Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavní politici, herci nebo zpěváci plní pražské ulice beze jmen

  18:32aktualizováno  18:32
Nejprestižnější pražská prostranství už roky nesou jména velikánů české historie - Karlovo náměstí, Jungmannova ulice, Masarykovo nábřeží nebo Palackého most. V tomto ohledu to mají výrazně složitější osobnosti nedávné historie, neboť pro ně se dnes vhodná a reprezentativní místa už hledají o poznání obtížněji.

V polovině září bude oficiálně pojmenován prostor v Dejvicích po spisovateli Petru Šabachovi. (30.8.2018) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Možností, jak to zařídit, je hned několik, například stávající ulici přejmenovat. Podobnou praxi v minulosti využívaly zejména vládnoucí totality, kvůli nimž měla Praha na čas Heydrichovo nábřeží i Leninovu ulici.

Dnes už k přejmenovávání ulic téměř nedochází. Jednak jsou změny pro veřejnost matoucí a především pak si kvůli tomu musí místní obyvatelé složitě měnit své doklady, což nesou velmi nelibě.

Několik výjimek z nedávné historie přesto najdeme, adresu trvalého bydliště si však kvůli tomu měnilo minimum lidí. V roce 2000 například vzniklo z části ulice U Radnice náměstí Franze Kafky poblíž Staroměstského náměstí. Své jméno dostalo díky tomu, že se slavný spisovatel v přilehlém domě narodil.

K přejmenování části komunikace tentokrát po zahraniční osobnosti došlo také v roce 2011 v Bubenči, kdy se úsek ulice dr. Zikmunda Wintra u rezidence velvyslance Spojených států změnil na ulici Ronalda Reagana. Odhalení se uskutečnilo při příležitosti stého výročí narození tohoto amerického prezidenta.

Další variantou, jak si důstojně připomenout významné osoby minulosti, je pojmenovat po nich dosud bezejmenná místa v jinak zastavěných částech Prahy. Tímto způsobem se změnila piazzetta Národního divadla na náměstí Václava Havla.

Slavnostní akt se konal na podzim roku 2016 v den nedožitých osmdesátých narozenin prvního českého prezidenta. Stejně tak letos v květnu odsouhlasila rada města nazvat prostranství za hotelem InterContinental u Pařížské ulice po režisérovi Miloši Formanovi, který zemřel letos v dubnu.

Na návrh radnice Prahy 6 bylo schváleno i pojmenování prostoru mezi ulicemi Wuchterlova a Kafkova v Dejvicích po spisovateli a místním zastupiteli Petru Šabachovi, který byl mimo jiné autorem předlohy k úspěšnému filmu Pelíšky.

„Předpokládáme, že 16. září v den prvního výročí úmrtí Petra Šabacha instalujeme na místě cedule,“ informuje místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN).

Ulice osobností v nové zástavbě

V současnosti vůbec nejčastěji jsou pojmenovávány ulice po významných osobách v nově budovaných čtvrtích často na okraji metropole. Po dostavbě rodinných a bytových domů v Letňanech vzniklo v roce 2016 deset ulic pojmenovaných po českých válečných letcích RAF bojujících za druhé světové války. Další z nich, František Fajtl, má svoji ulici v Ruzyni už od roku 2007 a generál František Peřina teprve od letošního jara zase v Řepích.

Hlavní město nechalo v poslední době nazvat některé nové ulice i po umělcích. Populární herci nedávné doby dostali mezi lety 2003 a 2004 ulice v Satalicích. Dnes zde najdeme třeba Sovákovu, Hrušínského, Menšíkovu, Horníčkovu, Dany Medřické, ale i ulice Vlasty Buriana, Nového nebo Rážovu.

V Uhříněvsi stojí od roku 2008 komunikace věnovaná zpěvačce a skladatelce Zuzaně Navarové i klavíristům Rudolfu Firkušnému a Františku Rauchovi nebo skladateli a pedagogovi Václavu Trojanovi. Už o rok dříve zde vznikla ulice věnovaná tragicky zesnulému zpěvákovi Karlu Zichovi.

Od roku 2000 nese rozlehlé prostranství v Hlubočepích oficiálně název Trnkovo náměstí po předním českém výtvarníkovi, o tři roky později se na počest grafikovi Cyrilu Boudovi otevřela ulice v Lipencích. Už deset let existují i komunikace Jurkovičova a Loosova po známých architektech.

Město nezapomnělo ani na sportovce. V Břevnově stojí už šestnáct let Zátopkova ulice pojmenovaná po slavném atletovi a od roku 2008 je ve Vysočanech i ulice Hany Maškové, krasobruslařky a mistryně Evropy z roku 1968. Kromě toho se v Dejvicích od roku 2007 nachází Hanzelkova ulice nazvaná po populárním cestovateli, který tvořil dvojici s Miroslavem Zikmundem.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Další z rubriky

Prioritní jsou pro nás okruh, metro i rychlodráha, říká Stuchlík

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík na tiskové konferenci k...

Ve středu dopoledne představil kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík své řešení pro pražskou dopravu....

Kvůli obžalobě z úplatků radního Semeniuka svolá Praha 22 zastupitelstvo

Ilustrační snímek

Těsně před volbami se hroutí vláda Prahy 22 poté, co byl ze zmanipulování veřejné zakázky na konci srpna obžalován...

Lucemburská ambasáda sídlí u svatého Apolináře a bývalé Jedové chýše

Lucemburská ambasáda se nachází naproti kostelu svatého Apolináře poblíž...

V netypickém sousedství se nachází lucemburská ambasáda v Apolinářské ulici na pražském Novém Městě. Většina ambasád...

Najdete na iDNES.cz