Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pražští radní před podpisem nezkontrolovali novou smlouvu na tunel Blanka

  15:30aktualizováno  15:30
Současné vedení Prahy slibovalo krystalicky čisté hospodaření. A také, že bude mít vše pod kontrolou. Ředitel odboru městského investora ale minulý měsíc podepsal dodatky ke smlouvě na tunel Blanka, aniž by je vedení města zkontrolovalo.

Tunel Blanka by měl být do provozu uveden na jaře 2014. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Ředitel odboru Jan Beránek podepsal dodatky ke smlouvám na tunel Blanka s Metrostavem a ČKD, které upravují konečnou cenu třicetimiliardové stavby a harmonogram uvedení do provozu. "Dodatky berou na vědomí finanční limity schválené radou," vysvětlil Beránek podpis pod dodatky.

Usnesení rady pocházejí z října 2011 a ledna 2012 a podivné je, že radní neprojednali konečné znění smluv – zda je v souladu s jejich předchozími usneseními. Jinými slovy: neviděli výsledek práce ředitele, na kterého tuto pravomoc delegovali.

Šéf odboru městského investora platná pravidla dodržel. Proč ale radní zodpovědný za tento projekt, v tomto případě primátor, nepředložil dodatky vypracované Beránkem radě hlavního města, zůstává otázkou.

"Radní vzali na vědomí veškeré informace o projektu z dokumentu, který projednali 12. ledna, včetně úspor, jež znamenají snížení nákladů o dvě miliardy korun," reagoval primátor, který Beránka 1. února zplnomocnil za město jednat.

"Za tak rozsáhlé projekty je zodpovědná kolektivně celá rada. I když je Městský okruh v kompetenci primátora, měl by radní informovat o tom, jak jsou jejich usnesení naplňována," uvedl Martin Kameník z hnutí Oživení.

Podobným excesům by mohl zamezit plán zredukovat pravomoci ředitelů magistrátních odborů, který oznámila pražská koalice ODS a TOP 09 tento týden. Podle ní mají šéfové jednotlivých odborů v současném systému až příliš velký prostor. "Je to další kousek mozaiky při zvyšování transparentnosti úřadu," řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

"Tohle je důvod, proč chceme vrátit rozhodování radě. Podpis takové částky bez vědomí rady je bezprecedentní stav, ze kterého vyvodíme důsledky," řekl náměstek primátora Tomáš Hudeček.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

V Praze se bude volit do zastupitelstev městských částí a obvodů a současně do zastupitelstva hlavního města Prahy.

Volby do senátu

Ve Středočeském kraji volí do Senátu obvod Mladá Boleslav a Benešov. V Praze se volí v obvodech Praha 2, Praha 4, Praha 8 a Praha 12.Nejčtenější

Přístroje revizorů nenačítají kupony na Lítačkách, lidé dostávají pokuty

Finální podoba nové čipové karty pro městskou hromadnou dopravu (23.2.2016)

Koupili si kupon na Lítačku, u revizora ale zjistili, že nejde načíst. Cestující bez dokladu o zaplacení tak dostali...

Slavia - Bordeaux 1:0, nevýrazného soupeře zlomila Zmrhalova paráda

Slávisté slaví gól v utkání Evropské ligy proti Bordeaux. Zleva Traoré, střelec...

Když v průběhu druhého poločasu slávisté postupně pálili gólové šance, možná se strachovali, aby o hubené vedení...Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Betonová hráz kolem Prahy byla umlčena, řopíky se budovaly zbytečně

Osm stovek betonových pevnůstek mělo hájit Prahu před agresí nacistického Německa. Byly také součástí pevnostní linie,...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Další z rubriky

Český ležák stejně vždycky vyhraje, tvrdí ředitel pivovaru Staropramen

Generální ředitel Staropramenu Petr Kovařík (6.9.2018)

Ředitelem Pivovarů Staropramen je Petr Kovařík přes dva roky. Původním povoláním sládek pivo vařil nejen na pražském...

Sídlo po tvůrci pražské kanalizace nyní slouží brazilskému velvyslanectví

K rezidenci velvyslance patří také rozlehlá zahrada s bazénem, altánkem a...

Brazilský velvyslanec má sídlo v ulici Nad Kazankou v Troji. Vila, ve které žil stavitel Eduard Viktora, nabízí výhled...

Na náplavkách v Praze budou kavárny i galerie, říká jejich kurátor

Jiří Sulženko je od června kurátorem pražských náplavek. (21.9.2018)

Oblíbené vltavské náplavky u Rašínova a Hořejšího nábřeží čekají od jara příštího roku velké změny. V útrobách...

Najdete na iDNES.cz