Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna | foto:  Dan Materna, MAFRA

Pražský Petřín není jen Máchova socha, nabízí tajemno i moderní hřiště

  • 1
Pražský Petřín, na který si mnozí vzpomenou právě v máji, není přitom jen rozhledna či zrcadlové bludiště. Je tu spousta zákoutí, která stojí za zhlédnutí. Snoubí se tu totiž různé epochy vývoje města, které se promítly i do architektury zdejších staveb. Procházka po svazích Petřína je prý nejkrásnější na jaře a na podzim.

Právě bludiště je v budově, jež je replikou známé historické brány Šipka, která kdysi stávala na Vyšehradě. Letohrádek Kinských na smíchovské straně Petřína je zase v Česku jedinečnou ukázkou klasicistní architektury. Hned za ním je ukryta drobná stavba dřevěné moravské zvoničky, která sem byla převezena z Dolních Bojanovic.

O něco výše je další skvost - pravoslavný kostelík sv. archanděla Michaela. Pochází ze 17. století, ale původně stál v obci Velké Loučky u Mukačeva v dnešní Zakarpatské Ukrajině. Do Prahy ho převezli za první republiky.

V jeho okolí jsou nově opravené cesty a lávky, které vybízejí k procházce ve stínu vzrostlých stromů, která je lemovaná studánkami a třeba i vodopádem. Kousek odtud je i moderní dětské hřiště. Tato strana Petřína nabízí také značené trasy pro cyklisty. Nutno však říci, že pokud pojedou ze Smíchova či od Újezdu, v prudkých pasážích se pořádně zapotí.

Mystika, štola i stará vodní nádrž

Pro lidi, které zajímá mystika, je ideální návštěva Mystické jeskyně, která je nedaleko restaurace Nebozízek. "Představuji bájný svět s obrazy, plastikami a hudbou," popsal umělec Reon Argondian. Expozice je umístěna v umělých jeskyních plných barev.

Mapka Petřína. Kromě známých míst nabízí kopec i řadu neobvyklých pohledů.

Techničtí nadšenci si pak užijí na severním svahu Petřína. Nedaleko cesty k Strahovskému klášteru je štola XXII, ve které jsou plány a fotografie mnoha jiných pražských podzemních chodeb.

"Máme otevřeno o víkendu a o svátcích od 11 do 17 hodin a zajímavostí je, že i přes léto tu máme deset stupňů," podotkl provozovatel Vladimír Vojíř.

O něco dál směrem k Vltavě jsou zbytky staré vodní nádrže zarostlé mlázím.

Svahy Petřína jsou navíc plné plastik a soch. Zajímavá je fontána U Žabiček poblíž dolní stanice lanovky. Plastiku se dvěma hrajícími si chlapci vytvořil sochař Karel Dvořák podle podoby vnuků T. G. Masaryka Herberta a Leonarda Revilliodových. O bronzovém Máchovi snad ani není třeba mluvit.