Piráty chytili policisté mezi studenty. Ilustrační foto

Piráty chytili policisté mezi studenty. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Policie při razii na kolejích zabavila počítač, pirát na sebe prý upozornil sám

  • 70
Na první pohled vypadá čtvrtý blok pražských vysokoškolských kolejí na Strahově obyčejně. Stojí mezi známým hudebním klubem "Sedmičkou" a studentskou menzou. Jenže podle policie v místnosti se supervýkonnými počítačovými servery byl jeden z nich napojen na mezinárodní síť internetových pirátů.

Policejní razie proti počítačovým pirátům se uskutečnila hned v několika evropských zemích a řídili ji Belgičané. Pražský pirát prý na sebe upozornil sám.

Čeští kriminalisté zasáhli v úterý v ubytovacím zařízení ČVUT na pokyn belgické prokuratury. Místo nazvané "housingové centrum Silicon Hill", tedy do češtiny přeloženo místnost, kde jsou umístěny počítačové servery, prohledávali téměř celý den. Bližší informace mluvčí kriminálky Pavla Kopecká slíbila zveřejnit až v pátek.

MF DNES se ale podařilo získat některé detaily o operaci nazvané Scéna přímo z prostředí lidí, kteří na internet nahrávají ukradené filmy a hudbu, které jsou chráněny autorským právem. Tito "piráti" si říkají "warezáci".

Zabavili jeden počítač

Policejní specialisté zabavili důkazy. "Přišla sem kriminální policie s povolením k zabavení jednoho počítače, na kterém byl prý nelegální provoz. Zkoumají ho. Poskytli jsme jim všechny informace, co k tomu máme, tedy i to, na koho byl počítač napsaný," řekl MF DNES prezident Studentské unie ČVUT Zdeněk Horák.

POLICISTÉ NA STRAHOVĚ

11. prosince 2007 Policie na kolejích zasahovala během celostátní akce Premiéra, zadržela sedm osob. Na Strahově bylo údajně hlavní sídlo pirátů.

20. července 2007 Policisté zabavili dva počítače s pirátskými kopiemi.

90. léta I tady se vyráběly tzv. nekonečné telefonní karty. Ty měly místo jednoho čipu dva. Zatímco telefonní automat z jednoho kredit ubíral, druhý čip ho doplňoval.

Policie podle dostupných informací odpojila minimálně tři takzvané "topsite", což jsou vysoce chráněné servery, na kterých piráti nelegálně nahrávají filmy, hudbu, hry. Zjednodušeně řečeno na tyto "topsite" piráti napřed uloží ukradená díla a odtud se teprve dostanou na stránky typu Rapidshare.com, ze kterých obsah stahuje širší veřejnost. K "topsite" má přístup jen omezený počet lidí.

Pirát se prozradil sám

Dva na sobě nezávislé zdroje MF DNES sdělily, že počítač je majetkem jednoho ze správců sítě mobilního operátora. "Není to pravda, můj server na Strahově stále běží. Ani nevím, co topsite je," reagoval muž na dotaz redaktora. Každopádně jeho jméno je v seznamu uživatelů housing centra Silicon Hill.

"Policie pro jeho počítač šla najisto, byl ledabyle zabezpečený. Na to, kolik razií už na Strahově bylo, se choval neopatrně," diví se zdroj MF DNES z IT prostředí.

Pro přístup k datům ve stroji policie musí disponovat šifrovacím klíčem. Bez něj zabavila jen bezcennou krabici. V tomto případě ho podle zdrojů MF DNES má. "K tomu se nebudeme vyjadřovat," řekla mluvčí kriminálky Kopecká.

Podle Belgičanů úřady zajistily ve dvanácti zemích zhruba padesát serverů a bylo zatčeno deset lidí. Češi mezi nimi nejsou.

Na internetových stránkách sledujících warezovou scénu se objevila zpráva, že se razie uskutečnila ve čtrnácti zemích. "Akce způsobila vážné škody v nelegální síti serverů," připouštějí na tomto webu piráti.

Vedení ČVUT se od nelegálního sdílení dat distancovalo. "ČVUT v Praze s celou událostí tedy nemá nic společného," stojí v prohlášení školy pro média. Nicméně to je už několikátý takovýto průšvih jejich studentů.

,