Kavárna Paralelní Polis v Holešovicích. Vedení podniku odmítá EET (1.12.2016).

Kavárna Paralelní Polis v Holešovicích. Vedení podniku odmítá EET (1.12.2016). | foto: Paralelní Polis

Na pražský kongres přijedou bílí hackeři i „nejnebezpečnější muž internetu“

  • 0
Návštěvu „nejnebezpečnějšího člověka světového internetu“ slibuje pořadatel říjnového hackerského kongresu v Praze, společnost Paralelní Polis. Hacker a programátor Amir Taaki je odborníkem na bitcoin, vynalezl směnárnu Britcoin a spoluzakládal decentralizované tržiště Open Bazaar.

Letošní setkání má podtitul Liberate! a tématem finanční svobody a nezávislosti navazuje na minulý ročník, který se zabýval decentralizací.

Open Bazaar je jedním z bitcoinových projektů. Je založen na modelu peer-to-peer, a nemá tedy tradičního hlavního provozovatele. Kupující a prodávající si mohou vyměňovat bez zbytečných poplatků své zboží přímo mezi sebou, zejména bez výměny osobních údajů, což je pro příznivce tohoto principu jedna z nejdůležitějších věcí.

Eva Samšuková z Paralelní Polis uvedla, že většina hackerů, kteří na kongres přijíždějí, jsou takzvaní bílí hackeři, tedy ti, kdo především zkoušejí systém zabezpečení velkých institucí. Na kongresu nevystupují pod svou identitou a celou dobu jsou schovaní za rouškami.

Lidé jako Taaki, kterého časopis Wired označil za jednoho z nejnebezpečnějších lidí světového internetu, či druhá hvězda kongresu, americký vědec a kryptoanarchista Jim Bell, jenž byl za svou kariéru již několikrát vězněn, se veřejně vystupovat neobávají, uvedla.

Devětadvacetiletý Taaki je jedním z těch, kdo byli u vzniku virtuální měny bitcoin. Magazín Forbes ho v roce 2014 jmenoval mezi nejvlivnějšími mladými lidmi v oblasti technologií. Je po matce Brit, otec je Íránec. Před dvěma lety zmizel a později se ukázalo, že odešel do Sýrie bojovat proti takzvanému Islámskému státu.

V rozhovoru pro BBC uvedl, že jeho hlavním důvodem k cestě nebyl boj proti IS, ale snaha pomoci Kurdům v jejich emancipaci. Věří, že bitcoin může pomoci i syrským Kurdům. „Snaží se nastolit lidovou ekonomiku. K založení decentralizované ekonomiky potřebujete decentralizovanou měnu,“ říká.

Uvedl, že strávil tři a půl měsíce v boji s kurdskou skupinou odkazující se k autonomní severosyrské federaci, pro niž se používá termín Rojava. Později se prý snažil pomáhat Kurdům s lokálnímu projekty jako crowdfundinogvými kampaněmi, jež měly třeba pomoci místním zemědělcům.

Po loňském návratu do Londýna byl vyslýchán kvůli podezření z terorismu. Kurdské milice YPG (Lidové obranné jednotky), na jejichž straně v Sýrii vystupoval, nejsou v Británii vnímány jako teroristická organizace, ale označuje je tak Turecko, které má s Kurdy letité konflikty.

Kromě Taakiho vystoupení program od 6. do 8. října zahrnuje 50 přednášek, workshopů a diskusí převážně v angličtině. Jedním z hlavních cílů kongresu je zmapovat podle pořadatelů celosvětově se zhoršující situaci v oblasti finanční svobody a zároveň představit vybrané nástroje, které by mohly pomoci celkovou situaci zlepšit.