Slavní politici, herci nebo zpěváci plní pražské ulice beze jmen

  18:32aktualizováno  18:32
Nejprestižnější pražská prostranství už roky nesou jména velikánů české historie - Karlovo náměstí, Jungmannova ulice, Masarykovo nábřeží nebo Palackého most. V tomto ohledu to mají výrazně složitější osobnosti nedávné historie, neboť pro ně se dnes vhodná a reprezentativní místa už hledají o poznání obtížněji.

V polovině září bude oficiálně pojmenován prostor v Dejvicích po spisovateli Petru Šabachovi. (30.8.2018) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Možností, jak to zařídit, je hned několik, například stávající ulici přejmenovat. Podobnou praxi v minulosti využívaly zejména vládnoucí totality, kvůli nimž měla Praha na čas Heydrichovo nábřeží i Leninovu ulici.

Dnes už k přejmenovávání ulic téměř nedochází. Jednak jsou změny pro veřejnost matoucí a především pak si kvůli tomu musí místní obyvatelé složitě měnit své doklady, což nesou velmi nelibě.

Několik výjimek z nedávné historie přesto najdeme, adresu trvalého bydliště si však kvůli tomu měnilo minimum lidí. V roce 2000 například vzniklo z části ulice U Radnice náměstí Franze Kafky poblíž Staroměstského náměstí. Své jméno dostalo díky tomu, že se slavný spisovatel v přilehlém domě narodil.

K přejmenování části komunikace tentokrát po zahraniční osobnosti došlo také v roce 2011 v Bubenči, kdy se úsek ulice dr. Zikmunda Wintra u rezidence velvyslance Spojených států změnil na ulici Ronalda Reagana. Odhalení se uskutečnilo při příležitosti stého výročí narození tohoto amerického prezidenta.

Další variantou, jak si důstojně připomenout významné osoby minulosti, je pojmenovat po nich dosud bezejmenná místa v jinak zastavěných částech Prahy. Tímto způsobem se změnila piazzetta Národního divadla na náměstí Václava Havla.

Slavnostní akt se konal na podzim roku 2016 v den nedožitých osmdesátých narozenin prvního českého prezidenta. Stejně tak letos v květnu odsouhlasila rada města nazvat prostranství za hotelem InterContinental u Pařížské ulice po režisérovi Miloši Formanovi, který zemřel letos v dubnu.

Na návrh radnice Prahy 6 bylo schváleno i pojmenování prostoru mezi ulicemi Wuchterlova a Kafkova v Dejvicích po spisovateli a místním zastupiteli Petru Šabachovi, který byl mimo jiné autorem předlohy k úspěšnému filmu Pelíšky.

„Předpokládáme, že 16. září v den prvního výročí úmrtí Petra Šabacha instalujeme na místě cedule,“ informuje místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN).

Ulice osobností v nové zástavbě

V současnosti vůbec nejčastěji jsou pojmenovávány ulice po významných osobách v nově budovaných čtvrtích často na okraji metropole. Po dostavbě rodinných a bytových domů v Letňanech vzniklo v roce 2016 deset ulic pojmenovaných po českých válečných letcích RAF bojujících za druhé světové války. Další z nich, František Fajtl, má svoji ulici v Ruzyni už od roku 2007 a generál František Peřina teprve od letošního jara zase v Řepích.

Hlavní město nechalo v poslední době nazvat některé nové ulice i po umělcích. Populární herci nedávné doby dostali mezi lety 2003 a 2004 ulice v Satalicích. Dnes zde najdeme třeba Sovákovu, Hrušínského, Menšíkovu, Horníčkovu, Dany Medřické, ale i ulice Vlasty Buriana, Nového nebo Rážovu.

V Uhříněvsi stojí od roku 2008 komunikace věnovaná zpěvačce a skladatelce Zuzaně Navarové i klavíristům Rudolfu Firkušnému a Františku Rauchovi nebo skladateli a pedagogovi Václavu Trojanovi. Už o rok dříve zde vznikla ulice věnovaná tragicky zesnulému zpěvákovi Karlu Zichovi.

Od roku 2000 nese rozlehlé prostranství v Hlubočepích oficiálně název Trnkovo náměstí po předním českém výtvarníkovi, o tři roky později se na počest grafikovi Cyrilu Boudovi otevřela ulice v Lipencích. Už deset let existují i komunikace Jurkovičova a Loosova po známých architektech.

Město nezapomnělo ani na sportovce. V Břevnově stojí už šestnáct let Zátopkova ulice pojmenovaná po slavném atletovi a od roku 2008 je ve Vysočanech i ulice Hany Maškové, krasobruslařky a mistryně Evropy z roku 1968. Kromě toho se v Dejvicích od roku 2007 nachází Hanzelkova ulice nazvaná po populárním cestovateli, který tvořil dvojici s Miroslavem Zikmundem.

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Indický herec obvinil kavárnu v Praze z rasismu. Nedorozumění, hájí se podnik

Indický komik Vir Das

Indický komik Vir Das, který se proslavil v Bollywoodu, obvinil na Twitteru pražskou kavárnu Café Café z rasismu....

Barrandovské terasy sežrala rez tak, že to překvapilo i architekty

Rekonstrukce Barrandovských teras se opozdí kvůli rozsáhlým pracím na...

Průběh rekonstrukce funkcionalistické budovy Barrandovských teras a výstavbu hotelového komplexu v jejím okolí...

Smíchovský terminál bude odvážný, autobusy mají stát nad vlakovým nádražím

Na Smíchově vznikne obří dopravní terminál za miliardu korun. Na obrázku jedna...

Praha do roku 2023 vybuduje až za miliardu korun nový dopravní uzel na Smíchově. Podle studie Institutu plánování a...

V Praze vyhořela hala trampolínového centra, budovu možná strhnou

Pražští hasiči zasahují ve Vysočanech, kde začalo 9. listopadu 2018 večer hořet...

V pražských Vysočanech vyhořelo sportovní centrum. Škody se odhadují na 20 milionů korun. Budova má poškozenou štítovou...

Další z rubriky

Chatař rozbil muži hlavu motykou, za pokus o vraždu dostal deset let

Za zmrzačení motykou si muž odpyká 10 let

Motykou ťal do hlavy šestapadesátiletý Slovák Anton Gál o čtyřiadvacet let mladšího muže loni v listopadu v...

Korzo Národní se rozšíří až k Jungmannovu náměstí, zamíří i do divadel

Oslavy 17. listopadu v Českých Budějovicích (17. listopad 2017).

V Praze bude v sobotu možné navštívit hned několik akcí k připomenutí uzavření vysokých škol nacisty v roce 1939 a...

Pozorujte Prahu z nových úhlů díky kameře na střeše redakce iDNES.cz

Záběr z kamery na střeše Anděl Media Centra na Národní divadlo

Chcete vědět, jak je dnes v Praze? Nepřetržitý rozhled nad metropolí vám zprostředkuje nová kamera na střeše budovy...

Najdete na iDNES.cz