Původní vizualizace jezer v Radotíně. V současné době je plánováno pouze jedno.

Původní vizualizace jezer v Radotíně. V současné době je plánováno pouze jedno. | foto: URM

Sportovní areál v Radotíně bude, ale možná podmíněn jezerem a přístavem

  • 7
V Radotíně plánují radní sportovně-rekreační areál, jehož zrod však může být podmíněn vznikem jezera u Berounky a ochranným přístavem. Kdyby záleželo na vedení Prahy 16, vodní plochy by zůstaly zachovány v původním stavu. S vedením Prahy se nyní snaží dosáhnout kompromisu.

Z původních dvou jezer se po změně projektu nakonec stalo jedno, které by mělo vzniknout v rámci sportovně-rekreačního areálu v Radotíně v průběhu několika let (psali jsme zde). Jezero vedoucí směrem ke Strakonické ulici bude dominantou areálu. Přibude k němu síť cyklostezek, park, menší písková pláž i přírodní amfiteátr, ve kterém by se pořádaly koncerty.

Vedení Prahy 16 nyní o plánu znovu diskutovalo s občany, projektanty i odborníky na hydrogeologii. „Studie k územnímu plánu se dopracovává podle připomínek dotčených orgánů,“ řekl místostarosta Prahy 16 Milan Bouzek.

„V budoucnu toto obnovené území přispěje ke zlepšení celé oblasti,“ věřil před dvěma roky dnes již bývalý primátor Tomáš Hudeček. Jenže ministerstvo dopravy trvá na dalších změnách vodních ploch, rádo by totiž umožnilo splavnění Berounky.

To by však přineslo řadu změn, například výstavbu řady vodních děl a plavebního kanálu mezi Radotínem a Černošicemi. Kvůli němu by se tak Dolní Černošice ocitly na ostrově, a to prý nejen v období povodňových stavů. Vedení Prahy 16 se tak snaží dosáhnout kompromisu: jezero a ochranný přístav ano, jez a vodní díla ne.

„Nám to připadá jako zbytečnost. Ale splníme podmínku ministerstva dopravy, kterou je ochranný přístav a jezero. Jinak bychom tuto oblast zachovali co nejvíce přírodní, ne jenom vhodnou pro výletníky mířící na Karlštejn,“ uvedl Bouzek.

„Jsme zásadně proti splavnění Berounky. Pokusíme se tuto věc, která je z našeho hlediska nemyslitelná, zvrátit,“ dodal starosta Prahy 16 Karel Hanzlík.

Oba si však uvědomují, že pokud jezero s ochranným přístavem nebude, ministerstvo dopravy územní plán nemusí schválit. „Ale podle mě to není takový problém. Snad se to nakonec nějak domluví,“ dodává Bouzek.

S jezerem nesouhlasí ekologové

Ke vzniku jezer měli výhrady především ekologové, kteří se obávali, že areál má vzniknout pouze jako zástěrka předpokládané těžby štěrkopísku. „Myslím, že výstavba areálu je jen záminka a prioritou je těžba,“ řekl předloni ekolog Jiří Fencl. Tyto obavy však nebyly opodstatněné, jak se nyní ukázalo.

„Lidé občas dávají dohromady dvě věci. Ložisko na druhé straně Berounky by mělo být vytěženo, kdy a jak ale ukáže čas,“ řekl starosta. Na rozdíl od územního plánu projektu, který stále není dopracován, těžba už získala povolení a s tímto plánem tedy úplně nesouvisí.

Neznamená to však, že by tím areál u zastánců přírody získal na oblibě. „Lidé by nejradši, aby se tam nic nedělo, ale to nejde,“ komentoval to Bouzek.

„My ale máme tu výhodu, že jsme dostali možnost definovat, co bychom v tomto areálu chtěli,“ dodal starosta Hanzlík. Když se totiž územní plán měnil naposledy, podoba ploch již byla předem daná vedením Prahy. 

Přibližně roku 2016 by mohlo dojít ke schválení územního plánu a první etapa plánování by proběhla v letech 2017-2018. Pak by teprve začalo vznikat jezero.