Ulici Havel v Praze nedostane, jedině nábřeží, rozhodla komise

  17:05aktualizováno  17:05
Po prvním českém prezidentovi Václavu Havlovi se jmenuje letiště v Ruzyni. Zároveň se objevil nápad, že by se po něm mohla jmenovat část Rašínova nábřeží, kde s první ženou Olgou žil. O doporučení místopisné komise budou jednat pražští radní.

Nábřeží u Jiráskova mostu by mohlo nést jméno prezidenta Václava Havla. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Nábřeží je přitom jediná varianta, kterou komise připouští.

"Navrhli jsme městu, že pokud bude uvažovat o přejmenování některé z ulic po Václavu Havlovi, je nejvhodnější kus Rašínova nábřeží mezi Jiráskovým a Palackého mostem," popsal výstup z jednání předseda komise Albert Kubišta.

Důvodů, proč zrovna tady, je několik a vlastně se i samy nabízejí. "Dům v této části Rašínova nábřeží je s panem prezidentem neodmyslitelně spjat, protože tu léta žil," upozornil radní pro legislativu Lukáš Manhart, jenž se jednání komise zúčastnil.

A adresu Havlova domu s číslem 2000/78, který stojí v sousedství slavné novostavby Tančícího domu, uváděla jako kontaktní i Charta 77.

Navíc nábřeží v centru města lidé obecně vnímají jako prostor významný, a tedy i dostatečně důstojný, aby jméno českého prezidenta takříkajíc unesl.

Další dva důvody jsou na rozdíl od výše zmíněných argumentů spíše technického charakteru. "Dotčený úsek u Jiráskova náměstí je vhodnější i s ohledem na to, že jde o konec Rašínova nábřeží," řekl Kubišta. Nemusí se tak pomyslně rozdělovat některá stávající ulice.

Souhlasíte, aby se část nábřeží jmenovala po Václavu Havlovi?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 7. února 2013. Anketa je uzavřena.

ANO 282
NE 212

Důležitý, ale zároveň možná i nejkontroverznější je poslední důvod, proč by se měla cedulka s Havlovým jménem objevit zrovna v této části Prahy. Pokud k přejmenování skutečně dojde, dotkne se menšího počtu lidí než jinde.

Týká se totiž "jen vltavské strany" dvou bloků - což je asi deset čísel popisných. I tak to ale může vyvolat mezi místními obyvateli a firmami nevoli. Museli by si totiž vyměnit všechny doklady, vizitky či reklamní předměty, ve kterých je obsažena adresa.

"Každý takový krok je pro lidi, kteří tam žijí, velkým zákrokem. Proto se obecně takovým věcem snažíme vyhnout," vysvětlil svůj postoj primátor Bohuslav Svoboda s tím, že o doporučení komise oficiálně ještě neslyšel, a tak se k němu nebude blíže vyjadřovat.

Lidé si budou muset vyměnit doklady

Osloveným obyvatelům nábřeží by změna názvu nevadila. "Osobně by mi to nevadilo, přestože bych musel vyměnit doklady a všude přepsat adresy. Jen nevím, jestli už toho Havlova v Praze nebude moc. Možná by stačilo jen to letiště," poznamenal obyvatel domu na rohu nábřeží a Palackého náměstí.

Během pár dnů přistane návrh na stole rady hlavního města, která také nakonec o jeho osudu rozhodne. A podle všeho má před sebou ještě dost práce.

"Musíme to poctivě probrat mezi sebou či s Prahou 2. A na názor se jistě zeptáme i členů rodiny Václava Havla. Zdali vůbec s tímto návrhem souhlasí," podotkl radní Manhart.

Jeho kolegyně z vedení města a zároveň zastupitelka Prahy 2 Aleksandra Udženija zase uvedla, že pokud se politici na přejmenování domluví, nebude nikterak proti.

"Má to svoji logiku. Nicméně si říkám, zdali to je nezbytně nutné, když už tu máme Letiště Václava Havla," řekla.

Ani starostka druhé městské části Jana Černochová si není návrhem úplně jistá. "Mimo jiné i proto, že se ubere část ulice člověku, kterého si také velmi vážím - Aloisi Rašínovi," vysvětlila.

Sama Černochová by podle svých slov hledala něco lepšího než nábřeží. "Ideálnější by mi připadalo místo, které lépe vyjadřuje osobnost Václava Havla. Divadlo nebo něco podobného. Ale určitě o tom budeme u nás na ´dvojce‘ s radními diskutovat," vysvětlila. Městská část se totiž obecně musí k návrhu na přejmenování ulice na svém území vyjádřit.

Trojský most Havlův nebude

Do zasedání komise byl ve hře ještě jeden nápad - pojmenovat po bývalém prezidentovi právě budovaný most přes Vltavu v Troji.

"Osobně jsem byl proti a ostatní členové komise na tom byli podobně. Návrh jsme zamítli," řekl radní pro územní rozvoj Tomáš Hudeček, který před několika dny dokonce v nadsázce navrhl, aby most nesl jméno bývalého primátora Pavla Béma.

"Jsem pevně přesvědčen, že Václav Havel by nebyl nijak potěšen z toho, že jeho jméno je spojeno s mostem, který je mementem rozhazovačnosti našich předchůdců," rýpl si Hudeček.

Nicméně podle předsedy Alberta Kubišty dala komise přednost lokalitě, v níž se most nachází - pravděpodobně tak přežije dosavadní "pracovní" název - Trojský.

Autor:

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Tragikomedie. Fotbalová Sparta je zase v rozkladu a terčem vtipů

Trenér fotbalové Sparty Zdeněk Ščasný zadumaně sleduje výkon svých svěřenců na...

Naběhl na hřiště v nastaveném čase, poprvé v ligové sezoně. Ani nestačil kopnout do balonu, dřív ho měl v ruce než na...

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

VIDEO: Lupiči s pistolí zabili čerpadlářku, policie hledá dva podezřelé

V čerpací stanici na Mělnicku zemřela po loupežném přepadení prodavačka...

Středočeští kriminalisté vyšetřují od časného rána loupežné přepadení, při kterém zemřela prodavačka z čerpací stanice...

Vyřítili se přímo z dálnice a narazili do kamionu u pumpy, zemřeli dva lidé

Osobní auto na čerpací stanici u dálnice D5 narazilo do odstaveného kamionu....

K tragické dopravní nehodě došlo v neděli večer na čerpací stanici u dálnice D5 na Berounsku. Osobní auto tam narazilo...

Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Do pražské nádražní haly zatéká z parkoviště, SŽDC chce jednat s městem

Rekonstrukce železniční stanice Praha hlavní nádraží - nová odbavovací hala

Správa železniční dopravní cesty chce jednat s vedením Prahy o budoucnosti parkoviště nad novou odbavovací halou...

Poškozené z trojské lávky snad pojišťovna odškodní před určením viníka

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Krátce po tragickém pádu lávky v pražské Troji loni začátkem prosince se představitelé Prahy předháněli v projevech...

Najdete na iDNES.cz