Zřícenina hradu v Kunraticích

Zřícenina hradu v Kunraticích | foto: archiv Jaroslava Podlisky, NPÚ

Praha opravila zříceninu hradu, kde umřel Václav IV. Po staletích má most

  • 13
Čtyři roky trvaly práce na opravě zříceniny hradu v pražských Kunraticích, kde před šesti staletími zemřel Václav IV. Otevře se v sobotu dopoledne. Novinkou je dřevěný most přes starý hradní příkop a informační tabule. Díky téměř bezbariérové dostupnosti si ho bude moci prohlédnout vlastně každý.

Skácel se k zemi s řevem takřka lvím. Tak popisují dobové kroniky skon Václava IV. Syn Karla IV. zemřel na infarkt 16. srpna 1419 ve svém královském sídle ležícím v dnešním Kunratickém lese.

Z gotického hradu zbyly po řádění husitů před téměř 600 lety už jen trosky. A i ty postupně chátraly až z hradu, zvaného Nový, moc nezbylo. Ale během posledních let prošla jediná hradní zřícenina na území Prahy rozsáhlou obnovou.

"Celý objekt byl vyčištěn od náletových dřevin, opraveny byly nadzemní části poškozeného zdiva, koruna zdiva byla zakryta jílem a ještě se bude později na podzim drnovat," upozorňuje na použití starých technologií Anna Anděrová z pražského magistrátu, který jako vlastník hradu opravy platil.

Kameny použité na zpevnění hradních zdí byly vybírány z násypů, a dokonce byl otevřen jeden ze starých kunratických lomů, kde se zbývající kámen dotěžil.

Navíc byl za téměř 2,8 milionu korun bez DPH postaven dřevěný most přes hradní příkop. Je celý z dubu a z akátu a klene se ve své historické poloze, o níž však nejsou přesné doklady. Ani podoba mostu není přesně známa.

Sláva trvající pouhých 10 let

Ač se to při pohledu na zbytky zdí roztroušené mezi stromy nezdá, v Kunraticích stálo skutečně důležité panovnické sídlo. To lze ostatně vyčíst ze sto let starých textů spisovatele Cyrila Merhouta.

"Jaký ruch nastal na hradišti! Vážný a zkušený stavitel Kříž, který se dobře osvědčil znamenitou stavbou radnice Novoměstské, pověřen králem k vybudování Nového hradu. Vědělť král dobře, jakému mistru svěřuje nové dílo, vždyť Kříž sám byl jedním z nejlepších hlav vrcholní gotiky."

"Hrad od svého dobytí husitskými vojsky v roce 1421 už nebyl nikdy obnoven. Existoval tedy pouze jedno desetiletí. Ještě na sklonku 19. století zde byly k vidění rozměrnější zbytky palácových staveb, které ale tehdejší majitelé nechali zbořit," říká archeolog Jaroslav Podliska.

Wenzelsburg

Nový hrad u Kunratic (německy Wenzelsburg) je zřícenina královského gotického hradu ležící v Kunratickém lese na ostrožně obtékané potokem.

Stavbu nařídil postavit král Václav IV. (syn císaře Karla IV.) roku 1411.

O osm let později tam král zemřel. Roku 1421 sídlo dobylo a vypálilo pražské husitské vojsko a hrad zanikl. Symbolické otevření hradu po jeho obnově se uskuteční tuto sobotu od 10 hodin.

Na programu je například hudební vystoupení a divadelní představení se středověkou tematikou.

Po roce 1923 získalo zříceninu hlavní město a krátce nato zde byl zahájen jeden z prvních archeologických výzkumů, který však nebyl dokončen.

Dochované zbytky hradu a pozůstatky unikátního vojenského tábora husitů v jeho předpolí se dostaly právem na seznam nemovitých kulturních památek. Tento fakt však nezměnil nic na skutečnosti, že celý areál po desetiletí značně chátral a trpěl nezájmem ze strany vlastníka.

Změna nastala v roce 2009, kdy byly zahájeny práce na projektu celkové obnovy hradu a jeho zpřístupnění pod záštitou odboru městské zeleně a odpadového hospodářství magistrátu.

"V roce 2012 a 2013 se dělaly stavební práce. Rozsahem nevelký záchranný archeologický výzkum se soustředil na místa výkopů pro základy nového mostu a plochu hradního paláce. Nové poznatky nyní vyhodnocujeme," vysvětluje Podliska.

Nový hrad tak pomyslně chytil druhý dech, jeho stav se výrazně zlepšil. Díky takřka bezbariérové dostupnosti jej může navštívit v zásadě kdokoliv. Navíc se návštěvníci o historii místa dozvědí z nově osazených panelů, které stojí přímo na hradě a v jeho předpolí. Hrad se symbolicky otevře již tuto sobotu v 10 hodin.