Kladenskou policii muselo kvůli aféře opustit jedenáct dopravních policistů. (Ilustrační snímek)

Kladenskou policii muselo kvůli aféře opustit jedenáct dopravních policistů. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Za 14 tisíc z ulitých pokut padl čtvrtý trest, policisté mají podmínky

  • 8
Kladenský soud rozdal po čtyřech letech nové tresty deseti bývalým dopravním policistům, kteří si nechávali peníze z pokut. Osm z nich odešlo od soudu s podmínkou v rozmezí od jednoho do dvou a půl roku. Všem deseti soud zakázal činnost v bezpečnostních složkách státu a veřejné správě.

Dopravní policisté byli obžalováni z toho, že minimálně od listopadu 2006 do února 2007 zastavovali řidiče, kteří ve většině případů překročili rychlost, a dávali jim pokuty od 200 do 3 000 korun. Vybrané peníze však nezapisovali do bloků a dokumentů o silničních kontrolách a nechávali si je pro sebe.

Soud se zabýval celkem 14 případy, při nichž policisté vybrali od řidičů 13 700 korun. Kauza se týkala kompletního týmu policistů ze skupiny silničního dohledu, tedy všech policistů, kteří tehdy v kladenských ulicích kontrolovali řidiče.

Podle soudkyně Jiřiny Říhové se všichni obžalovaní policisté provinili zneužitím pravomoci veřejného činitele. "Důkazy tvoří nerozdělitelný řetězec a svědčí o tom, že se tyto skutky staly," uvedla. Do důkazů podle ní zapadlo například to, že si vybírali řidiče, kteří neměli čisté svědomí, a proto přistoupili na vyjednávání o pokutě.

Policisty před zadržením a následným propuštěním ze služby sledovala a odposlouchávala tehdejší Inspekce ministra vnitra. Pokutované řidiče zastavovala krátce po kontrolách a ti pak potvrzovali, že od policistů nedostali pokutové bloky.

Kauza se táhne čtyři roky, dva policisté teď dostali menší trest

Soudy se kauzou zabývají od roku 2008 (více čtěte zde). Kladenský soud teď vynesl v pořadí už čtvrtý rozsudek - nadřízený krajský soud případ totiž několikrát vrátil zpět, mimo jiné kvůli špatnému zdůvodnění rozsudku. Původně bylo obžalovaných policistů jedenáct. U jednoho z nich je už rozsudek pravomocný.

V úterý udělené podmíněné tresty jsou podle soudkyně Říhové v podstatě stejné jako dříve.

Trest zmírnila pouze dvěma policistům, kteří původně měli jít na deset měsíců do vězení. Přitěžující okolností se pro ně stal incident v Tuřanech na Kladensku, který se vybírání pokut za dopravní přestupky netýkal. Policisté tam podle spisu dostihli auto s nezletilými chlapci a patnáctiletého řidiče udeřili do obličeje.

Oba policisté proto nově dostali nejpřísnější tresty ze všech, a sice podmínku na dva a půl roku a stejně dlouhý zákaz práce u bezpečnostních složek a ve státní správě.

Obžalovaní vinu od začátku popírají. Tvrdí, že odposlechy jsou vágní a poukazují na rozpory ve svědeckých výpovědích. Někteří svědci podle nich vypovídali křivě. Napadali také funkčnost radarů, s nimiž rychlost aut měřili.

Bývalí policisté se při procesu odvolávali na svou dosavadní bezúhonnost či dobré pracovní výsledky. Jeden dostal za práci u policie vyznamenání od ministra vnitra, jiný byl nasazován jako velitel při zasedání Mezinárodního měnového fondu nebo summitu NATO v Praze. Soudkyně to dnes uznala jako polehčující okolnost.