Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podolská loděnice slaví 100 let. Přežila povodně i příchod nové doby

  19:16aktualizováno  19:16
Na hrázi pod vyšehradskou skálou v Podolí stojí už 100 let budova loděnice Českého Yacht Klubu. Patří mezi poslední dřevěné historické stavby v Praze, i proto je národní kulturní památkou. Je skoro neuvěřitelné, že je na ní skoro vše původní.

Loděnice Českého Yacht Klubu v pražském Podolí | foto: Irena Brožová

Celodřevěná třípatrová stavba s výraznými bílými okny stojí na navigaci chránící podolský přístav. Je jednou ze tří pražských staveb určených ke sportu, která je na seznamu státem chráněných kulturních památek (nepočítaje v to několik sokoloven).

Fotogalerie

"Jsme rádi za tento status, protože pro developery jde o velmi atraktivní lokalitu a hrozilo, že by mohla budova ustoupit nějakému investičnímu záměru," upozorňuje předseda Českého Yacht Klubu Jan Šilhavý.

Podle návrhů architekta Ferdinanda Šamonila začala stavba loděnice v březnu roku 1912 a skončila zhruba o čtyři měsíce později.

"Vodáckou klubovnu stavěli naši předchůdci jako provizorium, teď je z ní symbol moderní architektury," tvrdí kustod budovy Petr Šprc.

O nepříliš běžných začátcích hovoří i architekt Zdeněk Lukeš: "Po dokončení vyvolala kupodivu bouřlivé reakce, v tisku se objevily zprávy, že ničí panoráma Prahy a podobně. Později to odeznělo."

Atmosféru stoleté loděnice umocňuje vůně mořeného dřeva

Je trochu škoda, že se do tmavě zbarvené budovy běžně člověk nepodívá. Je zasvěcena pouze těm, kteří se perou s vodním živlem a poryvy větru. Za sto let existence jich podolskou loděnicí prošly stovky.

Pohled dovnitř stojí za to. Nejenže je z malých okének jedinečný výhled na řeku či na historické město, ale vůně mořeného dřeva, typické praskání stoleté podlahy či skromné vybavení představuje jedinečný zážitek.

Na úrovni terénu je klubová jídelna a obrovský hangár pro desítky jachet různých tvarů, velikostí i materiálů, který funguje spíše jako zimoviště. "Pod ním jsou dílny. Vlastně jediné místo, které při povodních před deseti lety zaplavila voda," vysvětluje správce Šprc.

O patro výš, kam člověk vystoupá po úzkých schodech, je klubovna a zasedací místnost. Voda Vltavy, která loděnici omývá ze tří stran, jako by celý vnitřní prostor prostupovala. Trofeje na stěnách připomínají úspěchy českého jachtingu, a to dokonce ve světovém měřítku.

V dalším patře jsou šatny. Řady historických šatních skříněk se klikatí místností a vytvářejí zvláštní pološerou atmosféru, která připomíná staré pražské tělocvičny.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Byty a park místo silnice, Stuchlík předvedl vizi nového Libeňského mostu

Kandidát ANO na pražského primátor Petr Stuchlík představil plán, jak vyřešit...

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík navrhl neobvyklé architektonické řešení Libeňského mostu. Společně s...Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do...

Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj...

Zásahovka na Benešovsku zadržela gang zlodějů luxusních automobilů

policie, zásahová jednotka, ozbrojenec, ilustrace

Policejní zásahovka šla v pátek do akce brzy ráno. Na silnici mezi Miličínem a Olbramovicemi zadržela šest lidí, kteří...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Další z rubriky

Na Benešovsku se srazilo auto s kamionem, dva lidé zemřeli

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní...

Na silnici první třídy u obce Votice na Benešovsku se odpoledne střetlo osobní auto a kamion, zemřeli dva lidé. Silnice...

Havárie vody brzdí provoz v Uhříněvsi, autobusy jely o hodinu a půl později

Častý obrázek na křižovatce. Kolona aut přijíždějících od Hradce Králové musí...

Kvůli opravám nedělní havárie vody se od rána tvoří v pražské Uhříněvsi kolony. Práce na silnici potrvají až do středy...

Budova VŠCHT je funkční, krásná a má vlastní pivovar, kde se vaří Lachout

VŠCHT má vlastní pivovar, kde se studenti učí vařit pivo Lachout (Lahodná...

Chemie často patří ve škole k obávaným předmětům, její praktické využití se vytrácí v biflování vzorečků. Jaké...

Najdete na iDNES.cz