Radní Prahy 22 odstoupil kvůli kauze rekonstrukce areálu Kuks

  17:47aktualizováno  17:47
Petr Semeniuk z hnutí SOUSEDÉ odstoupil z funkce uvolněného radního Prahy 22 kvůli obžalobě v kauze rekonstrukce hospitalu Kuks na Trutnovsku. Zveřejnil prohlášení na webu městské části. Původně se jeho odvoláním mělo zabývat zastupitelstvo městské části na úterním mimořádném zasedání.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Semeniuk vinu popírá, podle vyšetřovatelů pomohl zjednat výhodu firmě, která zvítězila v tendru na obnovu barokní památky, a padělal směnku, aby získal zhruba 12 milionů korun. Státní zástupce v kauze rekonstrukce obžaloval celkem čtyři lidi.

„Toto prohlášení o odstoupení do konce tohoto volebního období z mého postu radního vyplývá především z ohledu na mé přátele, kdy se má zcela soukromá kauza stala i volební kampaní politických stran a je pro tyto účely nepochybně zneužívána. Je zřejmé, že mi mé svědomí nedovolí připustit, aby byli poškozeni i ostatní kolegové z rady či koaliční partneři a kamarádi,“ uvedl v prohlášení.

Trestní řízení je vedeno od léta 2016. Podle vyjádření Semeniuka na facebookovém profilu městské části byla obžaloba podána účelově před volbami. Semeniuk bude v říjnových volbách kandidovat do zastupitelstva městské části i hlavního města. Je na druhém místě kandidátky SOUSEDÉ pro volby do zastupitelstva Prahy 22 a na sedmém místě kandidátní listiny uskupení Rozumní SOUSEDÉ do pražského zastupitelstva.

„V celé kauze jsem od počátku v roli obviněného, ačkoliv jsem naopak poškozený. Trestní stíhání mé osoby bylo prvotně zahájeno na podkladě nepravdivých informací, které orgánům činným v trestním řízení sdělil můj bývalý obchodní partner. Tento, jak jsem se posléze dozvěděl, celou věc zřejmě plánoval, když činil účelové kroky směřující ke zneužití mé osoby,“ uvedl Semeniuk v úterním prohlášení, ve kterém odmítá, že by padělal nějaký dokument a vytvoření diskriminačních podmínek soutěže.

Na začátku září policie zveřejnila informaci, že v případu zakázky na obnovu barokní památky za 322 milionů korun, z čehož bylo 314 milionů hrazeno z peněz EU, státní zástupce obžaloval čtyři lidi. Obžalovaní podle policie zajistili v tendru vítězství Sdružení Hochtief.CZ - Gema Art Group. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky hrozí obžalovaným až osm let vězení, za poškození finančních zájmů Evropské unie ještě o dva roky více. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze.

Podle vyšetřovatelů zaměstnanec Národního památkového ústavu Dalibor Dubový poskytoval informace z tvorby zadávacích podmínek Semeniukovi, který je přeposílal lidem z Gemy, statutárnímu řediteli Zdeňku Fučíkovi a člence dozorčí rady Kateřině Richterové. Firma se tak údajně předem dostala k dokumentaci a sama dokumenty ovlivnila, aby jí zadání co nejvíce vyhovovalo.

Podle kriminalistů si Semeniuk s Fučíkem za své služby dojednal odměnu zhruba 12 milionů korun. Na jejím vyplacení se ale podle policie později „zřejmě nedohodl“, a proto údajně padělal směnku, podle níž mu Gema danou částku dlužila. Směnku pak podle policie udal jako pravou jiné firmě, která poté na Gemu jako na dlužníka podala směnečnou žalobu. Semeniuk proto čelí obžalobě také z padělání platebního prostředku, za což ho soud může poslat za mříže až na 12 let.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb do zastupitelstev městských částí a obvodů a do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do Senátu

Ve Středočeském kraji ve druhém kola voleb do Senátu vyhrál v obvodu Mladá Boleslav: Raduan Nwelati a obvodu Benešov: Zdeněk Hraba. V Praze byl zvolen v prvním kole senátorem v Praze 4 Jiří Drahoš, ve druhém kole v obvodech Praha 2: Marek Hilšer, Praha 8: Lukáš Wagenknecht, Praha 12: Pavel Fischer.Nejčtenější

Rodina pohřbila Jana Kočku mladšího, smuteční průvod zastavil dopravu

Smutečního průvodu a pohřbu Jana Kočky mladšího se zúčastní desítky lidí...

Smuteční průvod kvůli smrti Jana Kočky mladšího vešel krátce po třetí hodině na Olšanské hřbitovy. Rakev přivezlo...

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...Kočkův pohřeb zastaví dopravu na Vinohradské, i když starosta nesouhlasí

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radnice Prahy 3 v čele se starostou Alexandrem Belluem nesouhlasí s povolením smutečního průvodu za Jana Kočku, který...

Můj první kůň byl divoch koupený přes internet, vzpomíná Kellnerová

Parkurová jezdkyně Anna Kellnerová v září 2018

Dva týdny před Vánocemi se jí splní sen. Představí se domácímu publiku na unikátním jezdeckém svátku. Anna Kellnerová...

Ostuda ruských mladíků v Příbrami: hromadná bitka na ledě i s diváky

Ruští hokejisté do 18 let během zápasu v Příbrami.

V pořádnou kovbojku se změnil závěr přípravného utkání mezi hokejovými mladíky z Česka a Ruska. Na příbramském ledě...

Další z rubriky

Část vyhořelé haly v Lysé čeká demolice, úmyslný požár hasiči vylučují

V Lysé nad Labem na Nymbursku hořela výrobní hala společnosti Kovona, která...

Hala výrobce kovového nábytku Kovona v Lysé nad Labem je po požáru nestabilní, hasiči budou muset část zbourat. Příčiny...

Za mučení expřítelkyně paralyzérem se muž domohl nižšího trestu

Ilustrační snímek

Za napadení své bývalé přítelkyně půjde nakonec Michal Babovák do vězení na tři roky a devět měsíců. Rozhodl tak...

Cyklistka v Nymburce vjela do cesty popelářům, je vážně zraněná

Ilustrační snímek

Pro padesátiletou cyklistku, kterou ve středu ráno srazilo popelářské auto v Nymburce, musel letět záchranářský...

Najdete na iDNES.cz