Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pomalá oprava, lodě navíc. Lidem se nelíbí proměna Dětského ostrova v Praze

  18:07aktualizováno  18:07
Rodiče z Prahy 5 už mají dost odkladů mnohaleté rekonstrukce Dětského ostrova a chystají protestní akci. Podle nich hrozí, že se hřiště pro děti zmenší a u pravého břehu se navíc postaví další plavební komora a lodě tak budou obeplouvat ostrov z obou stran. To podle nich znamená zvýšení hluku a znečištění ovzduší.

Vizualizace nového projektu pro Dětský ostrov. Nabídka pro volnočasové vyžití celých rodin bude podle starosty Prahy 5 zajímavější a veřejný prostor bude rozšířen až k břehům ostrova(23.5.2016) | foto: Praha 5

Dětský ostrov u Janáčkova nábřeží na Praze 5 v roce 2013 poničily
povodně (více zde). Od té doby visí na vstupní bráně zámek, zatímco ostrov čeká na dokončení rekonstrukce.

Průtahů oprav už mají ale místní obyvatelé dost a místní spolek Zdravý rozum podal připomínky a žádost o řádné projednání na ministerstvo životního prostředí a ministerstvo dopravy.

„Velkou ostudou je, že radnice Prahy 5 už roky slibuje zprovoznění Dětského ostrova, ale teprve teď schválila výběr zpracovatele studie a projektové dokumentace. Navíc podle plánovaných úprav z ostrova pro děti zbude jen šestina rozlohy,“ řekla Milena Baker, zastupující rozzlobené rodiče.

Fotogalerie

Podle starosty Prahy 5 Radka Klímy (TOP 09) nová radnice pouze zdědila po svých předchůdcích nepoužitelný projekt, jehož vize byla nezajímavá a nedodělaná.

„Podle nového návrhu, který jsme teď veřejnosti předložili, bude dětské hřiště naopak ještě větší, než bylo původní, jeho rozloha by měla být cca 2 600 m2,“ popisuje pro iDNES.cz aktuální situaci Klíma a dodává, že nově na ostrově přibude sociální zázemí, přebalovací prostory a možnost občerstvení.

Vítězem výběrového řízení se stala společnost Karlínblok s cenou 1 890 000 korun. První úpravy by na Dětském ostrově měly začít na podzim a během jara příštího roku se hřiště otevře veřejnosti.

Spolku to ale nestačí. Proti nekonečným slibům ze strany města uspořádá na začátku června protestní akci.

Dětský ostrov obklopí parníky

Kromě osudu ostrova samotného se občané Prahy 5 bojí také o dění v jeho okolí. Podle nového projektu Ředitelství vodních cest ČR (ŘVCČR) vyrůst na pravém břehu ostrova nové zdymadlo Staré Město, které by mělo ulevit stávajícímu zdymadlu Smíchov na levém břehu.

Podle ŘVCČR je plavební komora Smíchov nejzatíženější komorou ve střední Evropě, kterou ročně průměrně projede 25 000 plavidel. V průběhu léta je proto nutné nabídnout alternativu k současné cestě.

„Nová plavební komora Staré Město má zvýšit kapacitu současné plavební komory Praha Smíchov o přibližně 50 procent na celkovou kapacitu až 38 tisíc lodí za rok. Při přípravě projektu nebyla hodnocena žádná jiná varianta, nebyla vedena žádná veřejná diskuze o projektu,“ řekl předseda spolku Zdravý rozum Miroslav Čacký, který proti zdymadlu také založil petici.

Spolek se totiž obává dalšího růstu hluku a znečištění v oblasti. A poukazuje i na to, že hygienici upozorňují, že lokalita je již nyní zatížena nadlimitním hlukem z dopravy a nadlimitní jsou také hodnoty koncentrace oxidu dusičitého a polétavého prachu.

Podle Čeckého může projekt poškodit historické jádro Prahy a ohrozit tím i dotace přidělované oblastem UNESCO.

„Projekt byl připravován tak, aby byl co nejvíce minimalistický a do historického centra dobře zapadl. Vidět budou prakticky jen zdi plavební komory s kamenným obkladem stejného vzhledu, jako jsou současné nábřežní zdi. Proto jsme přesvědčeni, a potvrdily to i odborné orgány památkové péče, že stavba je i v tomto citlivém prostředí památkové rezervace UNESCO přijatelná,“ sdělil iDNES.cz mluvčí ŘVCČR Jan Bukovský.

Podle Bukovského je výstavba nového zdymadla třeba, protože v létě lodě dlouho čekají a vznikají tak nebezpečné situace.

„V současnosti se finalizuje před zveřejněním dokumentace EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), očekáváme že během několika týdnů bude mít veřejnost i státní orgány možnost se k této dokumentaci vyjádřit,“ dodává Bukovský.

Nová komora by měla být 55 metrů dlouhá a 11 metrů široká. Výstavba je naplánována na leden 2018 s předpokládanou 650 milionů korun.
Nejčtenější

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Čtyři mrtví po požáru hotelu. Dvě ženy podlehly zraněním v nemocnici

Požár hotelu v Náplavní ulici

Sobotní požár pražského hotelu v Náplavní ulici má už čtyři oběti. Těžce zraněná žena, kterou záchranáři převezli do...Praha zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

Další z rubriky

Arriva zaplatí pohřeb obětí od Horoměřic. Všichni zranění se nepřihlásili

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Přepravní společnost Arriva zatím vyčkává s vyplacením peněžité pomoci účastníkům tragické nehody autobusu u Horoměřic....

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Jízdní řád zmátl cestující, tramvaje podle něj jely přes zavřený Libeňák

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

O víkendu čekalo na cestující z okolí uzavřeného Libeňského mostu překvapení. Nový, od pondělka platný jízdní řád na...

Najdete na iDNES.cz