Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Parkovací zóny prodraží nákup i řemeslníka. Stěhováci bojují s časem

  5:00aktualizováno  5:00
Snaha o komfortnější parkování pro místní obyvatele je v Praze 5 a 6 nově vykoupena strastmi živnostníků. Obchodníci mají po týdnu fungování placených zón obavy, aby se k nim motoristům-nerezidentům vůbec ještě chtělo. Řemeslníci si cenu parkovného naúčtují k odvedené práci.

Od středy platí nové parkovací zóny v Praze 5 a 6 (24.8.2016) | foto: Yan Renelt, MAFRA

„Starší paní z ulice, kde nově mají parkovací zónu, nedávno potřebovala drobnou opravu. Nabídl jsem jí, že to udělám v sedm hodin ráno, kdy tam ještě může kdokoli stát zdarma,“ řekl iDNES.cz pražský elektrikář Jiří Chmela pracující nejčastěji právě na území páté městské části.

V modré zóně smí ve všední dny od osmi do dvaceti hodin stát bezplatně pouze rezidenti s platným oprávněním (více zde).

„Problém je v podstatě v tom, že se to prodražuje všem zákazníkům, kteří tam bydlí. Pokud musím v místech za parkování zaplatit, o částku za parkování se navýší cena práce,“ doplnil.

Lidé mění kvůli parkovacím zónám adresu, do Prahy 6 se hlásí hromadně

Náklady navíc to jsou i pro majitele stěhovacích firem, kteří v páté a šesté městské části doposud parkovali u vchodů zdarma a ze strany městské policie jsou zvyklí vesměs na pochopení a shovívavost.

„I když jim třeba někdo zavolal a stěžoval si, nepokutovali nás, chápou, že plný byt zkrátka nelze vystěhovat za pár minut,“ přiblížil majitel jedné z firem Milan Bálek.

Zabírat po dobu nezbytně nutnou k naložení nákladu třeba i část chodníku jim dovoluje zákon o pozemních komunikacích. „Jestli jsme pokutu za špatné parkování dostali za dvaadvacet let fungování dvakrát, je to moc. Strážníci k nám vždy byli tolerantní,“ přitakal David Novák z konkurenční stěhovací firmy.

Boj s vyměřeným časem

V zónách placeného stání jezdí monitorovací automobily, které podle SPZ kontrolují, zda mají všichni zaplaceno nebo vyřízené rezidentské oprávnění. Interval jejich průjezdu je patnáct minut, aby zbytečně neřešily třeba řidiče, kteří v zóně zastaví například jen kvůli vyložení nákupu.

Nový systém proto netrápí třeba pracovníky Centra sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 5, které zajišťuje i rozvážku obědů seniorům. „My tam nikde neparkujeme, řidič na moment zastaví a roznašečka na chvíli odběhne, takže pro nás to problém není,“ vysvětlila koordinátorka Daniela Chodounská.

Jak zaplatit za nové parkovací zóny v Praze? Mobil je téměř nutností

Přestože stěhováci nákladním autem většinou nezabírají „klasické“ vyhrazené parkovací místo, monitorovací vůz je nasnímá taky a kdyby řidič neměl zaplaceno, za pár dní čeká majitele auta obsílka s pokutou.

„Když stěhujete z vyššího patra plný byt 2+1 nebo větší, nakládání většinou alespoň tři hodiny trvá,“ podotkl Bálek. Právě tři hodiny je maximální možný čas státní návštěvníků v modré zóně, které je navíc možné zaplatit jen s pomocí mobilu s přístupem k internetu (psali jsme o tom zde).

„Určitě to je do určité míry komplikace. Podnikatelům tady nikdo nic neulehčí. Nenapadne je dát jim třeba výjimku,“ dodal Bálek.

Podle mluvčí TSK Barbory Liškové nejde však o nic nového, protože v Praze 1, 2, 3 a 7 museli stěhováci, stejně jako všichni ostatní návštěvníci v modrých zónách platit už dřív. Musejí tam navíc kupovat stírací kupon za 120 korun na dvě hodiny, případně pak celodenní za 400. „S pomocí virtuálních parkovacích hodin (webové aplikace) si v nových zónách mohou zaplatit i kratší dobu než dvě hodiny,“ vyzdvihla.

Parkovací místo pro zákazníky? Nemáte nárok

Třeba majitel obchodu s cyklistickými potřebami v Kladenské ulici v Praze 6 usiloval o vyhrazené parkovací místo pro zákazníky před svojí prodejnou.

„Bylo nám řečeno, že to u nás v ulici nejde, zákazníci tudíž musejí zaparkovat na placeném stání. Dřív jsme tato vyhrazená stání sice taky neměli, ale vždy se našlo volné místo, kde mohli nakupující bezplatně zaparkovat,“ přiblížil prodavač Jiří Karas s tím, že na začátku a na konci ulice jsou pouze dvě místa vyhrazená pro zásobování.

Majitel obchodu si nakonec za 12 tisíc korun na rok zařídil alespoň parkovací oprávnění pro sebe. To mohou v modré zóně získat jen lidé s trvalým bydlištěm v dané oblasti či právě majitelé provozoven či nemovitostí.

Nové zóny placeného stání

Nově jsou v Praze 5, 6 a později na podzim budou na Praze 8. Modrá je v nich stále (jako v Praze 1, 2, 3 a 7) primárně pro rezidenty, ale i zde mohou parkovat návštěvníci, ovšem maximálně jen tři hodiny. Oranžová zóna je jen pro návštěvníky a opět jen na maximálně tři hodiny. Třetí je zóna fialová. Ta je smíšená a mohou v ní parkovat jak rezidenti (neomezeně), tak i návštěvníci s omezením na 24 hodin.

„Není to zanedbatelná suma, místo ale potřebujeme kvůli skládání zboží. Nikdo z toho tady není nadšený, ulice je nyní věčně poloprázdná a je to pro nás omezení. Doufáme, že se to nepromítne na tržbách,“ doplnil Jiří Karas z Bike Gallery.

Podobné problémy pociťují v obchodě s krmivy a doplňky pro domácí mazlíčky v dejvické ulici Na Hutích, která navíc stejně jako cykloprodejna funguje jako výdejní místo e-shopu.

„Už předtím sem zákazníci ani dodavatelé moc jezdit nechtěli, parkovat nebylo kde. Teď je to však ještě složitější,“ říká prodavač z obchodu v pasáži Josef Svoboda.

„Místa je nově sice hromada a nemyslím si, že by lidi vyloženě nechtěli za tu chvilku zaplatit, ale hlavně ti starší se s tím nepopasují snadno, parkovací automaty (v oranžových a fialových zónách, v nových modrých zónách běžné parkovací automaty nejsou - pozn. red.) nikdo moc nechápe. Možná bych věděl, kam strčit kartu, ale to je tak vše,“ dodal.

Připouští však, že místním obyvatelům se díky novému systému ulevilo. „Parkovaly tady naplaveniny ze středních Čech, odstavily auto a pokračovaly autobusem či metrem, místní byli nešťastní a půl hodiny večer kroužili a hledali místo.“

Přestože jsou s chovatelským sortimentem jediná prodejna v okolí, obávají se poklesu tržeb. „Jsou tady různá květinářství a další malé krámky, pro některé by to mohla být likvidace, když sem nikdo nebude chtít jet,“ dodal.
Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...Piloti vezli orgán k transplantaci, laserem je oslnilo šestileté dítě

Piloti převáželi orgány pro transplantaci. Šestiletý chlapec je oslnil laserem

Piloti Letecké služby Policejního prezídia ČR převáželi vrtulníkem na jižní Moravu životně důležitý orgán určený k...

Za vybržďování dostal řidič devět let, v autě na dálnici zemřel kojenec

Vybržďovač Kostner dostal za smrtelnou nehodu devítiletý trest. (15.11.2017)

Soud poslal na devět let do vězení šestatřicetiletého Martina Kostnera, který vybržďováním loni v prosinci způsobil na...

Politici zvažují velký „kraj Praha“. Metropoli by přibylo 300 tisíc občanů

Pražský hrad (ilustrační foto)

Praha, třebaže je to celek na úrovni kraje, má speciální režim – nevolí při krajských, ale při komunálních volbách. To...

Další z rubriky

Praha 6 má svatební rekordmany, snoubencům je dohromady 174 let

V Praze 6 oddali nejstarší pár. (20.11.2017)

Šťastnou a navíc rekordní událost slavili dnes na radnici v Praze 6, kde si dopoledne řekli své „ano“ zřejmě nejstarší...

V Hlubočepech prasklo potrubí, tisíce lidí byly bez vody

Havárie vody na Barrandově (20.11.2017)

Na sídlišti Barrandov v pražských Hlubočepech v pondělí odpoledne prasklo potrubí. Voda stekla z kopce po silnici a...

Budovy Transgas na Vinohradech památkou nebudou a mohou se bourat

Plochý kvádr o rozměrech 24 × 48 × 7,5 metru je tvořený obvodovými příhradovými...

Soubor budov Transgas na Vinohradské třídě v Praze nebude kulturní památkou. Jejich majitel, který chce na místě stavět...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz