Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámek Buštěhrad nesmí pykat za hříchy Ratha, místní podepisují petici

  12:47aktualizováno  12:47
Buštěhrad na Kladensku a tamní zámek se nechtěně proslavily jako kulisa příběhu o úplatku, kvůli kterému sedí bývalý hejtman ve vazbě. Lidé z Buštěhradu teď bojují za to, aby kraj nedával od zámku ruce pryč a barokní památku zachránil.

Vizualizace: Takto měl po rekonstrukci vypadat zámek Buštěhrad na Kladensku. | foto: Středočeský kraj

Vyšetřovací spis v Rathově kauze říká, že na rekonstrukci zámku Buštěhrad chtěli vydělat korupčníci. Nevydělali, překazila jim to policie. Jenomže v důsledku toho padl i projekt rekonstrukce barokní památky. Kraj od něj odstoupil a chce teď chátrající zámek vrátit městu, kterému původně patřil.

Buštěhrad

  • Zámek z počátku 18. století získalo město roku 2003 od firmy, která jej nechala chátrat.
  • Do oprav město vložilo 30 milionů. Menší část zámku radnice stále opravuje, větší převedla kraji.
  • Práci zadal firmě Konstruktiva Branko, která měla opravy provést za 214,7 milionu korun. Podle policie byl projekt předražený a firma uplácela.

Lidé z Buštěhradu se proti tomu ozývají s peticí. "Kraj by se měl k věci postavit statečnějším způsobem a záměr dokončit," říká spoluautorka petice Daniela Javorčeková. Architektka Javorčeková je ve městě zastupitelkou. Před časem bojovala peticí proti demolici budovy pivovaru, bourání se tenkrát podařilo zastavit.

Kraj už s opravami nepočítá

Podle Milana Smutného, tiskového mluvčího krajského úřadu, kraj od rekonstrukce zámku ustoupil a s jiným řešením nepočítá.

"Část budovy zámku, která je ve vlastnictví kraje, by měla být na základě darovací smlouvy z roku 2010 předána zpět městu Buštěhrad," uvedl Smutný.

Zámek má dva vlastníky. Menší, severozápadní část, opravuje město, chce tam přestěhovat radnici a původní budovu přenechat mateřské školce.

Protestující z Buštěhradu teď říkají, že kraj má hotový projekt rekonstrukce zámku, neměl by tedy couvat, ale sehnat peníze a zámek opravit.

"Občané města jsou velmi rozčarováni z toho, že pod vlivem aféry pana Ratha by mělo být upuštěno od tak bohulibého záměru, jakým je záchrana zámku," říká text petice. Za jejím sdělením stojí i buštěhradská radnice.

Petici zatím podepsalo 500 lidí

Petici chtějí její autoři příští týden předat zastupitelům kraje. Její internetová podoba měla v pátek pět set signatářů, a to nejen z Buštěhradu. Po městě jsou na několika místech podpisové archy, na kterých přibývají další podpisy.

Pokud zastupitelé kraje protest vyslyší, bude kraj muset znovu shánět stamiliony. "Myslím, že by se kraj měl snažit získat v budoucnu peníze na rekonstrukci," řekl radní kraje Marcel Hrabě.

"Povinností kraje je starat se o památky, tak by měl městu pomáhat zámek zachránit, ale tak, že bude tlačit na ministerstvo kultury, aby poskytlo dotace," řekl krajský zastupitel Raduan Nwelati.

Město už do zámku investovalo 30 milionů

Buštěhrad se snaží zámek opravit už od roku 2003, z různých dotací do stavby zatím město investovalo 30 milionů korun. Větší část zámku převzal v roce 2010 Středočeský kraj s tím, že zámek z evropských peněz opraví a zřídí v něm reprezentativní prostory kraje a společenské centrum regionu.

Fotogalerie

"Byli jsme za to hrozně rádi. Myslíme si, že to nebyla jen soukromá aktivita pana Ratha a že si ten záměr nezaslouží, aby byl takovýmto způsobem smeten ze stolu," říká spoluautorka petice Javorčeková. Připomíná, že region skutečně nemá společenské prostory s velkým sálem, které projekt opravy zámku sliboval.

Signatáři petice říkají, že zámek doplácí na Rathovu kauzu nezaslouženě. "Nenechte se prosím zviklat současnou kauzou pana hejtmana. Hejtman bude každou chvíli jiný, ale zámek tu může stát jistě pár století navíc," píše jeden signatář v diskusi k internetové petici. "Kam se poděly peníze, co zabrali panu Rathovi? Však to by byla injekce," píše jiný.

Projekt rekonstrukce zámku byl podle policie úmyslně předražený, zřejmě až o 57 milionů korun. David Rath, Kateřina Pancová a Petr Kott za to prý požadovali úplatek 24 milionů korun. Ředitel Konstruktivy Branko Petr Drážďanský jim stihl vyplatit 14 milionů.

Krajský úřad nyní nechává projekt rekonstrukce zámku posoudit znalcem.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Další z rubriky

Tuny česneku na poli na Kladensku nechal zemědělec, nemohl ho prodat

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

Česnek, který o víkendu obtěžoval svým zápachem lidi u Slaného, vyhodil na pole zemědělec. Šlo o jeho vlastní půdu a...

Z loupeže luxusních hodinek v Pařížské viní žalobce členy ruského gangu

Obžalovaný Aleksej Lozečnikov. (13.4.2018)

Městský soud v Praze začal projednávat loupež luxusních hodinek za takřka čtyři miliony korun, které si v květnu před...

Zahrady v Troji staví za stamiliony, botanická bude mít stezku na střeše

Soutěž na návrh nového vstupu do areálu botanické zahrady vyhrál ateliér Fránek...

Botanická zahrada se letos pustí do nového vstupního areálu, který bude mít naučnou stezku i na střeše budovy. Soutěž...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz