VIDEO: Byli jsme v dutém pomníku Jana Husa. Drží ho šest tisíc šroubů

  • 42
Rekonstrukce pomníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze se chýlí ke konci. Monumentální dílo sochaře Ladislava Šalouna vzniklo v roce 1915 a je tvořeno z několika částí. Ty drží pohromadě šest tisíc šroubů. Do útrob pomníku jsme nahlédli s kamerou.

Pomník je sestaven z několika bronzových plátů. Ty spojuje celkem šest tisíc šroubů, které musely být při stávající rekonstrukci - vlastně vůbec první tak rozsáhlé - kompletně vyměněny.

„Šrouby byly původně železné a za těch sto let zkorodovaly. Vyměnili jsme je za nové nerezové, původní zděné pilíře pak nahradily nerezové podpěry,“ vysvětlil hlavní restaurátor pomníku Andrej Šumbera.

Málokdo ví, že pomník je dutý. V podzemí pomníku pak ze stropů visí dlouhé krápníky.

Útroby díla za poslední století nebyly často prozkoumávány, proto se zde restaurátoři museli udělat nejdříve pořádek.

„Vyklidili a vyčistili jsme asi pět metráků různé špíny. Potom jsme restaurovali kameny a spárovali plochy mezi nimi. Obnovili jsme také kanalizaci,“ popisoval Šumbera.

Pomník byl instalován v roce 1915. Nikoli však doprostřed náměstí, ale spíš na jeho okraj. Ploše uprostřed totiž tehdy dominoval Mariánský sloup.

Pražané dílo nepřijali s nadšením

Pomník vznikl na začátku 20. století v době secese, ale veřejností byl přijat s mírnými rozpaky.

„Protože doba, kdy pomníková tvorba vrcholila - tedy v 19. století, přála více historismům a takovému tomu monumentálnímu pojetí důstojnosti. Pojetí Mistra Jana Husa jako hrdého vůdce českého národa v rozevlátém plášti bylo opravdu novinkou,“ řekla kurátorka veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy Marie Foltýnová. Celá plastika byla umístěna na žulový podstavec.

Do rekonstrukce pomníku galerie investovala částku přes osm milionů korun.

Zábrany kolem pomníku by měly zmizet nejpozději v červnu. Od upálení Jana Husa uplyne letos 600 let a po celém Česku se chystají oslavy. Jejich součástí bude také sousoší na Staroměstském náměstí.

,