Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelům chybí sebevědomí, říká Tomáš Čupr, zakladatel Slevomatu a DámeJídlo

  11:07aktualizováno  11:07
Tomáš Čupr je úspěšný český podnikatel, investor a především zakladatel společností, jako jsou Slevomat, DameJidlo.cz či Rohlik.cz, ze kterých se po jejich založení staly okamžité hity. Ačkoliv nedokončil vysokou školu a své první pracovní zkušenosti zpočátku sbíral v továrnách ve Velké Británii, dnes zákazníci v jeho rok a čtvrt staré internetové firmě pro nákup potravin až do domu, Rohlik.cz, utrácejí tři sta milionů korun ročně.

„Českým podnikatelům chybí sebevědomí,“ říká čtyřiatřicetiletý Tomáš Čupr. | foto: Archiv Tomáše ČupraMetro.cz

Kde se zrodil nápad na založení vašich projektů?
U Slevomatu byly inspirací podobné slevové portály v zahraničí, v případě DameJidlo.cz a Rohlik.cz už byla inspirací spíš moje osobní potřeba, někdy říkám, že jsem si je vymyslel pro sebe. Před rozjezdem DameJidlo.cz nebylo moc na výběr, co si nechat dovézt z­ restaurace domů. Tento projekt vše sjednotil na jednu stránku a k tomu jsme přidali vlastní logistiku.

Každý váš projekt s sebou přinesl řadu odpůrců..
Záleží na tom, odkud kritika přichází. Nejdůležitější je pro mě kritika od zákazníků, protože to jsou lidé, kteří mi dávají své peníze. Myslím ale, že mé projekty žádné vážné odpůrce nemají. Není ani důvod, jsou to služby, které lidem šetří čas a­ snaží se poskytnout špičkový servis.

Jak jsou na tom podnikatelé u nás?
Myslím, že v Česku je spousta chytrých, schopných lidí. Takových, kteří mohou budovat firmy na světové úrovni. Jen mám pocit, že si toho ještě nejsme tolik vědomí, trochu nám chybí sebevědomí. Čím víc se budeme srovnávat se světem, tím rychleji nám dojde, jaké možnosti tu máme.

Jaký je váš recept na úspěch?
Tvrdá práce a jasná vize. Dobrých nápadů je všude spousta, ale dotáhnout je k­ úspěchu, to je dřina, která jen není navenek tolik vidět. A ­také skvělí kolegové. Bez nich bych se já rozhodně nedostal tam, kde jsem a kam chci směřovat.

Jakým způsobem si vybíráte pracovní kolektiv?
Každá firma, Slevomat, DameJidlo.cz i Rohlik.cz, má svůj tým. Pro každou společnost logicky stavím nový. Na začátku se lidé střídají hodně, což je dané tempem, kterým úspěšné internetové firmy rostou. Taky moc nevěřím na to, že při pohovoru jde zjistit, jaký člověk je.

Ukáže se to až při každodenním chodu firmy. Takže lidi vybírám hodně podle citu, samozřejmě se koukám i na zkušenosti, a pak záleží, jak se osvědčí.

Co vás osobně nejvíce těší na vaší práci?
Baví mě budovat firmy, které lidem zlepšují život. Díky nákupům potravin online ušetříte tři hodiny času týdně, které pak můžete věnovat, čemu chcete. Můžete si odbýt jiné povinnosti, trávit čas s rodinou nebo prostě odpočívat - ale nemusíte jezdit do supermarketu, ztrácet čas mezi regály, strkat se s lidmi a pak čekat ve frontě.

Jak vlastně vypadá váš běžný den?
Volného času mám málo. Snažím se ho trávit se svou ženou lékařkou, která je také hodně vytížená. Rád taky čtu příběhy zajímavých lidí, inspiruje mě to. A vůbec se snažím vzdělávat.

Autor: Metro.czNejčtenější

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Policie má svědky tragédie u Horoměřic, autobus před srážkou troubil

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic

Středočeským policistům se již přihlásili svědci tragické páteční nehody autobusu nedaleko Horoměřic u Prahy. Doufají,...Autobus u Horoměřic boural na zrádné rovince, která svádí k rychlosti

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tragická nehoda autobusu se třemi mrtvými se stala na rovném úseku, který podle Horoměřických svádí k rychlosti a...

Praha po půlnoci zavřela do odvolání Libeňský most, je v havarijním stavu

Libeňský most v Praze (18.1.2018)

Pražský Libeňský most, který je dlouhodobě v havarijním stavu, se v noci uzavřel pro dopravu tramvajovou a...

Rozhodčího na atletických závodech v hale zasáhla koule, na místě zemřel

Rumunský koulař Andrei Gag připravuje svou ruku na kvalifikaci mistrovství...

V nafukovací hale na pražském Strahově zemřel v sobotu při závodu koulařů zkušený rozhodčí. Zasáhla jej do hrudníku...

Další z rubriky

Najdete na iDNES.cz