Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Věznice ve středních Čechách jsou plné. Nad kapacitu je tři sta vězňů

  • 7
Všechny středočeské věznice jsou dlouhodobě přeplněné. Za mřížemi čtyř krajských nápravných zařízení pobývalo k 23. říjnu celkem přes 3 200 odsouzených, což je zhruba o tři sta vězňů více než je jejich kapacita. Nejhorší je přitom situace ve vinařické věznici. V současné době kapacitně „přetéká“ o necelou stovku vězňů.

Mezi lety 2009 až 2012 se počet vězňů ve vinařické věznici dlouhodobě pohyboval nad číslem 1 100. Nejhůře bylo v srpnu 2009, kdy tu bylo zavřeno 1 205 odsouzených.

„Tenkrát byly ale jiné prostorové normy na jednoho vězně a kapacita byla stanovena vyšší, než je dnes. Dlouhodobě máme v průměru kapacitu překročenu zhruba o třicet procent. Naším úkolem je zajistit ubytování pro tolik osob, kolik k nám pošlou, a to také děláme,“ odmítl komentovat závažnost přeplnění věznic mluvčí zařízení ve Vinařicích Ivan Suchý.

Příbramská věznice, v níž pobývá v současnosti o sedm procent odsouzených více, než uvádí údaje maximální kapacity, také situaci dramaticky nevidí. „Věznice Příbram kapacitně vyhovuje,“ uvedlo stroze zařízení ústy své mluvčí Zdenky Ehrenbergerové.

A s přeplněností si zřejmě poradí i v Jiřicích. Podle tamní mluvčí Hany Prokopové je v areálu dostatek prostoru, zařízení se tak v případě potřeby může rozšířit o další ubytovny.

Prostor nechybí podle vedení věznice ani v Oráčově, přestože je tady o 61 vězňů nad stanovenou kapacitu. „Už jsme se potýkali s větší přeplněností. K dnešnímu dni máme ve věznici 536 odsouzených. Při normě tři metry čtvereční ubytovacího prostoru na osobu je tu ve skutečnosti místo pro 672 odsouzených. Máme zde tedy určitou rezervu,“ sdělila mluvčí oráčovské věznice Kateřina Hůlová.

Práce pro vězně není dost

Zatímco se standard bydlení a možnosti pro volný čas zvyšujícího se počtu vězňů zlepšují, práce mimo vězení není pro odsouzené stále dost. Ve vinařické věznici pracuje dnes celkem 191 odsouzených, drtivá většina uvnitř vězení.

Zatímco ještě před šesti lety chodily na pracoviště mimo ploty tři desítky mužů, posledních pět let už je odsouzené na Kladensku ochoten zaměstnávat jediný podnikatelský subjekt, firma ZKP Kladno. Denně tam dochází pět až osm mužů. Tato nestřežená pracovní místa ovšem podléhají nejpřísnější kontrole výběru vhodných zaměstnanců.

Společnost ZKP Kladno, která se zabývá stavbou silnic, truhlářskou i dřevařskou výrobou, sídlí nedaleko vinařické věznice a odsouzené zaměstnává na pomocné stavební práce.

„O zaměstnávání odsouzených je značný zájem,“ hlásí naopak z Jiřic a mluvčí věznice dodává, že má zdejší zařízení se zaměstnavateli uzavřeno několik smluv. Konkrétní informace ale nesdělili ani v Příbrami, kde zařízení spolupracuje s několika podnikatelskými subjekty v okrese.

Na Rakovnicku je zaměstnáno na pracovišti s volným pohybem a nestřeženém pracovišti mimo žalář okolo 25 mužů. „Zkušenosti jsou prozatím dobré. Pokud se stane, že vězeň z pracoviště odejde, šetří to policie a vězeň je následně zpravidla odsouzen. Takové případy jsme tu naposledy měli dva, v roce 2012 a 2013,“ uvedla mluvčí věznice v Oráčově.

Věznice mají problém s pašovanými věcmi

Za několik posledních let hlásila vinařická věznice pouze jeden případ zběhnutí vězně z pracoviště mimo vězení, a to v loňském roce. Odsouzeného po čtyřech dnech zadrželi policisté v lese v okolí Kladna a předali jej Vězeňské službě zpět za mříže.

Ojedinělé případy potvrzují i z Jiřic a Příbrami. Podle poslední zveřejněné výroční zprávy příbramského zařízení z roku 2013 zneužila svoje zařazení na nestřežené pracoviště „k útěku“ desítka odsouzených.

Ve věznicích v kraji se nedaří zcela vymýtit opakované snahy o pašování drog a nepovolených předmětů za zdi zařízení. Přestože jsou dnes již samozřejmostí důkladné kontroly při vstupu, které zahrnují třeba detektor kovu nebo rentgen zavazadel, problémy připouští všechna zařízení. „Do vězení ale nyní nastupuje generace, která má zkušenosti s užíváním omamných a psychotropních látek,“ nastínila Prokopová z jiřické věznice.

Opakované namátkové testy, kontroly a kázeňské tresty odsouzené ani jejich komplice mimo vězení neodradí. Minulý týden například speciálně cvičený pes odhalil drogu ve Vinařicích a problém řeší také v Oráčově. „Neznámou látku jsme zadrželi v korespondenci a pes ji označil jako drogu. Odeslali jsme ji na expertizu a případ šetří policie. S pokusem propašovat do věznice návykové látky nebo jiné nepovolené věci se setkáváme několikrát do roka,“ potvrdil Ivan Suchý z Vinařic.

Vězně učí číst, psát i vařit

Návrat do běžného života není pro vězně jednoduchý. Ve Vinařicích proto již několik let působí na snížení recidivy tím, že vězňům umožnili intenzivně studovat.

Díky evropským dotacím tu odsouzení mají přístup k supermoderní výukové technice, například interaktivním dotykovým tabulím, o kterých mohou mnohé střední školy pouze snít. Přímo za mřížemi tu totiž velmi úspěšně pracuje s vězni již několik let Střední odborné učiliště Vinařice. Letos do školních lavic usedlo 331 vězňů.

Během posledních let si tu výuční listy v oborech, jako jsou zednické práce, malířské práce, kuchař a číšník či pomocné práce v kuchyni, odnesly již desítky odsouzených a s nimi získaly i šanci na lepší život na svobodě.

Vinařické učiliště dokonce otevřelo i třídu pro handicapované a odsouzené se speciálními potřebami, kterým se věnuje i zdejší speciálně pedagogické centrum. Patří mezi ně i negramotní, sluchově a zrakově postižení, s poruchami chování nebo cizinci.

„Jsem opravdu rád, že jsem mohl znovu do školy, že mám šanci se tu vyučit, protože venku jsem na to neměl čas. Chci to dotáhnout na kuchaře někde ve městě,“ prozradil při zahájení loňského školního roku za mřížemi tehdy devětadvacetiletý Martin Masný z Chomutova.

„Já jsem se do školy přihlásil, aby mi více utíkal čas trestu, abych přišel na jiné myšlenky. Věřím, že projekt pomůže vězňům k lepší budoucnosti. Těším se, že se vrátím ke svému mládí, kdy jsem do školy chodil. To jsem si vždycky přál, protože v dospělosti má člověk závažnější starosti. Rád vzpomínám na některé okamžiky mládí,“ přidal se Milan Ferenc.

Právě pro vězně často neznámý pocit, že někdo věří, že to dokážou, je zřejmě základem úspěchů vinařického učiliště a většího počtu mužů za vinařickými ploty.

„Už si i odsouzení mezi sebou píší do jiných nápravných zařízení, že je tu možnost studovat podle individuálního přístupu a skutečně se něčemu naučit s pedagogy s mateřským přístupem, že je zkrátka máme rádi. Do Vinařic se tak hlásí z celé republiky a nechávají se k nám přeložit z jiných věznic. Vidím, že to má smysl,“ říká zakladatel učiliště Karel Vodička.

V ostatních středočeských věznicích však výuka tak komplexní a intenzivní jako na Kladensku není. Většinou jde jen o jednotlivé výukové aktivity, přednášky, popřípadě rekvalifikační kurzy ve spolupráci s úřady práce.

Každý odsouzený s trestem delším než tři roky absolvuje zhruba šest měsíců před koncem trestu ve všech věznicích jakýsi výstupní kurz. Kromě jiného se učí vaření, praní, žehlení a dalším základům tak, aby se o sebe po opuštění věznice dokázali postarat.

Věznice v kraji

počty vězňů, přeplněnost, práce

1. Věznice Oráčov

  • Profil: dospělí muži, s ostrahou a oddělením s dozorem
  • Kapacita: 475 odsouzených
  • Aktuální stav: 536 vězňů, z toho v ostraze 505 a v dozoru 31
  • Zaměstnáno: 53 % odsouzených
  • Aktivity: k dispozici specializovaná oddělení bezdrogové zóny, pracoviště při výrobě polotovarů a kompletace propagačních materiálů, věznice nabízí výuku anglického jazyka a řadu kroužků

2. Věznice Vinařice

  • Profil: dospělí muži, s dozorem a s ostrahou
  • Kapacita: 900 odsouzených
  • Aktuální stav: 983 vězňů, v ostraze 917 a v dozoru 66
  • Zaměstnáno: 50 % odsouzených
  • Aktivity: Věznice zajišťuje vzdělávací, pracovní, zájmové a speciálně výchovné aktivity. K dispozici je knihovna. Uvnitř věznice funguje střední odborné učiliště a speciálně pedagogické centrum pro osoby se speciálními potřebami.

3. Věznice Jiřice

  • Profil: dospělí muži, s ostrahou a oddělením s dozorem
  • Kapacita: 715 míst
  • Aktuální stav: 774 odsouzených
  • Zaměstnáno: 46 % odsouzených
  • Aktivity: 3 projekty - Restart (návrat do běžného života - 20 vězňů), Transfer (vzdělávání a pracovní uplatnění po propuštění - 35 vězňů) a Na svobodu připraven (zvýšení kvalifikace v oblasti počítačové gramotnosti)

4. Věznice Příbram

  • Profil: dospělí muži, oddělení s dohledem, s dozorem i s ostrahou; oddělení pro odsouzené s poruchou osobnosti a chování kvůli užívání psychotropních látek
  • Kapacita: 868 míst
  • Aktuální stav: 932 odsouzených
  • Zaměstnáno: 45 % odsouzených
  • Aktivity: běžné vzdělávací aktivity, tedy jazykové a odborné kurzy - zeměpis, přírodopis, historie. Věznice odsouzeným nabízí také profesní rekvalifikační kurzy.
,