Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Policie pátrá po podvodnících, kteří ručí cizími byty za půjčky v bance

  • 29
Kriminalisté pátrají po členech organizované skupiny, kteří se na území celé Prahy dopouštějí podvodů s byty. Na základě předložení falešných dokladů si v bance půjčí peníze a jako zástavu dají nemovitost majitele, který nemá o jejich jednání ani potuchy. Způsobili tak už škodu deset milionů korun.

Jedná se o organizovanou skupinu pěti mužů, ve které figuruje i pachatel prvního podvodu, jenž na konci března prodal cizí byt v Praze 9. V notářské kanceláři, kde uzavřel kupní smlouvu, se prokázal falešnými doklady na jméno poškozeného majitele bytu (o případu čtěte zde).

Podvodníci teď ale přišli na další způsob, jak kšeftovat s byty, které jim nepatří. "Pachatelé si opatří falešné doklady totožnosti se jménem vytipovaného majitele bytu. Pak zajdou do některé z bank a půjčí si částku kolem jednoho a čtvrt milionu korun. Jako zástavu dají byt majitele, za kterého se vydávají. Skutečný majitel se o tom dozví až ve chvíli, kdy úvěr není placen a přijde exekuce na nemovitost," popsala pražská policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Podle ní měnili podvodníci často svoji vizáž. "Jednou měl jeden z nich brýle a plnovous, jindy byl bez brýlí a hladce oholený," řekla iDNES.cz Kropáčová.

Skupina působí podle jejích slov na území celé metropole. Při prošetřování jednotlivých podvodů se kriminalistům propojilo několik případů dohromady. V tuto chvíli je škoda, kterou pachatelé všem majitelům bytů způsobili, asi deset milionů korun.

Podvodům s byty se nedá předcházet

Podle policie je tomuto druhu kriminality velmi těžké předcházet. "Neexistuje vůbec žádná ochrana nebo prevence, jak tomu předejít. Podvodníci mají většinou velmi dobré falzifikáty, které není možné běžnou kontrolou bankovními úředníky rozpoznat," doplnila mluvčí.

Jde o zcela nový druh páchání podvodů. Až do loňského roku nebyl žádný podobný případ zaznamenán. Teprve letos se začaly tyto podvody podle kriminalistů rozmáhat.

Minulý týden se pražským policistům podařilo rozkrýt jednu z podobných organizovaných skupin, které obdobným způsobem na základě falešných dokladů žádaly o půjčky. V tomto případě se podvodníci pokusili získat úvěr v hodnotě jednoho milionu korun, za který ručili opět bytem majitele, který o ničem nevěděl.

Všichni tři muži byli zadrženi, vzati do vazby a následně obviněni z trestného činu podvodu.