Patnáct tisíc studentů nemá Opencard, potkají se ve frontě

  8:48aktualizováno  8:48
Od září si musí pražští studenti a žáci vyměnit papírové tramvajenky za Opencard. Jenže ještě zhruba 15 tisíc jich s pořízením čipové karty váhá, přitom její vyřízení trvá deset dní. Otálející studenti si budou muset připlatit, nebo kupovat jízdenky. Týká se to žáků a studentů od 10 do 19 let.
Studenti už budou jezdit pouze s opencard. Ilustrační foto

Studenti už budou jezdit pouze s opencard. Ilustrační foto | foto: Koláž - iDNES.cz

Elektronickou kartu už má šedesát tisíc dětí. Někteří s pořízením Opencard stále otálejí. Podle pražského Dopravního podniku nechalo vyřízení karty na poslední chvíli v současné chvíli zhruba 15 tisíc dětí.

Posledním dnem, kdy mohou školou povinní jezdit na papírové kupony, je 10. září. O den později by již měli mít úplně všichni ve věku od deseti do 19 let elektronickou jízdenku.

Čtvrtletní jízdné se přestalo prodávat 13. června. Těm, kteří si devadesátidenní jízdenku v červnu koupili, tak zbývá ode dneška ještě 20 dní na vyřízení Opencard.

Pro ostatní platí, že 1. září už musí do městské hromadné dopravy nastupovat s elektronickou kartou. V takovém případě je dnešek prakticky posledním dnem, kdy je potřeba si o kartu zažádat. Její vyřízení totiž trvá deset dní.

Dva dny ve frontě kvůli Opencard

Pokud by se všech patnáct tisíc studentů a žáků rozhodlo vyřídit si jízdenku dnes, znamenalo by to, že by se na každém z 32 kontaktních míst vytvořila fronta 469 lidí. Kdyby každý strávil u okénka například pět minut, trvalo by odbavení všech lidí na každém místě téměř 40 hodin.

"Opencard se dá získat i na počkání. Je to ovšem zpoplatněné. Takové expresní vydání karty stojí v současné době 250 korun. Za vydání karty v běžném termínu se neplatí žádný poplatek," vysvětluje mluvčí projektu Opencard Martin Opatrný.

KAM PRO OPENCARD

Osobně Elektronickou jízdenku je možné získat osobně na 32 místech. Žádost vyřídí ve 13 pobočkách městských knihoven, na Úřadu městské části Praha 13, ve třech střediscích dopravních informací Dopravního podniku, v zákaznickém centru Opencard, na Centrálním dispečinku DPP a ve 13 stanicích metra. On-line Opencard je možné získat vyplněním on-line žádosti. Kartu může doručit kurýr a její majitel se tím vyhne dlouhému čekání na kontaktním místě. Na internetu je možné koupit také kupony, karta se potom nabíjí ve validátorech, kterých je v Praze 40. Nejvíce jich je ve stanicích metra.

Vyřídit kartu na počkání je možné jen v zákaznickém centru Opencard v Jungmannově ulici. "Pokud se studenti spolehnou s vyřizováním karty na poslední prázdninový týden, riskují, že první dny nového školního roku si budou muset kupovat jednotlivé jízdenky, protože nebude dost času na vyřízení Opencard," dodává Opatrný s tím, že praktičtější je využít internet a o kartu si zažádat on-line.

Kartu si objednejte přes internet

"Zařídit si Opencard přes internet doporučuji. Je to způsob, jak se vyhnout frontám, protože není nutné si ani kartu osobně vyzvednout. Je možné si ji nechat doručit kurýrem. Stejně tak se dá koupit i kupon pro jízdu MHD v našem e-shopu. Kartu potom stačí nabít pomocí validátoru," říká Opatrný.

Validátorů, tedy automatů, pomocí kterých se na kartu nahrávají kupony zakoupené na internetu, je v hlavním městě v současné době 40 a většina z nich je umístěna na stanicích metra B a C. Do září budou přístroje také ve stanicích na trase A.

"Opravdu se může stát, že některé validátory nejsou zatím funkční. Hlavně pokud jde o ty, které jsou ve stanicích trasy metra A a teprve se instalují. Mohou už tedy být na místě, ale zatím třeba ještě nejsou připojené," řekla Vysoudilová.

Do deseti let zadarmo, ale s průkazkou

Novinkou je také jízdné zdarma pro děti do deseti let. Ale školák musí mít průkazku, která vypadá jako papírová tramvajenka. Zákonný zástupce dítěte musí přijít do prodejny tradičních tramvajenek s rodným listem dítěte a jeho fotografií. Průkazka i s obalem stojí třicet korun.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Tragikomedie. Fotbalová Sparta je zase v rozkladu a terčem vtipů

Trenér fotbalové Sparty Zdeněk Ščasný zadumaně sleduje výkon svých svěřenců na...

Naběhl na hřiště v nastaveném čase, poprvé v ligové sezoně. Ani nestačil kopnout do balonu, dřív ho měl v ruce než na...

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

VIDEO: Lupiči s pistolí zabili čerpadlářku, policie hledá dva podezřelé

V čerpací stanici na Mělnicku zemřela po loupežném přepadení prodavačka...

Středočeští kriminalisté vyšetřují od časného rána loupežné přepadení, při kterém zemřela prodavačka z čerpací stanice...

Vyřítili se přímo z dálnice a narazili do kamionu u pumpy, zemřeli dva lidé

Osobní auto na čerpací stanici u dálnice D5 narazilo do odstaveného kamionu....

K tragické dopravní nehodě došlo v neděli večer na čerpací stanici u dálnice D5 na Berounsku. Osobní auto tam narazilo...

Další z rubriky

Celníci si posvítili na bleší trhy v Praze, hledali padělky i dlužníky

Celníci spolu s policisty kontrolovali bleší trhy v ulici U Elektry v Praze 9....

Celníci spolu s policisty od rána kontrolovali bleší trhy v ulici U Elektry v Praze 9. U jednoho prodejce našli padělky...

Kousek jižních Čech schovaný na okraji Prahy. To jsou Dolní Počernice

Dolní Počernice patřily rodu Dercsényiů až do roku 1923, kdy je koupila pražská...

Pražská čtvrť Dolní Počernice se pyšní největším rybníkem na území hlavního města a jeho malebným okolím....

Zdrogovaný řidič ujížděl noční Prahou, zastavil ho až zátaras

Pražští policisté pronásledovali kradené auto, zastavil ho až zátaras. (9....

Honičku s kradeným autem mají za sebou pražští policisté. Pronásledovaný řidič jim ujížděl rychlostí přes sto kilometrů...

Najdete na iDNES.cz