Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo mincí postačí mobil. Parkovné v Praze půjde zaplatit přes SMS

  8:59aktualizováno  8:59
Pražský magistrát má v plánu zavést placení parkovného ve zpoplatněných zónách pomocí SMS zprávy. Zvažuje i platby prostřednictvím mobilních aplikací a dalších nástrojů. Spustí je možná už za rok.
K zaplacení parkovného bude v Praze stačit odeslat sms zprávu. (Ilustrační snímek)

K zaplacení parkovného bude v Praze stačit odeslat sms zprávu. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Místo hledání drobných mincí po kapsách bude stačit vytáhnout mobil a odeslat SMS zprávu. Tak jednoduché by placení ve zpoplatněných parkovacích zónách mohlo být. A zřejmě takové bude do roka. Platit by se tak dalo nejprve v současných zónách v Praze 1, 2, 3 a 7.

Jak se platí parkovné v jiných městech

Londýn Telefonem tu lze platit buď tak, že řidič zavolá na danou linku, pomocí SMS, přes mobilní web či internet nebo přímo mobilní aplikací. Pro platbu je nutná registrace v této službě. Do SMS se zadá oblast parkování, doba, po kterou bude parkovat, a kód kreditní karty.

Helsinky K platbě parkovného telefonem je nutné volat vybrané číslo a pomocí přednastavených voleb zadat klíčové údaje. Poté se parkovné strhne buď z účtu mobilního telefonu, nebo z předplacené karty. Platbu pomocí SMS už mají i některá česká města.

Zdroj: magistrátní studie

Magistrát totiž zpracovává plán zavedení plateb pomocí mobilních telefonů. Fungovalo by to v každé zóně, kde si dnes řidiči kupují lístky v parkovacích automatech.

"Chceme zavést platbu pomocí SMS, protože se osvědčila u Dopravního podniku, kde slouží SMS jízdenka. Spustit bychom to chtěli do roka, ale já doufám, že to zvládneme dříve," říká náměstek primátora pro dopravu Josef Nosek (ODS).

Podle zastupitele Jana Vašíčka (TOP 09), který spolupracoval na studii různých variant plateb parkovného, existují i další možnosti.

"Je možné zavést platby i prostřednictvím chytrých mobilních aplikací, pomocí webové aplikace či call centra," zmiňuje Vašíček, co umějí systémy ve světě.

Jaké všechny možnosti si nakonec Praha zvolí, ještě není rozhodnuté. Ovšem že se zavede platba pomocí esemesky, to je už jisté.

"Můj odhad je, že bychom byli schopní tuto službu zavést za devět až dvanáct měsíců," dodává Vašíček.

Obvykle funguje platba pomocí SMS tak, že řidič zadá kód daného místa, v jakém parkuje, dobu, na jakou tam chce nechat auto zaparkované, a svou SPZ do zprávy, kterou odesílá na speciální číslo. Platba se pak uskuteční přes mobilního operátora.

"Mobilní a webové aplikace fungují tak, že si stáhnete aplikaci. Ta vyhledá pomocí GPS, kde se řidič nachází. Na pozadí vygeneruje, že platíte v nějaké konkrétní lokalitě a zóně, a vy tam doplníte poznávací značku vašeho auta. Platba se uskuteční opět buď prostřednictvím operátora, nebo máte aplikaci s platební bránou, a tudíž vyplníte údaje platební karty," říká Jan Hanzlík z firmy Agmo, která se mobilními platbami zabývá.

Kolik se vybere za parkování

Parkovací automaty 163 mil.
Opencard 497 tis.
Parkovací karty 162 mil.
Celkem 326 mil.
Celkem po odečtení nákladů 251 mil. Tyto příjmy si pak dělí magistrát, městská část a městská policie.

Pozn.: Jedná se o zóny placeného stání v Praze 1, 2, 3 a 7 za rok 2012. Platí se tu za občasné stání u parkovacích automatů, pomocí Opencard a rezidenti mají parkovací karty.

Řidiči dnes v pražských parkovacích zónách platí podle různých tarifů. Zhruba se jedná o částku 10 až 40 korun za hodinu, přičemž záleží, v jaké ulici a barvě zóny řidič stojí.

Zaplatí řidič pomocí SMS víc než za klasický lístek?

Jenže u SMS platby by nakonec mohl řidič zaplatit více. Funguje to tak u SMS jízdenek, kterými se platí ve veřejné dopravě. Praxe je taková, že cestujícího vlastně stojí víc než běžný lístek, který by si koupil v trafice či v automatu. Místo 24 korun za jízdenku se mu totiž k celkovému účtu přičte ještě cena SMS zprávy podle jeho tarifu, který má u operátora.

"Neočekávám, že by byly zavedeny odlišné ceny od placení v parkovacích automatech," říká navzdory zkušenostem z pražské MHD zastupitel Vašíček.

Výhodou nového systému placení pomocí mobilního telefonu by byla možnost prodloužení parkovného bez toho, že by řidič musel k parkovacímu automatu. Například by si od stolu v restauraci, kde se mu protáhlo jednání, klikl na telefon a zaplatil by delší dobu stání.

Navíc by řidiči mohlo na mobil přijít i upozornění na blížící se konec zaplaceného parkování. Tím by se vyhnul pokutě od strážníků.

Kontroly by tak měly na starosti patrně i nadále strážníci. Popřípadě by to mohli být úředníci, které plánuje městská policie a primátor Bohuslav Svoboda vyslat do ulic a zajistit tak, aby se skuteční strážníci mohli věnovat bezpečnosti Pražanů.

Nejpravděpodobnější systém kontroly by byl obdobný jako v MHD. Revizor má čtečku, s jejíž pomocí si vyhledá podle kódu SMS zprávy cestujícího, zda má skutečně zaplacenou jízdenku. V případě zón placeného stání to ve světě funguje většinou tak, že strážník zadá do čtečky poznávací značku auta.

Praha si od této nové služby navíc slibuje, že tím ušetří. "Náklady na provoz dané technologie jsou na jedné třetině nákladů oproti použití parkovacích automatů," říká Vašíček. Domnívá se totiž, že by díky mobilním platbám město nakupovalo méně parkovacích automatů pro zóny placeného stání.
Nejčtenější

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...Sparta - Slavia 3:3, hosté dohnali ztrátu tří gólů, velkou roli hrálo video

Slávisté se v derby nadechli k mohutnému obratu a vybojovali remízu 3:3.

V první půli dala tři góly Sparta, ve druhé totéž zopakovala Slavia. Divoké derby rozhodla v posledních vteřinách...

Na Smíchově se střílelo v autobusu, policie má pachatele a shání svědky

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Na pražském Smíchově se střílelo v autobusu MHD. Policie podezřelého již zadržela. Incidentu podle prvotních informací...

VIDEO: Motorkáře ohrožoval bezohledný řidič, poté si vyměnili názory

Konflikt motorkáře s řidičem auta

Nebezpečnou situaci zažil řidič motorky při cestě do Vestce u Prahy, kdy jej na tamní hlavní cestě dvakrát v těsné...

Další z rubriky

Stromy u silnic nejsou nebezpečné, řidiči by měli zpomalit, říká expert

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Střední Čechy jsou druhé ve statistice tragických dopravních nehod, při nichž auto narazilo do stromu. Podle odborníka...

Řidička na Mladoboleslavsku dostala na námraze smyk, nehodu nepřežila

Nehoda Dalovice

Tragická dopravní nehoda se stala v brzkých ranních hodinách u Dalovic na Mladoboleslavsku. Třiačtyřicetiletá řidička...

Z atrakce na Matějské spadla tyč, narazil do ní vozík se ženou a dítětem

Tyč spadlá z konstrukce zastavila provoz kolotočové atrakce

Z horské dráhy na Matějské pouti v Praze se za provozu uvolnila tyč, která spadla na koleje atrakce. Poté do ní...

Najdete na iDNES.cz