Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámek Buštěhrad nesmí pykat za hříchy Ratha, místní podepisují petici

  12:47aktualizováno  12:47
Buštěhrad na Kladensku a tamní zámek se nechtěně proslavily jako kulisa příběhu o úplatku, kvůli kterému sedí bývalý hejtman ve vazbě. Lidé z Buštěhradu teď bojují za to, aby kraj nedával od zámku ruce pryč a barokní památku zachránil.

Vizualizace: Takto měl po rekonstrukci vypadat zámek Buštěhrad na Kladensku. | foto: Středočeský kraj

Vyšetřovací spis v Rathově kauze říká, že na rekonstrukci zámku Buštěhrad chtěli vydělat korupčníci. Nevydělali, překazila jim to policie. Jenomže v důsledku toho padl i projekt rekonstrukce barokní památky. Kraj od něj odstoupil a chce teď chátrající zámek vrátit městu, kterému původně patřil.

Buštěhrad

  • Zámek z počátku 18. století získalo město roku 2003 od firmy, která jej nechala chátrat.
  • Do oprav město vložilo 30 milionů. Menší část zámku radnice stále opravuje, větší převedla kraji.
  • Práci zadal firmě Konstruktiva Branko, která měla opravy provést za 214,7 milionu korun. Podle policie byl projekt předražený a firma uplácela.

Lidé z Buštěhradu se proti tomu ozývají s peticí. "Kraj by se měl k věci postavit statečnějším způsobem a záměr dokončit," říká spoluautorka petice Daniela Javorčeková. Architektka Javorčeková je ve městě zastupitelkou. Před časem bojovala peticí proti demolici budovy pivovaru, bourání se tenkrát podařilo zastavit.

Kraj už s opravami nepočítá

Podle Milana Smutného, tiskového mluvčího krajského úřadu, kraj od rekonstrukce zámku ustoupil a s jiným řešením nepočítá.

"Část budovy zámku, která je ve vlastnictví kraje, by měla být na základě darovací smlouvy z roku 2010 předána zpět městu Buštěhrad," uvedl Smutný.

Zámek má dva vlastníky. Menší, severozápadní část, opravuje město, chce tam přestěhovat radnici a původní budovu přenechat mateřské školce.

Protestující z Buštěhradu teď říkají, že kraj má hotový projekt rekonstrukce zámku, neměl by tedy couvat, ale sehnat peníze a zámek opravit.

"Občané města jsou velmi rozčarováni z toho, že pod vlivem aféry pana Ratha by mělo být upuštěno od tak bohulibého záměru, jakým je záchrana zámku," říká text petice. Za jejím sdělením stojí i buštěhradská radnice.

Petici zatím podepsalo 500 lidí

Petici chtějí její autoři příští týden předat zastupitelům kraje. Její internetová podoba měla v pátek pět set signatářů, a to nejen z Buštěhradu. Po městě jsou na několika místech podpisové archy, na kterých přibývají další podpisy.

Pokud zastupitelé kraje protest vyslyší, bude kraj muset znovu shánět stamiliony. "Myslím, že by se kraj měl snažit získat v budoucnu peníze na rekonstrukci," řekl radní kraje Marcel Hrabě.

"Povinností kraje je starat se o památky, tak by měl městu pomáhat zámek zachránit, ale tak, že bude tlačit na ministerstvo kultury, aby poskytlo dotace," řekl krajský zastupitel Raduan Nwelati.

Město už do zámku investovalo 30 milionů

Buštěhrad se snaží zámek opravit už od roku 2003, z různých dotací do stavby zatím město investovalo 30 milionů korun. Větší část zámku převzal v roce 2010 Středočeský kraj s tím, že zámek z evropských peněz opraví a zřídí v něm reprezentativní prostory kraje a společenské centrum regionu.

Fotogalerie

"Byli jsme za to hrozně rádi. Myslíme si, že to nebyla jen soukromá aktivita pana Ratha a že si ten záměr nezaslouží, aby byl takovýmto způsobem smeten ze stolu," říká spoluautorka petice Javorčeková. Připomíná, že region skutečně nemá společenské prostory s velkým sálem, které projekt opravy zámku sliboval.

Signatáři petice říkají, že zámek doplácí na Rathovu kauzu nezaslouženě. "Nenechte se prosím zviklat současnou kauzou pana hejtmana. Hejtman bude každou chvíli jiný, ale zámek tu může stát jistě pár století navíc," píše jeden signatář v diskusi k internetové petici. "Kam se poděly peníze, co zabrali panu Rathovi? Však to by byla injekce," píše jiný.

Projekt rekonstrukce zámku byl podle policie úmyslně předražený, zřejmě až o 57 milionů korun. David Rath, Kateřina Pancová a Petr Kott za to prý požadovali úplatek 24 milionů korun. Ředitel Konstruktivy Branko Petr Drážďanský jim stihl vyplatit 14 milionů.

Krajský úřad nyní nechává projekt rekonstrukce zámku posoudit znalcem.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

VIDEO: Z parku v centru Prahy se připlazil hroznýš a zamotal se do auta

Hroznýš královský, který se zamotal do podvozku osobního auta

U zvláštního případu v centru Prahy asistovali strážníci městské policie. Odchytové službě pomáhali z podvozku osobního...

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

Hnutí Pro Prahu podle bývalé šéfky dluží peníze, přesto vede velkou kampaň

Předvolební plakát strany Starostové pro Prahu. (7.9.2018)

Srdce z linek metra bylo v hlavním městě vidět před čtyřmi lety skoro na každém kroku. Miliony vložené do velké kampaně...

Najdete na iDNES.cz