Patnáct tisíc studentů nemá Opencard, potkají se ve frontě

  8:48aktualizováno  8:48
Od září si musí pražští studenti a žáci vyměnit papírové tramvajenky za Opencard. Jenže ještě zhruba 15 tisíc jich s pořízením čipové karty váhá, přitom její vyřízení trvá deset dní. Otálející studenti si budou muset připlatit, nebo kupovat jízdenky. Týká se to žáků a studentů od 10 do 19 let.
Studenti už budou jezdit pouze s opencard. Ilustrační foto

Studenti už budou jezdit pouze s opencard. Ilustrační foto | foto: Koláž - iDNES.cz

Elektronickou kartu už má šedesát tisíc dětí. Někteří s pořízením Opencard stále otálejí. Podle pražského Dopravního podniku nechalo vyřízení karty na poslední chvíli v současné chvíli zhruba 15 tisíc dětí.

Posledním dnem, kdy mohou školou povinní jezdit na papírové kupony, je 10. září. O den později by již měli mít úplně všichni ve věku od deseti do 19 let elektronickou jízdenku.

Čtvrtletní jízdné se přestalo prodávat 13. června. Těm, kteří si devadesátidenní jízdenku v červnu koupili, tak zbývá ode dneška ještě 20 dní na vyřízení Opencard.

Pro ostatní platí, že 1. září už musí do městské hromadné dopravy nastupovat s elektronickou kartou. V takovém případě je dnešek prakticky posledním dnem, kdy je potřeba si o kartu zažádat. Její vyřízení totiž trvá deset dní.

Dva dny ve frontě kvůli Opencard

Pokud by se všech patnáct tisíc studentů a žáků rozhodlo vyřídit si jízdenku dnes, znamenalo by to, že by se na každém z 32 kontaktních míst vytvořila fronta 469 lidí. Kdyby každý strávil u okénka například pět minut, trvalo by odbavení všech lidí na každém místě téměř 40 hodin.

"Opencard se dá získat i na počkání. Je to ovšem zpoplatněné. Takové expresní vydání karty stojí v současné době 250 korun. Za vydání karty v běžném termínu se neplatí žádný poplatek," vysvětluje mluvčí projektu Opencard Martin Opatrný.

KAM PRO OPENCARD

Osobně Elektronickou jízdenku je možné získat osobně na 32 místech. Žádost vyřídí ve 13 pobočkách městských knihoven, na Úřadu městské části Praha 13, ve třech střediscích dopravních informací Dopravního podniku, v zákaznickém centru Opencard, na Centrálním dispečinku DPP a ve 13 stanicích metra. On-line Opencard je možné získat vyplněním on-line žádosti. Kartu může doručit kurýr a její majitel se tím vyhne dlouhému čekání na kontaktním místě. Na internetu je možné koupit také kupony, karta se potom nabíjí ve validátorech, kterých je v Praze 40. Nejvíce jich je ve stanicích metra.

Vyřídit kartu na počkání je možné jen v zákaznickém centru Opencard v Jungmannově ulici. "Pokud se studenti spolehnou s vyřizováním karty na poslední prázdninový týden, riskují, že první dny nového školního roku si budou muset kupovat jednotlivé jízdenky, protože nebude dost času na vyřízení Opencard," dodává Opatrný s tím, že praktičtější je využít internet a o kartu si zažádat on-line.

Kartu si objednejte přes internet

"Zařídit si Opencard přes internet doporučuji. Je to způsob, jak se vyhnout frontám, protože není nutné si ani kartu osobně vyzvednout. Je možné si ji nechat doručit kurýrem. Stejně tak se dá koupit i kupon pro jízdu MHD v našem e-shopu. Kartu potom stačí nabít pomocí validátoru," říká Opatrný.

Validátorů, tedy automatů, pomocí kterých se na kartu nahrávají kupony zakoupené na internetu, je v hlavním městě v současné době 40 a většina z nich je umístěna na stanicích metra B a C. Do září budou přístroje také ve stanicích na trase A.

"Opravdu se může stát, že některé validátory nejsou zatím funkční. Hlavně pokud jde o ty, které jsou ve stanicích trasy metra A a teprve se instalují. Mohou už tedy být na místě, ale zatím třeba ještě nejsou připojené," řekla Vysoudilová.

Do deseti let zadarmo, ale s průkazkou

Novinkou je také jízdné zdarma pro děti do deseti let. Ale školák musí mít průkazku, která vypadá jako papírová tramvajenka. Zákonný zástupce dítěte musí přijít do prodejny tradičních tramvajenek s rodným listem dítěte a jeho fotografií. Průkazka i s obalem stojí třicet korun.Nejčtenější

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek v Rozstřelu

Tenista Radek Štěpánek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel

Ještě jednou mu bude tleskat zaplněná hala. Tak jako v dobách, kdy pro Česko dřel v Davis Cupu nebo sváděl náramné...

Zvolení Ratha se nelíbí stranám v Hostivici. Volby napadly u soudu

David Rath

Zástupci strany HOme, tedy Hostivice město, podali ke krajskému soudu stížnost proti vzniku mandátu Davida Ratha, jenž...

Dokázali jsme skoro zázrak, zhodnotila se Krnáčová. Lituje pádu lávky

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová vystoupila na tiskové konferenci ke...

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová před novináři bilancovala svou kariéru v čele magistrátu hlavního města....

Další z rubriky

Uměleckoprůmyslové muzeum je opět krásné. Už 118 let hlídá český vkus

Vstupní sál do expozic vyniká slavnostní výzdobou - stropní malby od Karla V....

Průmyslová velkovýroba a s tím spojený pokles obecného vkusu stály před 118 lety za vznikem Uměleckoprůmyslového muzea...

Na Žižkově hořel dům, zápach byl cítit i ve Vinohradské nemocnici

Hasiči v noci na neděli bojovali s požárem vybydlené budovy na Žižkově (21....

Šest jednotek pražských hasičů vyjíždělo v noci na neděli k požáru vybydleného domu na Žižkově. V budově byli čtyři...

Nelegálních heren v Praze ubývá, poslední se skrývají na tajných místech

Celníci při razii v hernách v Praze-Libuši objevili více než dvacítku...

Pražští celníci od počátku letošního roku v hlavním městě odhalili už osmatřicet nelegálních heren. Nové se často...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.

Najdete na iDNES.cz