Padělatelé se podle ČNB v posledních letech nejčastěji zaměřují na padělání bankovek v hodnotách 500 a 1 000 korun. (Ilustrační snímek)

Padělatelé se podle ČNB v posledních letech nejčastěji zaměřují na padělání bankovek v hodnotách 500 a 1 000 korun. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Policie zadržela ve Slaném muže s desítkami falešných dvoutisícovek

  • 1
Středočeští policisté zatkli ve Slaném muže s padělanými bankovkami. Zásahová jednotka ho zadržela v pátek před jednou hodinou ráno, když jel autem. Měl u sebe padělky v hodnotě 130 tisíc. Policie teď zjišťuje, kde k bankovkám přišel.

"Policisté napočítali 65 kusů falešných dvoutisícovek. Kriminalisté Odboru hospodářské kriminality muže obvinili z trestného činu padělání a pozměnění peněz," uvedla středočeská policejní mluvčí Soňa Budská.

Den po zadržení uvalil Okresní soud v Kladně na jednapadesátiletého muže vazbu. Hrozí mu až pět let vězení.

Případ pro středočeské kriminalisty podle Budské rozhodně nekončí. Nadále vyšetřují, kdo bankovky vyráběl a kde si je obviněný muž opatřoval. "Není vyloučeno, že v souvislosti s případem policie zadrží a obviní další osoby," doplnila mluvčí.

Většinu padělků rozpozná i laik

Zadržené padělky putovaly na odbornou expertizu do České národní banky. Podle údajů ČNB bylo loni v Česku zadrženo celkem 4 541 padělaných a pozměněných bankovek a mincí české měny v celkové hodnotě 2,94 milionu korun.

Člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek dodal, že většinu padělků rozpozná i laik. "K odhalení padělku stačí kontrola základních ochranných prvků, a to ve třech jednoduchých krocích: promnutím bankovky mezi prsty, pohledem na bankovku proti světlu a jejím sklopením," vysvětlil.

Padělatelé se podle banky v posledních letech nejčastěji zaměřují na výrobu nepravých bankovek v hodnotách 500 a 1 000 korun. Ani rok 2011 nebyl výjimkou. Hodnotu 500 Kč měl každý druhý zadržený padělek, portrét Františka Palackého nesla každá pátá falešná bankovka.