Bývalý pražský primátor Pavel Bém

Bývalý pražský primátor Pavel Bém | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Bém slaví padesátku. Bývalý obávaný primátor Prahy je dnes v ústraní

  • 22
Bývalý pražský primátor Pavel Bém oslaví ve čtvrtek padesátiny. Je bezesporu jednou z nejvýraznějších postav pražské politické scény. V čele Prahy stál nejdéle ze všech polistopadových primátorů - celá dvě volební období, tedy osm let. Ale je také podepsán pod několika kontroverzními projekty za miliardy.

Zatímco před pěti lety se na jeho narozeninovou oslavu sjížděla do Žlutých lázní politická elita i lidé z byznysu, letos to podle slov samotného Béma bylo jiné.

"Oslavu jste prošvihli. Byla horolezecká, v Jizerských horách, a byl to opravdu povedený večírek, či spíše víkend. Vámi oblíbenou a investigativně stíhanou politickou smetánku byste tam ovšem hledali marně," napsal exprimátor MF DNES.

Prý se cítí plný energie, síly a optimismu. "Jsem v polovině svého života a spoustu času a práce mám ještě před sebou."

Bém byl vždy ambiciózní, nebál se megalomanských projektů, ať už to byla olympiáda v Praze, tunel Blanka, či výstavba protipovodňových zábran. Vládl téměř despoticky, byl autoritou, před kterou se klepali úředníci i kolegové ze zastupitelstva. Byl znám tím, že dokázal ledacos prosadit proti vůli ostatních. Proslul vazbami na lobbistu Romana Janouška. Byl prostě nepřehlédnutelný.

Před vlastní politickou kariérou byl odborníkem na drogy, radil i vládě. V roce 1998 vstoupil do politiky. Nejdříve jako starosta Prahy 6, posléze jako pražský primátor. Zničily ho vlastní ambice a podivné kauzy.

V únoru 2007 stál Pavel Bém ve své primátorské kanceláři a společně s redaktory MF DNES studoval mapu světa. Bylo na ní vyznačeno dvanáct měst, která uvažovala o kandidatuře na pořádání letní olympiády v roce 2016.

Primátor nahlas přemýšlel, které z nich by Praha mohla porazit. "Určitě ázerbájdžánské Baku nebo katarské Dauhá. Ale porazitelné je i Rio de Janeiro," mínil primátor.

Tu dobu odvál čas a z ambiciózní vize zůstala jen nakyslá pachuť a zásek do rozpočtu města ve výši 70 milionů korun za přípravu kandidatury na pořádání her. S trochou nadsázky lze na tomto případu demonstrovat politickou kariéru Pavla Béma.

Když Bém v listopadu roku 2002 vystoupal až na vrchol pražské politické scény, mohl připomínat horolezce, jenž právě zdolal Mount Everest. To mimochodem skutečně dokázal.

"Vylezl jsem na dvě nejvyšší hory světa i ty nejvyšší všech sedmi světadílů. Ale především jsem v horách potkal fantastické lidi a kultury," napsal bývalý primátor MF DNES.

Bém a Janoušek: Dvojčata z Blaníku v čele Prahy

Když se dnes Béma zeptáte na největší životní a politické úspěchy, odpoví nejprve stroze. "Vstup do politiky. A nejhorší životní počin? Také vstup do politiky." Za touto kratičkou odpovědí však následuje poměrně dlouhý seznam.

Pavel Bém v několika číslech

8 let byl pražským primátorem. V letech 2002 až 2010.

50 let oslaví 18. července. Narodil se v Praze. Vystudoval Univerzitu Karlovu.

2020 - rok, kdy měla být v Praze olympiáda. Praha kandidovala už pro rok 2016.

15 let je v politice. Byl starostou Prahy 6, primátorem a nyní poslancem.

1010 - Primátorský vůz Bémův superb měl kmotrovské číslo "espézetky".

141 tisíc korun stály v roce 2008 podle hodinářů jedny z jeho hodinek.

50 hodin měl podle sázky pracovat pro Auto*Mat, když se prodraží Blanka.

"Zvládl jsem zbavit metropoli povodní, dluhů, postavit metro a významnou část okruhu, opravit část historického centra včetně Karlova mostu a postavit bezpečnou protipovodňovou ochranu," vyjmenoval exprimátor.

Ještě předtím přidal i něco ze soukromého života. "Oženil jsem se, mám skvělou ženu a dvě nerozmazlené a samostatné děti. Kromě toho jsem léčil a snad i vyléčil stovky pacientů a naučil naší odbornosti stovky studentů," svěřil se uznávaný expert na protidrogovou problematiku.

Ale zpět do doby před jedenácti lety. Tehdy byla Praha poničena katastrofálními povodněmi a veřejnost nástup devětatřicetiletého lékaře považovala za dobré znamení, protože měl slušné renomé již z předchozího, čtyřletého působení v čele radnice Prahy 6.

Obnova čtvrtí postižených velkou vodou se podařila. Nicméně osm let Pavla Béma v křesle primátora dodnes vyvolává rozpaky. Nezřídka si totiž lidé vybaví spíše podezřelé obchody, údajně nevýhodné smlouvy, prodražující se stavbu tunelu Blanka nebo nepovedený projekt Opencard. A samozřejmě spojení s podnikatelem Romanem Janouškem.

S ním se potkal v 90. letech v kině Blaník, kdy tam Bém míval novátorské přednášky o drogách a budoucí lobbista sídlo firmy. Od té doby se jim říkalo Dvojčata z Blaníku.

Bém sice tvrdil, že Janoušek je jen kamarád, s nímž hraje tenis, ale odposlechy z roku 2007, které loni na jaře zveřejnila MF DNES, naznačují, že Janoušek měl na rozhodování magistrátu výrazný vliv (o odposleších více čtěte zde).

Neúspěšná kandidatura proti Topolánkovi byla začátkem konce

Bémova politická hvězda stoupala. Komunální volby v říjnu 2006 ODS vedená v hlavním městě Pavlem Bémem drtivě vyhrála a ovládla magistrát sama. Na podzim téhož roku se Bém stal místopředsedou celé ODS a o dva roky později, po debaklu občanských demokratů v komunálních a senátních volbách, kandidoval dokonce proti Mirkovi Topolánkovi na šéfa strany. Neúspěšně.

A právě v tomto momentu lze vidět počátek konce kariéry korunního prince občanských demokratů.

"Nestačil jsem dokončit výstavbu celého nadřazeného dopravního skeletu Prahy, prohrál volby s Topolánkem, nedotáhl olympijský projekt, nepostavil Kaplického knihovnu a hlavně nezabránil svým nástupcům v Praze zničit významnou část toho, co jsem dokázal," napsal o svých neúspěších Bém.

Právě neshody s Topolánkem a kritizované zakázky města vyústily v pokles jeho vlivu i popularity mezi voliči.

"Jediné, co už mu zbývalo, bylo nechat se uklidit do parlamentu. Pro pražskou ODS je nepoužitelný. Kdyby ho nasadila do boje, skončilo by to kvůli jeho pošpiněné pověsti nezdarem," komentoval tehdy Bémův potenciál politolog Josef Mlejnek.

Bém skutečně na jaře 2010 proklouzl do Sněmovny, byť ho v počtu preferenčních hlasů přeskočili dva kandidáti. Pak už to šlo ráz na ráz. Rezignoval na post předsedy pražské ODS a skončil i jako primátor. Po zveřejnění odposlechů následně pozastavil i své členství v ODS. Obnoveno bylo teprve před pár měsíci (více čtěte zde).

A stal se panem Neviditelným.