Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Peníze na sociální péči v krajích nejsou, chybí na platy zaměstnanců

  • 14
Sociální péče v krajích nedostane další peníze od ministerstva financí. To na konci minulého týdne odmítlo prostředky přidat. Domovům tak hrozí, že nebudou mít z čeho zaplatit zaměstnance.

V Domově seniorů v Novém Strašecí je cítit napětí. Jeho obyvatelé zatím nic nepoznají, domov se ale brzy možná dostane do problémů. Peníze na výplaty zaměstnanců totiž rychle docházejí a není jisté, že přijdou další.

„Dělá mi to starosti, dofinancování nutně potřebujeme. Reálně nám hrozí, že budeme nuceni propouštět nebo snižovat platy,“ říká ředitelka Domova seniorů Nové Strašecí Miluše Jůnová.

Navíc by potřebovali zhruba 1,2 milionu. V domově se starají o 101 klientů, z toho je jich šestadvacet na oddělení se zvláštním režimem. Jde totiž o klienty s pokročilou demencí, kteří potřebují speciálně školený personál.

„Pokud nebudou peníze, nemůžeme udržet dosavadní kvalitu, a ta je u nás na poměrně vysoké úrovni,“ obává se příštích měsíců. A otázka propouštění personálu zaznívá i jinde.

Podobně je na tom třeba berounská farní charita, která se stará také o lidi bez přístřeší. „Také u nás může dojít k propouštění,“ konstatuje mluvčí charity Jitka Papežová.

To, že domovy další peníze dostanou, navíc není vůbec jisté. Ministerstvo financí totiž na konci minulého týdne odmítlo prostředky na sociální péči přidat. Jen v kraji chybí na sociální péči asi 120 až 130 milionů korun, v celé zemi je to 720 milionů.

„Stanovisko ministerstva financí k dofinancování sociálních služeb bylo negativní,“ tlumočí výsledek jednání Jiří Vaněk z tiskového odboru ministerstva práce a sociálních věcí.

Právě to takřka tři čtvrtě miliardy na sociální služby, kam vedle domovů důchodců patří také třeba terénní pracovníci, kteří se věnují drogově závislým, či zařízení pro ohrožené děti, požadovalo.

Hra o čas

Ministryně Michaela Marksová se prý navzdory rozhodnutí chystá předložit vládě původní návrh.

„Stále věřím, že něco dostaneme,“ doufá krajská radní pro sociální věci Emílie Třísková (ČSSD). Hraje se ale o čas.

„Reálně je prodleva mezi obdržením a rozdělením peněz až tři měsíce,“ dodává Třísková. Už na jaře se hejtmanství nechalo slyšet, že je třeba, aby chybějící peníze na sociální péči dorazily do poloviny roku, jinak se na účty zařízení nedostanou včas. Termín vypršel a kraj nemá ani korunu navíc.

„Jednotlivá zařízení se s tou situací budou muset nějak popasovat, protože my už z rozpočtu více peněz dát nemůžeme,“ přiznal hejtman Miloš Petera (ČSSD).

Středočeský kraj žádal na sociální péči částku 1,2 miliardy korun, dostal zatím jen 820 milionů. Minimem na zajištění péče je však zmiňovaný doplatek 120 milionů.

„V rozpočtu by to měla být jedna z hlavních položek. Při jeho schvalování jsme upozorňovali, že chybí rezervy třeba právě na sociální péči,“ míní předseda zastupitelského klubu ODS Raduan Nwelati.

„Je třeba udělat výhled alespoň na pět let dopředu a po dvou a půl roce to revidovat. Poskytovatelé potřebují vědět, zda budou mít příští rok peníze,“ dodává Nwelati s tím, že kraj nemůže spoléhat na pomoc státu.

V Novém Strašecí se proto vzhledem k nepříznivému vývoji kolem dodatečné podpory snaží šetřit.

„Spoříme, kde se dá, třeba na kancelářských potřebách, nekupujeme nový nábytek. Dokonce odkládáme opravu záchodků, do níž bychom se za normálních okolností dávno pustili,“ popisuje Jůnová.