Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Pochybné zakázky Prahy 5: podle opozice oslovuje ty samé firmy

  • 2
Vedení Prahy 5 čelí kritice kvůli zadávání veřejných zakázek. Opozice tvrdí, že městská část oslovuje pořád stejné firmy, které pak vyhrávají veřejné soutěže.

Transparentní. Toto slovo používají s oblibou radní Prahy 5, když mluví o svém úřadu. Nyní však mají co dělat, aby si svůj přívlastek obhájili. Způsob, kterým přidělují některé veřejné zakázky, se totiž mnohdy jako „čistý“ nejeví.

Aktuální je v tomto ohledu soubor šesti různých zakázek malého rozsahu, které se týkají především studií územního rozvoje.

Veřejné zakázky na dosah

Zajímáte se o veřejné zakázky z vašeho oboru? Přihlaste se k odběru veřejných zakázek podlimitních, nadlimitních a malého rozsahu z celé ČR.

Radnice se sice řídila zákonem a oslovila několik firem, které se mohly následně ve výběrovém řízení o zpracování jednotlivých studií ucházet, výběr společností je však podle opozice až nápadně podezřelý.

„Ve všech případech bylo osloveno naprosté minimum firem, a navíc se takřka ve všech případech jednalo o jedny a ty samé,“ říká opoziční zastupitel Tomáš Homola (bez PP). Konkrétně jmenuje firmy Metaltec Pro a PSK Tuzar.

Prvně jmenované firmě hodnotící komise přidělila hned dvě ze šesti zakázek. Konkrétně šlo o zpracování studie na smíchovské náplavky a další studie, která měla odhalit, jaký vliv na okolí bude mít výstavba plavební komory na Smíchově.

Druhá ze jmenovaných společností podle komise měla zpracovat projektovou dokumentaci na obnovu a úpravu pietního místa obětem Pražského povstání 1945 v ulici Na Zlíchově a dál také zpracovat návrh dalšího rozvoje sídliště Barrandov.

Odpovědnost podle Homoly padá na hlavu místostarosty Lukáše Budína (SZ), do jehož agendy patří rozvoj městské části a který měl pět ze šesti zmíněných materiálů předkládat do poslední rady ke schválení.

Budín se však nařčení brání. „Tři z pěti materiálů jsem se rozhodl z rady stáhnout. Budou kompletně přesoutěženy a ten proces bude delší a kvalitnější. Byly připraveny poměrně rychle a je i moje vina, že jsem si zpracování lépe nepohlídal,“ říká Budín.

Dodává, že dvě ze šesti zakázek, které rada nakonec schválila, byly zpracovány kvalitně. Jednu získala zmíněná společnost PSK Tuzar, druhou firma AED project.

Role prvního poradce

Podle opozičního zastupitele Zdeňka Doležala (ODS) by měl místostarosta Budín prozradit, na základě jakého klíče byla oslovena velmi úzká skupina firem, které měly možnost se o zpracování jednotlivých studií ucházet.

Opoziční kritikové totiž místostarostu podezírají z toho, že firmy vybíral pod vlivem svého hlavního poradce Jana Skalického, někdejšího šéfa Ředitelství vodních cest (ŘVC), který v posledních volbách usiloval pod hlavičkou hnutí Pro Prahu o post starosty. Skalický se totiž v době svého působení na ŘVC problematikou plavební komory zabýval.

„Já se tím netajím, že jsem pomáhal materiál zpracovat. Nevidím na tom ani nic špatného. Stavba zdymadla je velká věc a pan místostarosta Budín chce na základě obav obyvatel vypracovat studii, která ukáže, co nové zdymadlo přinese,“ vysvětluje Budínův poradce Jan Skalický.

On i Budín společně tvrdí, že úzký výběr firem, které byly osloveny radnicí, nemá jejich odbor vůbec na svědomí. „Veřejné zakázky nespadají do mé gesce, jednotlivé firmy oslovuje odbor veřejných zakázek,“ vysvětluje Budín.

Toto tvrzení však upravuje starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09), jehož strana má veřejné zakázky na starosti.

„Chyba není v tomto odboru, to není pravda. V případě, že se jedná o výběrové řízení, kde se oslovují firmy, tyto společnosti doporučuje oddělení veřejných zakázek odbor, který zakázku zadává. V tomto případě tedy stoprocentně odbor územního plánování,“ vysvětluje Klíma.

Ten zároveň Budína obhajuje. „Nemyslím si, že se z jeho strany jednalo o záměr, spíš šlo o neznalost,“ dodává.

Viníkem je prý úřední šiml

Podle některých i přes starostovu obhajobu největší díl viny padá na hlavu oddělení zadávání veřejných zakázek, které údajně nefunguje, jak má. „V oddělení je hodně práce, ale málo lidí. Nestíhá se tam. A nikdo s tím moc nedělá,“ řekl MF DNES člen rady, který nechtěl být jmenován.

Zakázky spadající pod místostarostu Budína navíc nejsou jediné, o které se ucházejí stejné firmy. Příkladem mohou být některé zakázky na stavební práce, ve kterých často figuruje společnost MSO, mezinárodní stavební a obchodní společnost. „V současnosti připravujeme nový a kvalitnější systém veřejných zakázek,“ dodal Budín.

,