V ulici K Netlukám v pražské Uhříněvsi byla 11. dubna nalezena těla dvou taxikářů.

V ulici K Netlukám v pražské Uhříněvsi byla 11. dubna nalezena těla dvou taxikářů. | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

V Praze je bezpečněji. Vrah taxikářů i další zločinci však unikají

  • 8
Střelba v Klánovickém lese, mrtví manželé ze Stodůlek, vraždy taxikářů. Tyto případy mají minimálně jedno společné: policistům se zatím nepodařilo chytit jejich pachatele. Dařilo se jim naopak proti zlodějům aut a kapsářům. Celkově zločinnost ve městě poklesla.

Pražští taxikáři již setřásli počáteční strach z vraha, který letos zabil tři jejich kolegy. Ale jak říkají, nezbývá jim nic jiného, než si dávat pozor na podezřelého. Tedy třeba na zákazníka, který si během jízdy v noci stáhne stínítko u spolujezdce, aby mu na záznamech z dopravních kamer nebylo vidět do tváře.

Kriminalita v Praze

Trestné činy podle policejních obvodů od 1. ledna do 30. listopadu 2014.

  • Obvodní ředitelství Praha I

Celkem: 15 671 trestných činů. V porovnání s rokem 2013 pokles o 14,8 procenta.
Nejčastější: kapesní krádeže a běžné krádeže (4 241 skutků, oproti roku 2013 jde o pokles o 22,8 procenta).
Největší zlepšení bylo v obvodu Bartolomějské. Největší nárůst činů na Malé Straně.

  • Obvodní ředitelství Praha II

Celkem: 13 955 činů. V porovnání s rokem 2013 pokles o 11,3 procenta.
Nejčastější: krádeže aut nebo jejich částí či věcí z aut (2 757 činů, jejich počet ve srovnání s rokem 2013 klesl o 16 procent).
Nejvíce se situace zlepšila na Vinohradech a na Smíchově, k nárůstu došlo naopak ve Stodůlkách.

  • Obvodní ředitelství Praha III

Celkem: 15 216 trestných činů. Ve srovnání s rokem 2013 pokles o 7,6 procenta.
Největším problémem je také „autokriminalita“ (3 639 skutků, pokles oproti roku 2013 o 21,5 procenta).
Nejvíce se podařilo zlepšit situaci na Žižkově, mírný nárůst skutků zaznamenali ve Vysočanech a Libni.

  • Obvodní ředitelství Praha IV

Celkem: 21 944 případů. V porovnání s rokem 2013 pokles o 11,5 procenta.
Nejčastější: krádeže aut a věcí z aut (7 324 skutků, v roce 2013 jich bylo o 18,1 procenta více).
K největšímu poklesu došlo v Podolí, k nárůstu na Jižním Městě.

Jedna vražda taxikáře se stala v únoru a dvě pak v dubnu na polní cestě u Uhříněvsi. Tam vrah nebo vrazi dva řidiče brutálně ztloukli a zastřelili.

„Případ patří mezi neobjasněné,“ uvedl na dotaz MF DNES mluvčí policie Tomáš Hulan.

Ani podivná střelba v Klánovickém lese či případ mrtvých manželů ze Stodůlek, které se oba odehrály v průběhu letošního roku, dosud není objasněný. Pražské „mordpartě“ se nedařilo chytat pachatele tak úspěšně jako v minulých letech.

Nejasný motiv, chybějící stopy

Rok 2014 je tak zatím pro kriminalisty ve znamení neúspěchu. Nutno však dodat, že v porovnání s předchozími lety, měli těžší práci.

Aktuální vraždy se totiž vymykají. Často není jasný motiv a na místech činů chyběly stopy, které by vedly k pachatelům.

V předchozích letech převažovaly případy vražd mezi příbuznými, blízkými a partnery, kdy je vrah známý prakticky ihned. Podle informací MF DNES situace kriminalisty trápí o to víc, že jim často chybí jen malý detail či stopa, aby dopadli pachatele.

„Letos kriminalisté řešili v hlavním městě 24 vražd, objasnili jich šestnáct,“ uvádí nová statistika. Běžně přitom bývají úspěšní z více než devadesáti procent.

Naopak se dařilo „kapsa“ týmu – policistům zaměřujícím se na kapesní krádeže. Za posledních jedenáct měsíců jim na stole zůstalo o sto padesát neobjasněných případů méně než vloni za stejné období.

Zadržení ukradli každý den čtyři auta

A ještě lepší výsledky mají kriminalisté, kteří se zaměřují na krádeže aut, jejich součástek nebo věcí z vozu. Hromada nevyřešených kauz, která před nimi leží, se letos zmenšila o více než pět set případů.

Například na podzim pozatýkali desetičlenný gang, který dokázal denně odvézt z ulic až čtyři vozidla. Používal přitom osvědčený postup „dělby práce“, kdy někteří členové skupiny hledali vhodná vozidla, další je kradli a jiní převáželi.

Převoz pořádali nadvakrát - poprvé do jiné pražské ulice, aby zjistili, zda vozidlo nemůže majitel lokalizovat pomocí GPS, a později do skrýše. Dobře organizovaná skupina pak vozidla rozebírala na součástky nebo prodávala v celku předem sjednaným klientům.

Po loňském skokovém nárůstu kriminality se letošní počet trestných činů vrátil na úroveň roku 2012.

Jak dokazují nové statistiky: vloni od ledna do listopadu se v Praze událo přes 75 tisíc skutků, letos a v roce 2012 jich bylo jen necelých 67 tisíc.

 Vloni se bezpečnost v Praze zhoršila kvůli amnestii. Ta se odrazila především na nárůstu nejrůznějších krádeží. V posledních měsících se ale část recidivistů podařilo znovu pozatýkat.

Ukazuje se, že bývalý ředitel pražské policie Martin Vondrášek byl zbytečným pesimistou, když odhadoval, že návrat k normálu může trvat i dva roky.