Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto | foto: Michal Sváček, MAFRA

Praha nestihne rozdat loňské pokuty řidičům, přijde tak o stamiliony

  • 102
Pražský magistrát nezvládne potrestat všechny řidiče, kteří loni překročili povolenou rychlost. Nemá dost úředníků. Od července jim s tím nemohou pomáhat strážníci, protože nemají přístup do registru vozidel. Terminál však dostanou už v únoru, letošní přestupky proto trestat budou.

"Magistrát v žádném případě takto zvýšený počet přestupků projednat nezvládne," řekla mluvčí úřadu Tereza Králová. Za uplynulý rok předala městská policie magistrátu k vyřešení 415 384 přestupků.

"Je bohužel realitou, že převážná část jich byla magistrátu zaslána po přechodu na nový registr vozidel ve správě ministerstva dopravy. Pro ilustraci, například za období od 1. ledna do 30. dubna 2012 bylo magistrátu městskou policií oznámeno 'pouhých' 78 133 přestupků," dodala Králová.

Podle jejích odhadů úředníci s pachateli projednají asi 40 až 50 tisíc přestupků. Zbylých přibližně 370 tisíc pachatelů potrestáno nebude. Na vyřízení přestupku mají totiž úředníci jeden rok. Po uplynutí dvanácti měsíců je promlčený.

Situace nakloněná pirátům silnic se změní za dva týdny. "Od prvního února bychom měli získat šest přístupů do registru vozidel," uvedl náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema. Díky tomu si budou moci strážníci sami dohledávat majitele vozů a trestat je. Od července jim v tom brání zmatek okolo nových centrálních registrů.

Úředníci nedodávají adresy, nestíhají to kvůli registrům

Do července byl postup zhruba takový: když radar zaznamenal a vyfotil přestupek, zaslali strážníci na magistrát číslo registrační značky, úředníci na základě toho dohledali majitele vozidla a údaje o něm zaslali zpět strážníkům. Ti si ho pak pozvali a přestupek s ním projednali.

Od července ale přestali úředníci údaje o majitelích vozů posílat. Naplno je totiž zaměstnával zmatek okolo neustále padajícího systému nového registru (více čtěte zde). Městská policie proto požádala ministerstvo dopravy o vlastní terminál. "Asi od poloviny prosince do šestého ledna jsme měli jeden přístup v testovacím provozu. Máme k tomu nějaké dílčí připomínky, ale nic zásadního," doplnil Klema.

Kromě toho, že silniční piráti uniknou trestu, přijde magistrát kvůli tomuto stavu o pěknou sumu peněz. Průměrná pokuta za nižší překročení rychlosti je asi tisíc korun. Pokud tedy propadne asi 370 tisíc přestupků, proteče magistrátu mezi prsty 370 milionů korun.

Stacionární radary byly do pražských ulic namontovány v roce 2007. Tehdejší náměstek pro bezpečnost Rudolf Blažek pak oznámil, že díky nim klesl počet usmrcených lidí na silnicích na polovinu. Od roku 2009 pak musela na měření rychlosti řidiče upozorňovat dopravní značka. To od roku 2011 už neplatí, ale městská policie na většině míst tyto cedule dál nechala. Opatření má mít preventivní účinek.

Kromě klasických radarů, které měří rychlost řidiče v určitém okamžiku, začalo město pořizovat i ty, které měří rychlost v určitém úseku. Snímají auta na začátku i na konci daného úseku a podle toho zjistí, jak rychle řidič jel. Hlídají rychlost vozidel na daleko větším prostoru než klasické radary. Rozmístění radarů zveřejnil magistrát na svém webu (odkaz zde).