Archeologové odkryli historický most v centru Čelákovic. Kamenný oblouk ze 17.

Archeologové odkryli historický most v centru Čelákovic. Kamenný oblouk ze 17. století zřejmě zůstane přístupný lidem. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Podzemí Čelákovic ukrývalo barokní most i pravěké sídliště

  • 1
Archeologové odhalili čelákovické tajemství. Při výzkumu náměstí objevili znamenitě zachovalý barokní most. Ten v Čelákovicích stál už v 17. století. Další překvapení se pak skrývalo pod sklepy pivovaru. Archeologové tam narazili na pravěké sídliště z doby bronzové.

"Vědělo se o něm sice z historických pramenů, nebylo ale jasné, v jakém stavu bude. Je velmi zachovalý, včetně parapetů," popsal stav mostu šéf Archeologického ústavu akademie věd Jan Frolík, který výzkum v Čelákovicích provádí.

"Kdyby se na něj vrátily sochy, mohl by fungovat prakticky v původní podobě," dodal s trochou nadsázky Frolík.

Jenže most na hlavním čelákovickém náměstí se do původní podoby vracet nebude kromě jiného i proto, že potok, k jehož překonávání kdysi sloužil, už dlouhá léta tímto místem neprotéká.

Radnice teď přemýšlí, jak historický artefakt pro oči místních i návštěvníků města co nejlépe zachovat, jeho část zřejmě zůstane v rámci nové podoby náměstí přístupná i do budoucna.

Archeologové při práci v centru Čelákovic probádali i další velmi zajímavou stavbu svědčící o bohaté minulosti městečka - pivovar.

Psal se rok 1511, když čelákovičtí měšťané získali od majitelky zdejšího panství výsadu, která měla na společenský život v Čelákovicích zásadní vliv. Na "věčné časy" se jim dostalo privilegia neplatit z uvařeného piva dva poplatky, kterým se tehdy říkalo čepné a pivovarné. V tu dobu se čelákovický pivovar stal jedním z proslulých míst v okolí Prahy, kde se vařil oblíbený mok.

Sídliště pod pivovarem je staré několik tisíc let

Teď se do hlubin pivovarského domu ponořili archeologové. "Odkryli jsme třeba místnost s částečně dochovanou podlahou a kamennými podezdívkami," popsal Frolík.

Pod sklepeními pivovaru se ale našli pozůstatky pravěkého sídliště, které dokládá, že se na čelákovickém území lidé usídlili už před několika tisícovkami let.

"Nalezli jsme několik zásobních jam, které později pozbyly svůj původní účel a sloužily jako smetiště. V nich jsme objevili zbytky keramiky či kostí z doby bronzové," popsal Frolík.

Práce archeologů na čelákovickém náměstí skončila a město tak bude moci dokončit rekonstrukci celého prostranství náměstí. Čelákovičtí se dočkají nového pěšího korza, kašny či parku s lavičkami.