130 let starý platan není nutné kácet, stačí se o něj jen starat a občas jej...

130 let starý platan není nutné kácet, stačí se o něj jen starat a občas jej prořezat, říká soudní znalec a dendrolog Jiří Grulich | foto: Jiří Grulich

Platan starý 130 let padnout nenecháme, bouří se obyvatelé Holešovic

  • 2
Velké vášně nyní cloumají obyvateli pražských Holešovic. Důvodem je platan, z něhož se loni v létě ulomila větev a rozbila světlík mateřské školy v Kostelní ulici. Vedení školy, na jejímž pozemku strom je, proto požádalo o jeho pokácení - strom prý může být nebezpečný i pro děti.

A radnice Prahy 7 k tomu dala souhlas. "Vzhledem k tomu, že se zde jedná o bezpečnost dětí, chceme mít maximální jistotu, že podobná událost do budoucna nehrozí," uvedl mluvčí radnice Martin Vokuš.

Jako náhrada 130 let starého stromu o obvodu kmene 330 centimetrů se má podle rozhodnutí odboru životního prostředí vysadit malá jedle.

Jeden z nejkrásnějších

Jenže proti tomuto kroku začali protestovat místní. "Je to jeden z nejkrásnějších stromů na Letné," říká na adresu platanu hlavní iniciátorka protestů Jana Vahalíková.

A odpůrci kácení si objednali posudek soudního znalce. Ten došel k tomu, že strom je vysoce hodnotný a plně funkční. Důvody kácení jsou neopodstatněné a požadovaná náhradní výsadba zcela neadekvátní.

"Strom je v případě řádné údržby provozně bezpečný," uvádí v posudku dendrolog Jiří Grulich, který hodnotu stromu odhadl na 2,4 milionu korun.

Mají se víc starat

Podle něj je na stromě víc než poškození vidět zanedbaná údržba. Třeba suché větve v koruně. "To není otázka roku, ale tří až pěti let, než takto rozeznatelně uschne," poukazuje s tím, že pravidelná roční údržba by vyšla maximálně na jednotky tisíc korun.

Jenže firma najatá městskou částí už začala strom kácet. Stačila však jen uříznout jednu větev, pak na protest místních práce zastavila. A radnice Prahy 7 rozhodla, že si ještě nechá udělat další posudek. "Do jeho vyhotovení bylo kácení stromu zastaveno," uvedl Vokuš.

240 tisíc? To je moc

Co je na tomto případě ještě překvapivé, je cena. Radnice za pokácení stromu zaplatí včetně DPH přes 240 tisíc korun. "Byly osloveny tři odborné firmy specializující se na odstraňování problematických dřevin. Ze tří podaných nabídek byla vybrána ta nejlevnější," říká Vokuš.

"Podle směrných cen stavebních prací by ta suma měla být mnohem nižší. A to i když započítáme horolezecké práce a postupné spouštění větví," říká Grulich, podle něhož by se za tuto sumu daly pokácet nejméně tři takové stromy.

To, že 240 tisíc za pokácení je nepřiměřeně vysoká cena, soudí i další odborníci. "Kdyby mě oslovili, tak bych se určitě zajímal a udělal nabídku," říká Zdeněk Hradilák, majitel firmy Jasan - zahradnické služby. "I kdyby bylo kácení vzhledem k umístění skutečně mimořádně náročné, počítám, že bychom se vešli do sta tisíc korun," dodává.

Dřevo prosíme ekologicky zlikvidovat

Grulich upozorňuje také na to, že i pokácené dřevo má hodnotu – v tomto případě ji odhaduje na deset tisíc korun. A mělo by buď zůstat majetkem městské části, nebo by se o to měla snížit cena zakázky.

"Jako hospodář se městská část moc nechová, když nechá pokácet takové množství dřeva, aniž by se provedlo vyčíslení, jaká je hodnota dřevní hmoty," poukazuje Grulich. "Dřevo nemá kvalitu pro další využití. V případě kácení dodá firma potvrzení o ekologické likvidaci," reagoval mluvčí radnice Vokuš.