Opencard platebními kartami.

Někteří politici dokonce tvrdili, že město nemělo kupony nikdy rušit a mělo nechat lidem možnost se rozhodnout mezi klasickou tramvajenkou a Opencard. Praha by tak nebyla na Opencard tolik závislá jako nyní a v případě výpadku měla okamžitě připravenou alternativu.

Lidé, kteří si chtějí pořídit klasickou „legitku“, ale svou původní už nemají, musí přijít s pasovou fotografií k jednomu z prodejních okének dopravního podniku ve vestibulech metra. Tam vyplní formulář a zažádají si o novou průkazku. Zaplatí za ni dvacet korun.

Od března budou i roční kupony

Někteří cestující se podle magistrátu zajímají, zda je možné namísto vyplňování údajů do formuláře předložit platnou Opencard. To však podle dopravního podniku nejde.

Údaje k Opencard totiž spravuje hlavní město, zatímco v případě klasických kuponů informace o cestujících uchovává přímo dopravní podnik. A kvůli ochraně osobních údajů si tyto databáze nemohou vzájemně předat.

Cestující mají od minulého úterý možnost pořídit si třicetidenní a devadesátidenní papírové kupony na MHD.

„Zájem je enormní,“ řekla koncem minulého týdne primátorka Adriana Krnáčová (ANO), podle které se během několika dní prodaly stovky papírových kuponů.

Začátkem března dostanou cestující možnost pořídit si kromě třicetidenních a devadesátidenních papírových kuponů také roční. Ty právě tiskne Státní tiskárna cenin.

Dopravní podnik se nyní zabývá otázkou, zda bude vydávat speciální průkazky pro děti do 15 let a seniory nad 65 let. Tyto skupiny si dnes musí pořídit Opencard a dokoupit si k ní aplikaci „Jízdné zdarma“ za 120 korun. Díky ní už pak více nemusí za MHD platit. Město počítá s tím, že děti a senioři o výhodu nepřijdou, pouze hledá způsob, jak to provést.

Dáte v MHD přednost dlouhodobým papírovým kuponům nebo si necháte Opencard?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 13. února 2015. Anketa je uzavřena.

Opencard 642
Papírový kupon 352

S předplatními kupony se v Praze cestuje 116 let

Vůbec poprvé se mohli cestující v pražské tramvaji prokázat předplatním kuponem 20. listopadu roku 1898. Tehdy byly zavedeny roční a půlroční kupony, které připomínaly malé knížky. Uvnitř měl cestující svou černobílou fotografii.

O sedm let později přibyly také měsíční předplatní jízdenky, které se vyznačovaly papírovým proužkem s příslušným jménem měsíce. V roce 1912 se dočkali zvýhodněných kuponů školáci a studenti. Rok nato, v roce 1913, se Elektrické podniky rozhodly změnit vzhled předplatních jízdenek. Malé knížečky nahradil kartonek s fotografií a jménem, na který se podle typu jízdenky vpředu anebo na rubu nalepovaly předplatní známky pro příslušné období. Tento princip vydržel v zásadě až do roku 1974.

V průběhu let přibývaly různé druhy předplatních jízdenek. V roce 1938 jich existovalo dokonce 28 druhů. Až v roce 1951, kdy Praha sjednotila tarify, typů předplatních kuponů výrazně ubylo. Cestující si navíc vůbec poprvé mohli koupit předplatní kupon na všechny druhy MHD. Do té doby se prodávaly zvláštní kupony na tramvajovou dopravu, odlišné platily v autobusech, jiné v trolejbusech.

Po roce 1951 byl zlomovým rok 1974. Tehdy byl zaveden nový typ předplatních jízdenek. Ty se skládaly z takzvaného kmenového listu a samostatného kuponu, který se vkládal do plastového pouzdra. Jízdenky byly uspořádány na výšku a cestující si na ně museli vypisovat číslo kmenového listu. V roce 1988 se na kmenový list a na kupony začalo psát rodné číslo. V roce 2009 začaly platit elektronické předplatní jízdenky, které se nahrávaly na Opencard. Ty vytlačily většinu papírových kuponů.

Autor:


Nejčtenější

Sparta - Příbram 2:2, blamáž proti deseti, hostům stačily dva brejky

Emmanuel Antwi z Příbrami slaví vyrovnávací gól do sítě Sparty.

Sparťanští fotbalisté mohli být po dvou letech první v ligové tabulce, ale zápas proti nováčkovi nezvládli. Ač proti...

Majitel auta zapomněl po zaparkování zavřít okno. Stálo ho to 200 tisíc

Muž přišel během jedné noci o přibližně dvě stě tisíc korun (12. srpna 2018).

Muž po zaparkování svého vozu zapomněl zavřít okno u spolujezdce. Doplatil na to hned dvakrát. Za jednu noc přišel o...Dynamo - Slavia 2:0, Liga mistrů je pryč, hosty čeká pohár číslo dvě

Arťom Besedin z Dynama Kyjev překonává slávistického brankáře Ondřeje Koláře v...

Fotbalisté Slavie se do Ligy mistrů neprobojují. V kvalifikaci končí na prvním soupeři, v odvetě 3. předkola na...

Muž podezřelý z vraždy ženy u Prahy se před policisty zastřelil

Policie u Kamenice vypátrala muže podezřelého z postřelení ženy. Před policisty...

V okolí Kamenice na Praze-východ policisté vypátrali muže podezřelého z postřelení ženy, která na následky zranění...

Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na hřišti Dynama Kyjev...

Další z rubriky

Na okraji Prahy zapadl kůň do bahna, hasiči ho vyprostili

Na břehu Berounky zapadl kůň do bahna (19. srpna 2018).

V pražských Lipencích zapadl v neděli odpoledne kůň do bahna na břehu Berounky. Z bláta mu vyčuhoval pouze krk. Hasiči...

Lobkovický palác skrývá tisíce německých vzpomínek

Zahrada Lobkovického paláce vznikla jako barokní ve francouzském stylu, ale...

Východní Němci prchali za svobodou přes Lobkovický palác. Příběh je na německém velvyslanectví živý dodnes a připomíná...

Balíček vydávající zvuky spustil evakuaci, byly v něm dětské chůvičky

V Praze 6 byl na poště podezřelý balíček, šlo o zapnuté vysílačky. (20.8.2018)

Asi sedmdesát lidí evakuovali dopoledne policisté kvůli podezřelému balíčku, který se objevil na poště v Praze 6. Ze...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz