Radnice varuje před podvodníky, kteří kontaktují obyvatele bytů a nabízí nadstandardní služby. (Ilustrační snímek)

Radnice varuje před podvodníky, kteří kontaktují obyvatele bytů a nabízí nadstandardní služby. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Mráz , MF DNES

Podvodníci líčí na byty před privatizací a nabízejí „výhodné“ služby

  • 0
Podvodníci si vyhlédli obyvatele bytů v Praze 3, které mají být privatizovány. Nájemníkům nabízejí různé zprostředkovatelské služby, výhodné úvěry nebo oddlužení. Radnice se od nich distancuje a doporučuje dát si velký pozor.

"Rád bych občany požádal o obezřetnost. Množí se různé nabídky, které vyvolávají dojem, že tyto subjekty spolupracují s radnicí," uvedl místostarosta Tomáš Kalousek.

Radnice však spolupracuje s jedinou agenturou. Každý nájemník navíc může zavolat na úřad a ověřit si, zda člověk za jeho dveřmi k této agentuře patří. Jejím úkolem je například přeměřovat byty a společné prostory v domě.

Jak nenaletět

Všechny dopisy od radnice mají úřední hlavičku a razítko.

Úřad zastupuje jedna agentura, která byty připravuje k privatizaci. Totožnost jejích zaměstnanců mohou lidé ověřovat přímo na radnici na tel. čísle 222 116 111.

Certifikovaní poradci bank a poradenských firem obvykle neobcházejí byty a nenabízejí své služby sami.

Neznámým lidem neotevírejte a nepouštějte je do svých bytů.

Pokud s nimi budete jednat, důkladně si přečtěte, co podepisujete.

Zdroj: Úřad Prahy 3 a Sdružení SOS

Jeden z dopisů, který dostali všichni nájemníci, nabízí mimo jiné oddlužení v případě nezaplaceného nájemného. Chybějí však podmínky a službu navíc nenabízí žádná banka, ale soukromá osoba, která není ani podepsána celým jménem.

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) varuje, že by lidé mohli podepsáním nevýhodné smlouvy nakonec zůstat na ulici s dluhy a bez bytu.

"Stává se nám, že lidé automaticky podepíšou všechno, co jim někdo předloží. Když jim tu citujeme ze smluv, tak se občas diví, co vlastně podepsali," uvedla Gerta Mazalová z SOS.

Nájemníci by tyto poradce vůbec neměli pouštět do svých bytů a nejlépe jim ani neotevírat dveře. To se týká hlavně seniorů, kteří jsou častým terčem podvodníků.

Služeb skutečných poradců samozřejmě nájemníci využívat mohou, měli by si však dát pozor, aby to byl opravdu odborník. "Zprostředkovává-li někdo úvěry pro dvě tři banky, není to hypoteční makléř," řekla Petra Horáková Krištofová z Asociace hypotečních makléřů.

A dodává jednoduché pravidlo: "Hypoteční makléř je placen provizí od banky, kterou zastupuje. Vyžaduje-li platbu ještě od klienta, rychle pryč!"

Podobné případy se staly nedávno i v Praze 2, kde privatizují asi dva tisíce bytů. Nájemníky navštěvovali lidé, kteří tvrdili, že zastupují radnici. I zde úřad vyzýval nájemníky, aby jednali pouze s lidmi pověřenými radnicí nebo se zaměstnanci správcovské firmy.