Berill Mascheková, bývalá mluvčí Středočeského kraje, byla obviněna z porušení povinnosti při správě cizího majetku

Berill Mascheková, bývalá mluvčí Středočeského kraje, byla obviněna z porušení povinnosti při správě cizího majetku | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Kauza zakázek Středočeského kraje bobtná, policie jich prověřuje sedmnáct

  • 0
Policisté si vyžádali dokumenty k sedmnácti podezřelým zakázkám Středočeského kraje z éry hejtmana Davida Ratha. Je to více, než bylo donedávna známo. Z porušování zákonů už dříve policie obvinila bývalou Rathovu mluvčí a minulý týden někdejší ředitelku Středočeské turistické a informační služby.

Berill Mascheková a Šárka Alexa nemusí být zdaleka jedinými, které policie podezírá z porušování zákonů kvůli podivným zakázkám Středočeského kraje v éře hejtmana Davida Ratha.

To, že si policisté vyžádali dokumenty k celkem sedmnácti zakázkám, potvrdili MF DNES sami zástupci Středočeského kraje. Hodnota nově prověřovaných zakázek se přitom pohybuje ve stovkách milionů korun.

První obvinění

Berill Mascheková – bývalá vedoucí odboru styku s médii a veřejností je obviněna z porušení povinnosti při správě cizího majetku (škoda 1,5 milionu korun). Cítí se nevinná a tvrdí, že pouze plnila usnesení rady.

Šárka Alexa – bývalá ředitelka Středočeské turistické a informační služby je obviněna z porušování povinnosti při správě cizího majetku (škoda 8,5 milionu korun). Obvinění odmítá.

V těchto zakázkách se objevují jména dalších lidí, které kraj zaměstnává nebo zaměstnával. Policie vyšetřování kauz sice potvrdila, ale zatím odmítá poskytnout bližší informace.

"Tyto případy řeší několik policejních složek," sdělila policejní mluvčí Andrea Zoulová. 

Například zakázky Středočeské turistické a informační služby, středočeského webu pro mladé tojecool.cz, leteckého muzea v Mladé Boleslavi a výběrového řízení na vyhledání strategického partnera Vojenského výcvikového prostoru Mladá zkoumá pražská policie.

Zdroj, který je situací na kraji obeznámen, upozornil, že policisté museli dlouho čekat na to, než jim kraj vydal podklady ke vzpomínaným sedmnácti zakázkám.

"Ti lidé nemají zájem, aby policie cokoli odhalila"

"Žádost policie přišla na kraj v září 2013, ale krajský úřad všechny materiály poskytl až v lednu 2014. Pracují tam totiž někteří lidé, kteří neměli a nemají zájem, aby policie odhalila podstatu podvodů kolem zakázek," tvrdí tento zdroj.

Od ledna zatím policisté obvinili Berill Maschekovou a Šárku Alexu. Jedna byla podle policie odpovědná za zakázky kolem webu tojecool. cz, druhá za zakázky Středočeské turistické a informační služby. Ani jedna z žen přitom nechce říci nic o tom, jaká situace kolem zakázek na kraji panovala. "Nezlobte se, nic nebudu říkat," sdělila pouze Alexa.

Lidé z jejího okolí pod příslibem anonymity mluví o tom, že své obvinění bere jako nespravedlnost. Uznává sice, že pod vyšetřovanými zakázkami byla podepsaná, ale organizovali je jiní úředníci, které nechce jmenovat z obav o svou bezpečnost. Z dokumentů k zakázkám vyplývá, že některé z nich organizoval odbor regionálního rozvoje.

Z dokumentů, které má policie k dispozici, kromě jiného vyplývá, že zaměstnanci Středočeského kraje měli informace o podezřelých zakázkách k dispozici ještě dříve, než o ně v září 2013 policie požádala. V dokumentech se opakují jména lidí, kteří v několika případech posuzovali nabídky, stejně jako se několikrát opakují jména těch, kteří zakázky získali. Mezi některými lidmi jsou rodinné vazby.

Vedení kraje opakovaně tvrdí, že se snaží "odstřihnout" od Rathovy éry, a to údajně jak od lidí, kteří s ním byli spojeni, tak od tehdejších "pořádků".

Hejtman Josef Řihák prohlašuje, že kraj vychází policistům vstříc a zavádí nové pořádky, které se od těch dřívějších za hejtmana Ratha hodně liší. To se podle něj například týká v minulosti tolik kritizovaných zakázek.

Prověřované zakázky

  • Letecké muzeum Mladá Boleslav 
  • Rozhledna Čížovka u Mnichova Hradiště 
  • Stavba areálu multifunkčního centra Vrch Bělá (Bělá pod Bezdězem) 
  • Rekonstrukce Jezuitské koleje Kutná Hora 
  • Cyklostezky Kladensko 
  • Redukce energetické náročnosti areálu SOŠ a SOU Dubno 
  • Cyklostezka Jizera, Káraný, předmostí Lávky 
  • Stavební úpravy Kremnické ulice v Kutné Hoře 
  • Rekonstrukce zámku Buštěhrad 
  • Grafický návrh tří bannerů k propagaci Revitalizace zahrady v Buštěhradě
  •  Autorský dozor Revitalizace dolní zahrady zámku Buštěhrad 
  • Služby autorizovaného inspektora v rámci zkráceného stavebního řízení na akci Sportovně-rekreační areál Vrch Bělá a Multifunkční turistické centrum
  •  Architektonická studie Zámeckých zahrad na akci Památník národního odboje v Panenských Břežanech 
  • Poskytnutí služeb koordinátora BOZP na akci Rekonstrukce zámku v Roztokách u Prahy 
  • Památník národního odboje v Panenských Břežanech 
  • Technický dozor investora na akci Rekonstrukce zámku v Roztokách u Prahy 
  • Výběrové řízení na vyhledání strategického partnera na využití území v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Mladá a pronájem nemovitostí, které zde Středočeský kraj vlastní.

"Změnili jsme celý systém zadávání zakázek," upozorňuje Řihák a popisuje, co všechno se od temné minulosti liší.

"Na začátku roku 2013 jsme založili nový Odbor veřejných zakázek a úředníci kraje se pustili do soutěžení zakázek sami," argumentuje.

V praxi to znamená, že sami úředníci například porovnávají finanční nabídky zájemců o zakázky a rozhodují o vítězi.

Například když kraj hledal firmu, která provede rekonstrukci silnice v Bakově nad Jizerou, odhadl projektant cenu na 82 milionů korun. Při soutěži se podařilo cenu "stlačit" na 43,7 milionu korun.

Podobně to bylo u stavebních prací Domova seniorů v Rakovníku. Z původní ceny 83 milionů korun se ji krajským úředníkům podařilo vysoutěžit za 46,6 milionu. "Jen za loňský rok jsme ušetřili 457 milionů korun," prohlašuje hejtman Řihák.

Kraj: Nyní chceme být transparentní

V letošním roce k těmto ušetřeným milionům přibyly další při hledání firmy, která vybuduje přemostění u poděbradského nádraží. Původní odhad prací byl na částku 216 milionů korun, ale do soutěže se přihlásilo devatenáct zájemců a vítězná firma nabídla 143,5 milionu korun.

"Nelze všechno udělat mávnutím kouzelného proutku. Ale máme transparentní veřejné zakázky, o všem z dění na kraji maximálně informujeme, nic netutláme," reaguje hejtman Řihák na otázku MF DNES, jestli kraj dělá dost pro očištění úřadu od nechvalně proslulé éry Davida Ratha.

Zaměstnanec krajského úřadu, jehož jméno redakce zná, však upozorňuje, že dodnes na kraji pracují nebo jsou s ním ve spojení někteří lidé, kteří se na podezřelých zakázkách z dob Ratha přímo podíleli. Teď je na policii, jestli dokáže na tyto lidi ukázat a usvědčit je z ovlivňování zakázek a zda na tom bude mít vůbec zájem.

Několik těchto úředníků již odešlo, další však stále pracují buď přímo na kraji, nebo v organizacích řízených krajem.