Lampář rozsvítil plynovou lampu v Nerudově ulici.

Lampář rozsvítil plynovou lampu v Nerudově ulici. | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Královskou cestu osvětlují od Prašné brány k Hradu už jen plynové lampy

  • 1
Vedení hlavního města nechalo na Královské cestě vyměnit poslední tři desítky lamp. Nyní cestu králů osvětlují pouze plynové lampy. Doposud zde bylo elektrické osvětlení. Historické jádro Prahy tak následuje například Berlín, Londýn a další starobylá evropská města.

Jistá dávka nostalgie po dávných časech byla motivací pro návrat plynových lamp do středu města. V neděli večer lampář v dobovém obleku slavnostně rozsvítil posledních 34 plynových lamp na doposud chybějícím úseku Královské cesty v Nerudově ulici.

Cíl pražského magistrátu, který o návrat tohoto způsobu svícení usiloval, je tak splněn. "Od Prašné brány po Hradčanské náměstí je celkem 660 lamp. Na Hradčanech cesta končí vzácným osmiramenným kandelábrem, který letos opravili restaurátoři," upřesnil mluvčí společnosti Eltodo Jan Rafaj.

Plynové osvětlení se do centra metropole začalo vracet v roce 2002, kdy bylo v Michalské ulici instalováno prvních devět lamp. Dnes jich je více než 700 a do budoucna se uvažuje například i o zámeckých schodech, ulici Na Kampě či Velkopřevorském náměstí.

Kandelábr na Václavském náměstí.

Lampář na Karlově mostě.

Kandeláber s lucernami a vodovodem.

Dříve se o světlo v ulicích starali profesionální lampáři, kteří pravidelně ráno a večer obcházeli kandelábry ve svěřeném úseku. Dnes to zajišťuje automatika.

Nicméně v době adventu se Praha vrací o více než století zpět a do ulic každý večer vyráží lampář. Tím je Martin Kotek.

O historii plynových lamp čtěte ZDE

"Já to vnímám jako čest, že mohu dělat tuhle práci. Mám rád dějiny a rozsvěcet Karlův most je prostě perfektní. Komu se to poštěstí," řekl Kotek. Prý byl v den, kdy poprvé vyrazil na svou trasu, nervózní. Na Karlově mostě se totiž okamžitě stane středem pozornosti. Turisté si ho fotografují, zastavují ho.

"Bál jsem se třeba posměchu, aby někomu nepřipadl směšný můj historický oděv. Ale naopak jsou lidé nadšení, a když přeskočí jiskra a lucerna se rozzáří, tak i tleskají. Asi z toho cítí staré časy," řekl lampář.

S bambusovou hůlkou chodí od lampy k lampě a s její pomocí aktivuje elektrickou jiskru. Když se během pár okamžiků nahromadí dostatek plynu, zapálí se hořák pro zemní plyn se šesti Auerovými punčoškami.

Hradčanské nám. asi v 70. letech 20 stol.

"Začínám na Křížovnickém náměstí a nejdříve zapaluji lucerny po jedné straně mostu. Cestou zpátky pak po druhé. Zabere to tak hodinu. Šlo by to i rychleji, ale to bych zase nemohl vyplnit přání turistům, kteří se chtějí vyfotit," dodal Kotek.

Původně se svítilo loučemi

Když byla Praha okolo roku tisíc založena, sloužily k osvětlení jen louče a ohniště. Od 14. století plál oheň na železných pánvích na Staroměstském náměstí a udržoval ho ponocný. Na sklonku 16. století byly osvětleny nárožní domy pomocí ohně v kovových koších upevněných na průčelí.

Veřejné osvětlení olejovými lucernami se objevilo v roce 1723 mezi Karlovým mostem a Celetnou ulicí. V roce 1844 byla v Praze zahájena éra plynového osvětlení. Elektrické obloukové lampy od Františka Křižíka se prosadily roku 1894. V roce 1924 je začaly nahrazovat lampy se žárovkami.

V roce 1955 se poprvé objevily zářivky, 1960 výbojková světla, 1974 vysokotlaké sodíkové výbojky a v 80. letech rtuťové. Nyní jsou po Praze i LED svítidla.

10. prosince 2009