Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé mění kvůli parkovacím zónám adresu, do Prahy 6 se hlásí hromadně

  19:33aktualizováno  19:33
V posledních letech se lidé stěhují z Prahy za její okraj. Teď se možná tento trend změní kvůli parkovacím zónám. Kdo chce dlouhodobě stát v těch modrých na Praze 5 a 6, musí mít rezidentní parkovací oprávnění. To však bez trvalého pobytu na území městské části není možné.

Ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MAFRA

Ačkoli je podle statistiků na prognózy o tom, zda parkovací zóny zvýší počet obyvatel hlavního města, ještě brzy, do Prahy 6 už si lidé přihlašují bydliště hromadně.

„V posledních dvou měsících jsme pocítili oproti dřívějšku zvýšený zájem o trvalé bydliště na území městské části zhruba o polovinu,“ potvrzuje mluvčí Prahy 6 Martin Churavý. Praha 5 podle tamní radnice sice zatím tak velký zájem nepozoruje, ale i do této městské části si už lidé kvůli starosti o parkování trvalé bydliště přehlásili.

PŘEHLEDNĚ: Vše o rozšiřování a fungování parkovacích zón v Praze

„Bez trvalého bydliště bych v zónách pro rezidenty nemohl zaparkovat, proto jsem si ho raději přihlásil do Prahy 5,“ říká například David K., jeden z řidičů, kterých se změna systému parkování dotkla.

Podobným způsobem uvažuje více lidí. Ne každý má však tuto možnost, což je příklad Petra Veselského, který má trvalé bydliště v Táboře, ale bydlí i pracuje v Praze 5.

„Pronajímatel si vysloveně nepřál, abychom si v bytě zřizovali trvalé bydliště, a jsem si skoro jistý, že by nám vypověděl smlouvu, pokud bych si v bytě trvalé bydliště zřídil bez jeho souhlasu,“ popisuje svůj případ.

Nebezpečné QR kódy jsou pryč

Skutečný přínos nových zón pro parkování v Praze 5 a 6 bude podle mluvčího Ústředního automotoklubu Petra Vomáčky možné posoudit až zhruba za čtrnáct dní, kdy už budou lidé zpět z dovolených a doprava se po letních prázdninách ustálí. „Hlavně na území Prahy 6 se problém s parkováním zatím akorát posunul dále do sídlišť směrem k letišti,“ říká Vomáčka.

Parkovací automaty

  • V Praze 5 je 95 nových parkovacích automatů, v Praze 6 jich je 156.
  • Nové parkovací automaty vyrobila francouzská společnost Parkeon a na jejich provoz dohlíží firma Eltodo.
  • V parkovacím automatu je možné platit jen mincemi nebo pomocí platebních karet, a to i bezkontaktně. Bankovky však automat nepřijímá.
  • Některé automaty řidiče matou pomalou odezvou, jiní si stěžují na nepřehledný software, který uživatele dostatečně nevede procesem placení. Podle Eltoda si na nový typ automatů musí lidé nejprve zvyknout. * Jedenáct parkovacích automatů lidé ještě před jejich zprovozněním stihli zničit. Některé měly rozbitý vrchní solární panel, do jiných někdo podle firmy Eltodo vlil kyselinu.

Za první týden platnosti nových zón obdržela městská policie 98 podnětů o možném neoprávněném parkování v nových zónách, z toho v 58 případech oznámili správním orgánům podezření ze spáchání přestupku.

Někteří řidiči se však na monitorovací vozidla, která kontrolují, zda mají auta parkování zaplacené, snaží vyzrát tím, že si zakrývají celou registrační značku nebo její část. Na sociálních sítích už lidé sdíleli na fotografiích takových případů několik.

„Tato vozidla systém označí jako nevyhodnotitelná a na místo mohou vyrazit strážníci,“ říká mluvčí městské policie Rudolf Rubeš. Řidič nakonec může zaplatit několikanásobně víc než za pár hodin parkování. Pokuty za nečitelnou registrační značku se pohybují v rozmezí od pěti do deseti tisíc korun.

Během prvního týdne provozu nových zón také zmizely ze svislých dopravních značek QR kódy, které měly řidiče po vyfotografování mobilním telefonem přesměrovat na webovou platební aplikaci.

Vyzkoušeli jsme fungování automatů:

Jak zaplatit u parkovacího automatu?

Jak zaplatit u parkovacího automatu?

„QR kódy jsme ze značek odstranili z bezpečnostních důvodů. Teď jsou k nalezení jen na obrazovkách parkovacích automatů,“ uvádí mluvčí společnosti Eltodo Lidmila Kábrtová. Hrozilo totiž, že oficiální QR kódy někdo přelepí kódem vlastním. Ten by řidiče odkázal v lepším případě na nějaké nesmyslné webové stránky, v horším případě by řidič mohl nevědomky zaplatit za parkování zloději.

Parkovací zóny v Praze 3

Od čtvrtku zavádí nové parkovací zóny i Praha 3, která rozšiřuje současný systém zón na oblast Jarova (více zde).

Až do března 2018 v nich však budou řidiči parkovat stejně, jako tomu bylo doposud ve zbytku městské části, tedy s pomocí klasických parkovacích karet. Nebude možné ani placení přes webovou aplikaci. Novinkou tak budou v Praze 3 pouze fialové smíšené zóny pro rezidenty i návštěvníky s parkovacími automaty.

Autoři: ,Nejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Policie má svědky tragédie u Horoměřic, autobus před srážkou troubil

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic

Středočeským policistům se již přihlásili svědci tragické páteční nehody autobusu nedaleko Horoměřic u Prahy. Doufají,...Autobus u Horoměřic boural na zrádné rovince, která svádí k rychlosti

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tragická nehoda autobusu se třemi mrtvými se stala na rovném úseku, který podle Horoměřických svádí k rychlosti a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Zlatý podraz: Welsch je hvězdou v italské reprezentaci a čeká ho prohra

Momentka z natáčení filmu Zlatý podraz v Průmyslovém paláci: Jiří Welsch v roli...

V bohaté basketbalové kariéře Jiří Welsch ještě nekončí. Své pole působnosti naopak rozšířil napříč zeměmi i věky. K...

Další z rubriky

Policisté se v Praze chtěli vyhnout autu, nabourali do bagru

Nehoda policejního auta

Pražští policisté na cestě k případu nabourali služební vůz. Nehoda se stala v neděli večer v křižovatce ulic Ocelkova...

Praha na osm dní vystaví ve Vladislavském sále korunovační klenoty

Koruna je zdobena 96 drahokamy a 20 perlami, vzácné kameny pro ni shromáždil...

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou...

Rodině po řidiči autobusu u Horoměřic chtějí pomoci kolegové. Vypsali sbírku

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Pro rodinu řidiče autobusu, který zahynul při tragické nehodě na okraji Prahy u Horoměřic, vznikla mezi jeho kolegy z...

Najdete na iDNES.cz