Policejní psycholožka Ludmila Čírtková

Policejní psycholožka Ludmila Čírtková | foto: Dalibor Puchtapro iDNES.cz

Policejní psycholožka: Lidé nechápou, proč vyšli ven notoričtí zloději

  • 64
Prahu hlídá víc policistů, ale obyvatelé metropole se po amnestii podle policejní psycholožky Ludmily Čírtkové vyšší kriminality bát nemusejí. Propuštění vězni se z části vrátí ke svým rodinám, někteří záhy poputují zpět. Veřejnost spíš nechápe, proč se snadno dostali ven notoričtí pachatelé.

Podle Čírtkové nehrozí, že by se Pražané v ulicích potkávali s větším počtem lidí, kteří prošli vězením.

"Nemyslím si, že by se koncentrovali zrovna do Prahy. Je pravda, že obecně je lákají větší města, ale jestli se stáhnou do Brna, Ostravy či Prahy, nelze říci. Navíc vězni s rodinami budou mít tendence se nejprve vrátit k nim," podotkla.

Podle odborníků se část vězňů za mříže brzy vrátí. "Například notoričtí pachatelé se nenapraví a jednoduše využijí první možné příležitosti," tvrdí Čírtková. To už se ostatně ukázalo například v Královéhradeckém kraji (více případu vězně z Valdic čtěte zde)

Prezidentská amnestie - 1998

Poslední prezidentskou amnestii vyhlásil v únoru 1998 po svém znovuzvolení do funkce tehdejší prezident Václav Havel. Ze dvou pražských věznic - ruzyňské a pankrácké - tehdy odešlo zhruba 150 lidí. Propouštění vězňů trvalo přibližně týden.

Navíc podle Čírtkové drtivá většina vězňů nechápe amnestii jako podanou ruku nebo akt milosrdenství. Spíše v ní vidí zadostiučinění.

"Z pohledu vězňů se konečně stalo to, co si zasloužili. Vinu totiž obvykle hází na jiné nebo na okolnosti a jen málokdy jsou ochotni ji uznat. A amnestie jim dává za pravdu," vysvětlila policejní psycholožka. Dodala, že většina vězňů vnímá svůj trest jako nespravedlivý a příliš tvrdý.

Společnost podle psycholožky amnestii spíše nerozumí a vzbuzuje v ní zmatek. "Pokud policie a soudy lidem pomohly od notorického vykradače chat, který je trápil dlouhá léta, je pro veřejnost jen těžko pochopitelné, že takový člověk se nyní tak jednoduše dostal ven," popsala Čírtková.

Dodala, že lidé se přitom setkávají nejvíce právě s méně závažnou kriminalitou, na kterou se amnestie vztahuje zejména.

Na nápor vězňů se připravují i pracovníci úřadů práce, které budou mít připravené formuláře a jsou ochotné poskytovat i okamžitou peněžní pomoc.

V pražských ulicích je nyní více policistů

Amnestie také o něco víc zaměstná pražskou policii i městské strážníky. Musí totiž kromě tradiční agendy dohlédnout i na stovky propuštěných vězňů.

V plném nasazení jsou v pražských ulicích od středečního večera. "V předem vytipovaných lokalitách nasadíme společně s policií více hlídek," popsala mluvčí strážníků Jana Přikrylová.

Podle informací MF DNES přibyly převážně v okolí Pankráce a v dlouhodobě problémových lokalitách, jako je Smíchov nebo centrum města.