Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět kroků jak zvolit vhodný jazykový pobyt v zahraničí

Komerční sdělení   10:57aktualizováno  10:57
Nevíte si rady, jak vybrat vhodný jazykový pobyt v zahraničí? Poradíme vám, jak vybrat vhodnou destinaci, jazykovou školu, druh a délku kurzu v zahraničí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jazykový pobyt na Maltě | foto: Agentura StudylineiDNES.cz


O větší efektivitě zahraničního jazykového pobytu před jazykovým kurzem v Čechách již bylo napsáno mnoho. Proto si pojďme popsat jak správně takový jazykový pobyt zvolit, aby byl šitý na míru každému z vás, a to hned v pěti postupných krocích: volba cílové země, zprostředkující agentury, jazykové školy, druhu a délky trvání jazykového kurzu.

1Volba země a města

Správný výběr země pro jazykový pobyt významně ovlivňuje vaši následnou spokojenost, uveďme pár příkladů:

 • Milovníkům poklidného života bude vyhovovat studium v menších městech například ve Velké Británii, Irsku atd.
 • Pro vyznavače letních plážových radovánek bude ideální studium na Maltě, Austrálii, Jihoafrické republice nebo v USA.

Důležitá je i volba města. Ta velká nabízejí nekonečné možnosti pro kulturní a další vyžití. Na druhou stranu jsou dražší a spíše než s místními obyvateli a národní tradicí se v nich setkáte s turisty a mnohdy neosobním přístupem.

Doporučení agentury Studyline: Vždy si vybírejte cílové země pro svůj jazykový pobyt, kde je vámi vybraná řeč zároveň oficiálním úředním jazykem.

Jazykový pobyt v Irsku
Jazykový pobyt v Irsku

Jazykový pobyt v Irsku

2Volba spolehlivé agentury

Nabídky jazykových pobytů v zahraničí od zprostředkovávajících agentur českým internetem doslova překypují. Jak se v nich vyznat? Profesionální agentury poskytují vždy svým klientům služby zdarma. Jsou honorovány přímo od jazykových škol v zahraničí, do kterých vysílají své studenty. Vy tak za svůj pobyt zaplatíte stejnou, často i nižší částku, než kdybyste si vyřizovali pobyt sami. Agentury mají totiž s řadou škol dohodnuté nižší ceny a dostávají různé akční nabídky. Pomohou vám zde s výběrem školy (i země, pokud se nemůžete rozhodnout sami), kurzu, sestaví cenovou nabídku a zajistí ubytování, víza, letenku a další nezbytnosti. Jejich rady a pomoc s vyřizováním různých dokumentů vám ušetří nemalé množství času a starostí.

Chcete-li si správně vybrat agenturu pro zahraniční jazykový kurz, měla by poskytovat zejména:

 • komplexní služby (zajištění pobytu včetně ubytování, víz, letenek, letištních transferů, cestovního pojištění, vrácení daní, slevových karet atd.),
 • možnost osobního setkání v kamenných kancelářích,
 • konzultace a pomoc se zajištěním zahraničního pobytu zdarma,
 • proškolené konzultanty, kteří mají s pobyty v zahraničí osobní zkušenosti,
 • dlouholeté zkušenosti v oboru, reference od klientů,
 • rychlé a přesné jednání, osobní přístup,
 • snahu nabídnout vám takový kurz, který bude co nejvíce odpovídat vašim požadavkům a možnostem.

3Volba zahraniční jazykové školy


Volit můžete mezi dvěma základními typy jazykových škol:

 • Velké mezinárodní instituce. Studium na nich je často prestižní záležitostí, nevýhodou může být velké množství studentů ve škole a anonymnější prostředí.
 • Menší jazykové školy, které se vyznačují někdy až rodinnou atmosférou a osobnějším přístupem, což řada studentů velmi oceňuje. 
Jazykový pobyt v Sydney

Jazykový pobyt v Sydney

Většina lidí (v České republice je to přes 60 procent) se rozhoduje na základě pozitivních referencí od svých kamarádů a známých, kteří na dané škole studovali v minulosti. Nemáte-li nikoho s obdobnými zkušenostmi, pro správnou volbu zahraniční jazykové školy v zahraničí se přesvědčte, zda škola splňuje následující podmínky:

 • široké spektrum nabízených kurzů (včetně kurzů pro individuální výuku, kurzů zakončených mezinárodními zkouškami, kurzů pro učitele jazyka),
 • kvalifikovaní učitelé (to, že je někdo rodilý mluvčí ještě nemusí znamenat, že je dobrý učitel),
 • členství v profesních asociacích a sdruženích,
 • vybavení a zázemí školy (počítačová místnost, wi-fi, knihovna, společenská místnost, vybavení učeben),
 • národnostní složení studentů a zastoupení českých a slovenských studentů,
 • pozitivní reference od studentů, kteří na dané škole v minulosti studovali,
 • jasný a přehledný ceník, speciální nabídky,
 • lokalita (dobrá dostupnost MHD a vzdálenost od místa ubytování),
 • nabídka ostatních služeb (ubytování, program mimoškolních aktivit, pomoc s hledáním práce).

4Volba druhu jazykového kurzu


Abyste měli pro rozhodování veškeré informace, je potřeba zmínit, že existují různé druhy jazykových kurzů. Na jednotlivé typy se podíváme:

Jazykové kurzy pro dospělé:

Jazykové kurzy pro děti a mládež
 • Nejžádanější jsou kurzy obecné angličtiny/španělštiny/němčiny atd. ve variantě General (4 lekce denně) nebo Intensive (5 - 7 lekcí denně). Oba typy kurzů jsou nabízeny v 5 - 7 jazykových úrovních. Jsou tedy vhodné pro začátečníky až pokročilé.
 • V nabídce jsou také kurzy zaměřené na odbornou problematiku (např. obchodní angličtina/španělština/němčina). Zde je nutná alespoň středně pokročilá úroveň jazyka.
 • Můžete se připravovat na mezinárodní jazykovou zkoušku, jako je FCE, CAE, CPE, TOEFL, IELTS a další. U těchto kurzů se rovněž vyžaduje pokročilejší úroveň jazyka.
 • Někdy se dá kurz kombinovat i s neplacenou stáží (tzv. Internship) nebo s nějakou aktivitou, např. golfem, surfováním nebo potápěním.

Jazykové kurzy pro děti a mládež:

 • Výuka je přizpůsobena potřebám a povahám mladých studentů od 8 do 21 let a typický je pro ně bohatý program spojený s velkou škálou aktivit.

Jazykové kurzy pro manažery

 • Jsou velmi intenzivní, probíhají buď formou individuální výuky, nebo ve skupinách o maximálně třech až čtyřech studentech a umožňují získat v krátké době odborné jazykové znalosti.

Jazykové kurzy pro učitele cizích jazyků

 • Zaměřují se na metodiku výuky cizího jazyka za pomoci praktických úkolů a aktivit. Možnost získání mezinárodní zkoušky (CELTA, DELTA, TESOL).

Jazykové kurzy pro seniory

 • Studium jazyka je spojeno s poznávacími výlety a dalšími aktivitami.

Kurzy pro rodiče a děti (tzv. Family Package)

 • Nabízí možnost společného studia cizího jazyka pro rodiče a jejich děti. Poslední dobou stále oblíbenější způsob trávení rodinné dovolené.

Agentura Studyline dodává: Když si vyberete Vámi preferovaný typ kurzu, zaměřte se ještě na to, pro kolik studentů je určen. Platí zde nepřímá úměrnost: čím méně studentů v kurzu, tím lepší individuální přístup školy ke studentu, o to intenzivnější výuka a tedy rychlejší pokrok ve vašem snažení. Vybrat kurz a přesvědčit se kolik studentů ho bude navštěvovat, můžete nyní.

5Volba délky pobytu a kurzu


Volba délky studia jazykového kurzu by se měla odvíjet od toho, jaké zlepšení jazykových dovedností očekáváte. Nezapomínejte na důležité pravidlo, že intenzivní jazykový kurz v zahraničí v délce deset týdnů vám pomůže postoupit o jednu jazykovou úroveň. Jazykové pobyty na celý akademický semestr (Academic Semester - 20 týdnů studia) vám pak umožní postoupit o dvě úrovně a v případě, že byste studovali celý akademický rok (Academic Year - 30 týdnů studia), můžete se zlepšit až o tři.

Graf

Graf


Kdy začít vyřizovat?
Ideální je začít realizovat Váš plán 2 až 3 měsíce před plánovaným odjezdem. Značný časový předstih je totiž důležitý, zejména pokud se chystáte do země s vízovou povinností (samotné vyřízení víza může trvat až 8 týdnů), nebo existuje riziko, že o vybranou jazykovou školu je enormní zájem a na vás nezbude místo.

Slovo autora: Tvůrci tohoto průvodce působí v agentuře Studyline, kde Vám jakoukoliv otázku k probraným, ale i neprobraným tématům, zodpoví. Neváhejte je kontaktovat nebo navštívit na pobočkách: Praha, Brno, Liberec, Plzeň.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační foto
Přinášíme sedm rad jak úspěšně dojít až k maturitě

Studenty, kteří letos nastupují do posledních ročníků, čeká příprava na důležitou zkoušku. Říká se, že příprava na maturitu je běh na dlouhou trať. Poradíme,...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Psycholožka: Zhoršení známek je po nástupu na střední běžné

Deváťáky čeká s nástupem na střední školu velká změna. Budou muset zapadnout do nového kolektivu, zvyknout si na nové učitele, na samostatnou přípravu na výuku...  celý článek

Čas na volbu vysoké školy se studentům krátí.
Zvažujete studium jazyků? Pomůžeme vám vybrat správně

Jestli už jste od přátel slyšeli, že začínají se studiem jazyků nebo se do něj chcete pustit vy sami, je nejvyšší čas. V září totiž jazykové školy, stejně jako...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.