Středočeské nemocnice budou muset šetřit. (Ilustrační snímek)

Středočeské nemocnice budou muset šetřit. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Středočeským nemocnicím chybějí desítky milionů, dorovná to kraj

  • 0
Krajské nemocnice dostaly v lednu od zdravotních pojišťoven méně peněz na zálohách. Vedení Středočeského kraje proto bude muset "sáhnout" do rozpočtu. Loni zaplatil kraj za neuhrazenou a ztrátovou péči přes 150 milionů, letos počítá s částkou ještě větší.

"Máme za sebou první platby od Všeobecné zdravotní pojišťovny a hned první záloha je o 12 milionů korun nižší než v prosinci. Kraj to musí kompenzovat, nemocnice nemohou dlouhodobě někde dlužit," řekl hejtman Josef Řihák.

Nejvíce má sníženou zálohu kladenská nemocnice, a to o tři a půl milionu korun. Kolín dostal méně o tři miliony, Příbram o více než dva a půl a Mladá Boleslav a Benešov obě o milion a půl korun.

Nemocnice teď musí podle Řiháka více než kdy jindy šetřit. Jak jsou na tom finančně, hodnotit nechce. Říká ovšem, že nesouhlasí s velkými investicemi, které kraj dělal za éry exhejtmana Davida Ratha.

"Bývalému vedení chyběla záklopka a stavělo se. Jenže jedna věc je něco postavit a druhá to provozovat. Šetřit na počtu pracovníků, to jsou rychlé peníze. Ale pojišťovny udávají, kolik lékařů a sester má kde být, a nemocnice musí tyto standardy splňovat," řekl Řihák.

Šetřit se bude na výběrových řízeních i personálu

Podle ředitele příbramské nemocnice a šéfa krajského výboru pro zdravotnictví Stanislava Holobrady mají nemocnice několik úkolů.

O kolik méně dostaly

Kladno 3,5 milionu Kč

Kolín 3 miliony Kč

Příbram 2,6 milionu Kč

Mladá Boleslav 1,5 milionu Kč

Benešov 1,5 milionu Kč

Celkem 12,1 milionu Kč

Pozn.: Jde o srovnání záloh z letošního ledna oproti zálohám z prosince 2012.

Zdroj: krajský úřad

"Máme ambici, aby si na dobrovolné bázi sdělovaly ceny materiálů nebo přístrojů. Také bychom měli vypsat novou soutěž na dodávku energií, úklidu a jídla. A pak se budeme snažit o úspory personální, jestli vyšší kvalifikační rovina lze nahradit nižší, ať už u lékařských, nebo nelékařských profesí. Má to ale limity dané smlouvou s pojišťovnou," podotkl Holobrada.

Nemocnice ušetří i díky společně organizovaným výběrovým řízením, na kterých se bude podílet nový odbor veřejných zakázek. Nebude to už dělat příspěvková organizace kraje tak, jako to bylo za exhejtmana Ratha, kdy byly nemocnice řízeny z Kladna a kanceláře exředitelky obviněné v Rathově kauze Kateřiny Pancové.

V té době výběrová řízení organizovala především externí firma ML Compet, jejíž ředitelkou byla další z obviněných v této kauze.

"Ta myšlenka není špatná, ale žádnou organizaci na to nepotřebujeme. Zatím však není odbor pro zadávání zakázek tak personálně obsazený, abychom všechno stihli," řekl hejtman. Nový odbor by měl nemocnice metodicky vést, nikoli přímo organizovat výběrová řízení za ně.

Změní se obsazení dozorčích rad

V nejbližší době dojde i na personální změny v nejvyšších orgánech nemocnic, tedy představenstvech a dozorčích radách. Ty jsou obsazovány především krajskými radními, přitom rada kraje je zároveň valnou hromadou, tedy nejvyšším orgánem společností. Dosud v nich figurují ještě bývalí radní, kteří už nejsou ani v zastupitelstvu.

Podle Řiháka není důvod, aby v dozorčích radách byli krajští radní. "Můj názor je, že by tam být neměli. Na druhou stranu třeba Pavel Jetenský (náměstek pro finanční kontrolu z KSČM - pozn. red.) je výborný ekonom, ten by tam měl být," řekl hejtman.

Stejný názor má i Holobrada, podle něhož už by členství v dozorčí radě nemělo být jen neplacenou čestnou funkcí.

"Je to funkce orgánu obchodní společnosti, od které všichni chtějí, aby byla profesionálně vedena. Proto musí být i profesionálně kontrolována. Členové rad by měli dostávat i nějakou odměnu, aby si uvědomili svou odpovědnost. Nemusí to být lékaři, ale určitě by jeden z týmu měl být právník a jeden ekonom, aby rozuměli auditům nebo účetním uzávěrkám," řekl ředitel nemocnice.