Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ulici Havel v Praze nedostane, jedině nábřeží, rozhodla komise

  17:05aktualizováno  17:05
Po prvním českém prezidentovi Václavu Havlovi se jmenuje letiště v Ruzyni. Zároveň se objevil nápad, že by se po něm mohla jmenovat část Rašínova nábřeží, kde s první ženou Olgou žil. O doporučení místopisné komise budou jednat pražští radní.

Nábřeží u Jiráskova mostu by mohlo nést jméno prezidenta Václava Havla. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Nábřeží je přitom jediná varianta, kterou komise připouští.

"Navrhli jsme městu, že pokud bude uvažovat o přejmenování některé z ulic po Václavu Havlovi, je nejvhodnější kus Rašínova nábřeží mezi Jiráskovým a Palackého mostem," popsal výstup z jednání předseda komise Albert Kubišta.

Důvodů, proč zrovna tady, je několik a vlastně se i samy nabízejí. "Dům v této části Rašínova nábřeží je s panem prezidentem neodmyslitelně spjat, protože tu léta žil," upozornil radní pro legislativu Lukáš Manhart, jenž se jednání komise zúčastnil.

A adresu Havlova domu s číslem 2000/78, který stojí v sousedství slavné novostavby Tančícího domu, uváděla jako kontaktní i Charta 77.

Navíc nábřeží v centru města lidé obecně vnímají jako prostor významný, a tedy i dostatečně důstojný, aby jméno českého prezidenta takříkajíc unesl.

Další dva důvody jsou na rozdíl od výše zmíněných argumentů spíše technického charakteru. "Dotčený úsek u Jiráskova náměstí je vhodnější i s ohledem na to, že jde o konec Rašínova nábřeží," řekl Kubišta. Nemusí se tak pomyslně rozdělovat některá stávající ulice.

Souhlasíte, aby se část nábřeží jmenovala po Václavu Havlovi?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 7. února 2013. Anketa je uzavřena.

ANO 282
NE 212

Důležitý, ale zároveň možná i nejkontroverznější je poslední důvod, proč by se měla cedulka s Havlovým jménem objevit zrovna v této části Prahy. Pokud k přejmenování skutečně dojde, dotkne se menšího počtu lidí než jinde.

Týká se totiž "jen vltavské strany" dvou bloků - což je asi deset čísel popisných. I tak to ale může vyvolat mezi místními obyvateli a firmami nevoli. Museli by si totiž vyměnit všechny doklady, vizitky či reklamní předměty, ve kterých je obsažena adresa.

"Každý takový krok je pro lidi, kteří tam žijí, velkým zákrokem. Proto se obecně takovým věcem snažíme vyhnout," vysvětlil svůj postoj primátor Bohuslav Svoboda s tím, že o doporučení komise oficiálně ještě neslyšel, a tak se k němu nebude blíže vyjadřovat.

Lidé si budou muset vyměnit doklady

Osloveným obyvatelům nábřeží by změna názvu nevadila. "Osobně by mi to nevadilo, přestože bych musel vyměnit doklady a všude přepsat adresy. Jen nevím, jestli už toho Havlova v Praze nebude moc. Možná by stačilo jen to letiště," poznamenal obyvatel domu na rohu nábřeží a Palackého náměstí.

Během pár dnů přistane návrh na stole rady hlavního města, která také nakonec o jeho osudu rozhodne. A podle všeho má před sebou ještě dost práce.

"Musíme to poctivě probrat mezi sebou či s Prahou 2. A na názor se jistě zeptáme i členů rodiny Václava Havla. Zdali vůbec s tímto návrhem souhlasí," podotkl radní Manhart.

Jeho kolegyně z vedení města a zároveň zastupitelka Prahy 2 Aleksandra Udženija zase uvedla, že pokud se politici na přejmenování domluví, nebude nikterak proti.

"Má to svoji logiku. Nicméně si říkám, zdali to je nezbytně nutné, když už tu máme Letiště Václava Havla," řekla.

Ani starostka druhé městské části Jana Černochová si není návrhem úplně jistá. "Mimo jiné i proto, že se ubere část ulice člověku, kterého si také velmi vážím - Aloisi Rašínovi," vysvětlila.

Sama Černochová by podle svých slov hledala něco lepšího než nábřeží. "Ideálnější by mi připadalo místo, které lépe vyjadřuje osobnost Václava Havla. Divadlo nebo něco podobného. Ale určitě o tom budeme u nás na ´dvojce‘ s radními diskutovat," vysvětlila. Městská část se totiž obecně musí k návrhu na přejmenování ulice na svém území vyjádřit.

Trojský most Havlův nebude

Do zasedání komise byl ve hře ještě jeden nápad - pojmenovat po bývalém prezidentovi právě budovaný most přes Vltavu v Troji.

"Osobně jsem byl proti a ostatní členové komise na tom byli podobně. Návrh jsme zamítli," řekl radní pro územní rozvoj Tomáš Hudeček, který před několika dny dokonce v nadsázce navrhl, aby most nesl jméno bývalého primátora Pavla Béma.

"Jsem pevně přesvědčen, že Václav Havel by nebyl nijak potěšen z toho, že jeho jméno je spojeno s mostem, který je mementem rozhazovačnosti našich předchůdců," rýpl si Hudeček.

Nicméně podle předsedy Alberta Kubišty dala komise přednost lokalitě, v níž se most nachází - pravděpodobně tak přežije dosavadní "pracovní" název - Trojský.

Autor:


Nejčtenější

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie

Stopovat se v Praze dá i metro

Řídit soupravu pražského metra za plného provozu se povedlo dvěma dívkám, které plnily výzvu v cestovatelské soutěži....

Slavia - Kyjev 1:1, domácí prohrávali, v nastavení srovnal Hušbauer

Slávista Josef Hušbauer se běží radovat, právě proměnil penaltu proti Dynamu...

Infarktový závěr, minuty totálního zmaru a pak absolutní euforie. Slavia v úvodním utkání 3. předkola fotbalové Ligy...Říkal, co máme dělat, hájí dívky řidiče metra. Chtějí se mu osobně omluvit

Strojvedoucí nechal řídit metro dívky ze soutěže, vyšetřuje je policie.

Dvě mladé dívky, které za běžného provozu řídily metro, se za své chování omluvily. A vzkazují, že podle nich k...

Do průvodu Prague Pride se zapojily tisíce lidí. Zábava pokračuje na Letné

Průvod Prague Pride (11. srpna 2018).

Duhovým průvodem v sobotu vyvrcholil festival leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Účastníci se...

Z útoku cizinců v autobusu na Smíchově je vražda, napadený muž zemřel

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Pražská policie přehodnotila právní kvalifikaci březnového útoku dvou cizinců v autobusu na Smíchově. Jednapadesátiletý...

Další z rubriky

Krnáčová chce změnit prostor pod Stalinem v galerii, Praha 7 je proti

Vandalové poškodili překážky skateboardistů u bývalého Stalinova pomníku....

Populární volnočasový prostor v místě, kde dříve stál pomník Stalina, by mohl změnit svou podobu. O revitalizaci...

Z Košíř až na frontu do vietnamské džungle, svého odchodu nelituje

Čechoameričan Manuel van Eyck z Prahy emigroval před komunistickou totalitou v...

Čechoameričan Manuel van Eyck z Prahy emigroval před komunistickou totalitou v roce 1968 do USA, dobrovolně šel bojovat...

Na pražském Smíchově se srazily tramvaje, sedm lidí se lehce zranilo

V pražské Plzeňské ulici se srazily dvě tramvaje. Doprava je v místě zcela...

Pod nadjezdem do Strahovského tunelu v ulici Plzeňská se srazily dvě tramvaje. Podle předběžných informací je na místě...

Najdete na iDNES.cz