Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavěli ho déle než Tádž Mahal, teď nový pražský bazén konečně otevírá

  11:34aktualizováno  11:34
Dvacet pět let trvala výstavba plaveckého bazénu Šutka v Praze 8. Ten se ve čtvrtek ve 14 hodin otevírá pro veřejnost. Tři měsíce bude fungovat ve zkušebním provozu. Lidé si tu mohou zaplavat v padesátimetrovém bazénu. Další atrakce přibudou příští rok.

Symbol Indie, obrovské a drahými kameny zdobené mauzoleum Tádž Mahal postavili před čtyřmi stoletími za 22 let. Ještě o tři roky déle trvala stavba pražského plaveckého areálu Šutka.

Čekání končí. Bazén na trojském návrší ve 14 hodin otevře. "Areál bude po tři měsíce fungovat ve zkušebním provozu. Budou se dělat zátěžové testy, kontrolovat hluk a hygiena," řekl Pavel Borovička, ředitel městské společnosti Trade Centre Praha, která ho spravuje. Slavnostní otevření bude 17. ledna.

Fotogalerie

Kromě padesátimetrového plaveckého bazénu, který by mohl být využíván pro plavecké soutěže a v metropoli je zatím jen v Podolí, budou mít návštěvníci k dispozici akvapark se skluzavkami a tobogany či saunu. V areálu je rovněž dětský bazén s vlastním vstupem a šatnami.

Začalo se dva roky před revolucí

"Zaplavat si může přijít kdokoliv. Také chceme nabídnout plavání školám z Prahy 8," řekl Borovička. Do areálu se vejde naráz až 900 návštěvníků.

Základní vstupné činí 125 korun za hodinu. Aktuální informace o provozní době a případných změnách budou na facebookovém profilu. Během příštího roku by měly vzniknout další prostory a služby jako občerstvení, posilovna, wellness a bowling, venku bude brouzdaliště.

Stavba plaveckého areálu Šutka začala koncem roku 1987 a podle tehdejších plánů si tu měli první lidé zaplavat za sedm let. Jenže kvůli nedostatku peněz se výstavba stále zpomalovala, až se v roce 1993 zastavila úplně. Naděje na pokračování prací záhy znemožnily restituce pozemků.

Kde se dá plavat

Podolí
Vstupné 99 Kč
50 m bazén, dva venkovní bazény, tobogan, brouzdaliště, pára, sauna

Aquapalace
Vstupné 210 Kč
Tobogany, skluzavky, umělé vlnobití, vířivky, potápěčská jáma, dětský koutek

Barrandov
Vstupné 95 Kč
25 m bazén, brouzdaliště, tobogány, whirpool

Hloubětín
Vstupné 110 Kč
25 m bazén, dětský bazén, sauna, fitness, tělocvična

Aquacentrum Letňany
Vstupné 140 Kč
25 m bazén, brouzdaliště, tobogan, aquazorbing, fitness, sauna, pára, whirpool

Pozn.: Vstup je za hodinu, v Podolí 1,5 hodiny.

Až v roce 2001 konečně rozhodl pražský magistrát, že zbylé pozemky vykoupí. Avšak vidina vysokých nákladů, které dostavba bazénu vyžadovala, "děsila" radní dalších šest let. O tom, že se rozestavěné torzo v Troji konečně dokončí, proto město rozhodlo až v roce 2007. Nakonec se cena vyšplhala na 750 milionů korun.

Město se chtělo areálu zbavit

Přesně 748 milionů korun stála pouze dostavba rozestavěného bazénu z osmdesátých let. Co se zaplatilo historicky, tedy například za výkupy pozemků a podobně, je otázka. Odbor městského investora totiž stavbu převzal v roce 1993, předtím Šutku stavěla VÚS Praha (výstavba účelových staveb), která byla zrušena.

"Cena za dostavbu Šutky je 748 milionů, co bylo dříve, to nedokážu říci. Částka za dostavbu byla vysoutěžená v roce 2008 a navýšila se dvakrát. Jednou o pět milionů, podruhé o 21, ale to mělo důvod: stavebně technický průzkum neodhalil některé věci," řekl šéf městského investora Jan Beránek.

Město dosud celou stavbu nezaplatilo, protože nemá peníze. S dodavateli se proto dohodlo, že ji bude splácet. V průběhu let se navíc změnil záměr. Původně se měl stavět bazén, pak přišla myšlenka akvaparku. "Před lety vznikla studie, podle které by bazén sám o sobě nepřilákal tolik lidí a byl by ztrátový. Proto se staví akvapark," vysvětlil Beránek.

Podle radní pro městský majetek Aleksandry Udženiji se dokonce několikrát město pokoušelo rozestavěný areál prodat. "První pokusy byly v počátcích 90. let, pak zkraje milénia i v roce 2005," řekla Udženija.
Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

VIDEO: Číšník káral cizince kvůli vlastnímu alkoholu, zbili ho do bezvědomí

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Na operačním sále s vážně poraněnou hlavou skončil číšník, kterého v Praze 1 napadla sedmičlenná skupina cizinců....Cizinci zadržení za napadení číšníka v Praze mají nizozemské pasy

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, které policie zadržela na letišti jako podezřelé z napadení číšníka v centru Prahy, pocházejí podle policie z...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Agresivní cizinci před napadením číšníka zbili v Praze i jiného muže

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Cizinci, kteří o víkendu v pražské Vladislavově ulici napadli číšníka, zřejmě „nejdou pro ránu daleko“. Před incidentem...

Další z rubriky

VIDEO: V Praze otevřel první singletrailový areál, trasy mají šest kilometrů

Singletrail Letňany

O víkendu si mohli první návštěvníci vyzkoušet nové singletrailové trasy v lesoparku Letňany v Praze. Pro milovníky...

VIDEO: „Režnou“ vilu na Petřinách už demolují těžké stroje

Funkcionalistická vila na Petřinách, kterou má nahradit nová stavba se třinácti...

Vleklý spor mezi majitelem vily Na Petřinách a sousedy z přilehlého okolí domu uzavírá demolice této stavby. Magistrát...

Za zbití číšníka policie obvinila pět Nizozemců, dva chce do vazby

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Pražští kriminalisté obvinili z těžkého ublížení na zdraví dva ze sedmi cizinců, kteří v centru napadli číšníka, jenž...

Najdete na iDNES.cz